Daba: Dan kad je Neša Ilić dao 71 koš

Danas je na klupi Crvene zvezde, takođe i u reprezentaciji, u istoj ulozi: tim-menadžer. Skače, bodri igrače, „overava“ lepe poteze, teši posle promašaja. U onome što ne vidimo, van utakmica i terena, zadužen je za, pre svega, dobru atmosferu. Uvek vedar, raspoložen, spreman za šalu Nebojša-Neša Ilić – o njemu je reč – je duša tima. Dok je igrao (1985-1991) bio je košgeter, majstor lake ruke, sa veoma preciznim šutem. Bio je član čuvene generacije juniora koja je u Bormiju 1987. postala juniorski prvak sveta ( Divac, Đorđević, Kukoč, Rađa, Alibegović, Slaviša Koprivica, Pecarski, Pavićević, Dobraš, Avdić, Kalpić, selektor Svetislav Pešić). Dve godine je igrao u Kaseresu (Španija) i jednom bio treći strelac tamošnje lige. Ovo je priča o njegovom velikom danu u kome je dao 71 poen i postao Zvezdin rekorder.

U prvom, da ga tako nazovemo, post-jugoslovenskom prvenstvu u kome su učestvovale samo ekipe iz Srbije i Crne Gore, Crvena zvezda je u 10. kolu 21. novembra 1992. gostovala u Novom Sadu protiv ekipe Privredne banke, odnosno Vojvodine koja je zbog sponzora tih godina promenila ime. Prvenstvena utakmica koja bi brzo pala u zaborav da je nije spektakularnom partijom obeležio zvezdin kapiten Nebojša Ilić.

Svojim preciznim šutem do tada je mnogo puta uverio, kako navijače svog tima tako i protivničke igrače i njihove simpatizere, o kakvom strelcu je reč. Novosađani će ga zauvek pamtiti jer je u tom meču Nebojša Ilić postigao 71. poen i tako postao Zvezdin rekorder po broju datih koševa na jednoj utakmici. Do tada je rekord pripadao još jednoj Zvezdinoj legendi, Duciju Simonoviću koji je u svom poslednjem derbiju protiv Partizana u hali “Pinki” u Zemunu postigao 59 poena.

Privredna banka je tog novembarskog dana bila pod većim pritiskom i moranjem da dobije meč, je je u prethodnih pet kola doživela isto toliko poraza i na ovoj utakmici je želela da prekine taj negativan niz, dok je Zvezda vezala četri pobede pred ovaj susret. Domaćini su imali dodatni hendikep jer je dotadašnji trener Privredne banke Zoran Mirković dao ostavku pa je na ovoj utakmici u ulozi prvog stratega bio njegov prvi pomoćnik Branislav Jevč.

Timovi su počeli utakmicu sa najboljim petorkama: Bolić, Lukić, Radonjić, Babić, Popivoda za Novosađane, Saša Obradović, Ilić, Trifunović, Tomašević i Jovanović u crveno-belom.

U prvom poluvremenu, sve do 15. minuta, vodila se izjednačena borba. Ekipe su se smenjivale u vođstvu koje nije iznosilo više od 4 poena. Crvene zvezde je rano bila oslabljena jer je Dejan Tomašević već u 14. minutu morao da napusti igru zbog pet ličnih grešaka. Od 15. minuta stvari u svoje ruke uzima kapiten Beograđana Nebojša Ilić, koji u naredna tri minuta postiže 13 vezanih poena i zahvaljujući njemu Zvezda pravi seriju 15-6 i u 18. minutu ima prednost 48-39. Pored Ilićevih 13 poena u tim trenucima još dva poena je postigao 16-godišnji Srđan Jovanović.

Domaćin se nije predavao, pravi seriju 6-0 preko Srdića (4 poena) i Bolića, pa hvata priključak, rezultat je u tom trenutku glasio 48-45. Do kraja poluvremena pao je još po jedan koš sa obe strane te se na odmor otišlo rezultatom 50-47 za Crvenu zvezdu.

Nebojša Ilić je postigao u prvom poluvremenu 35 poena, u nastavku će biti još efikasniji.

U 23. minutu igre, košem Radonjića, Privredna banka dolazi do izjednjačenja 57-57, da bi odmah nakon toga Srdić presekao jedan napad Zvezde i u kontri doneo vođstvo svom timu od 59-57. Do 28. minuta rivali su se smenjivali u vođstvu, a tada je Zvezdu zadesio još jedan peh. Obradović je dobio tehničku grešku koja mu je bila peta, pa je tako Zvezda ostala bez još jednog nosioca igre.

Taj momenta kao da je ohrabrio domaće košarkaše, krenuli još agresivnije i poveli 75-70. Sa druge strane Nebojša Ilić je jedini bio raspoložen i držao kakav-takav priključak. U 30. minutu košem Bolića Privredna banka je došla do svoje najveće prednosti 79-72, ali je opet fenomenalni Nebojša Ilić trojkom smanjio vodjstvo na 79-75.

nesha-ilic

Sedam minuta pre kraja Zlatko Bolić je doveo svoju ekipu u vođstvo od 76-69. Zvezda je u 35. minutu preko svog najboljeg igrača Nebojše Ilića, koji je vezao 5 poena, došla do izjednačenja 88-88. Potom preko Ilića, Trifunovića i Nikole Jovanovića prelazi u vođstvo od 99-92. Sa druge strane Privredna banka je promašivala slobodna bacanja, pravila faulove u napadu i dobila jednu tehničku grešku, što ju je koštalo prelaska u minus od 7 poena. Bio je 38. minut a do tog trenutka Nebojša Ilić je postigao 69 poena.

Posle par minuta praznog hoda Privredna banka je preko Bolića postigla koš i smanjila na 99-94. Na 33 sekunde pre kraja meča Nebojša Ilić je postigao svoj 71. poen! Zvezda je povela sa 103-96. Do kraja utakmice poene je postigao još samo Aleksandar Trifunović za konačnih 105-96 za Crvenu zvezdu.

Nebojša Ilić je postigao 71 poen: čak 41 iz slobodnih bacanja iz 44 pokušaja (!), 6 trojki i 6 dvojki. Dva penala je promašio na samom početku utakmice, a treći pred kraj susreta. Iz igre je imao samo pet promašaja.

Posle utakmice Neša Ilić je izjavio da nije bio svestan koliko je poena postigao dok nije čuo oficijelnog spikera.

Meč je odigran u velikoj sali hale SPENS, pred oko 800 gledalaca, a sudije su bile Valčić iz Leskovca i Bulut iz Čačka.

Timovi su nastupili u sledećim sastavima

Privredna banka: Srdić 6, Pramenko 2, Bolić 26, Radonjić 12, Šveljo 5, Lukić 7, Babić 24, Popivoda 14, Mandić, Kosanović, Vujičić, Vulić

Crvena zvezda: Ilić 71, Srđan Jovanović 2, Obradović 9, Vidačić 2, Zoran Jovanović 5, Cvetković 2, Trifunović 10, Nikola Jovanović 4, Kaličanin, Stojaković, Marinković, Tomašević.

To je bila Ilićeva sezona iz snova. Na kraju je sa svojom Zvezdom, kao njen kapiten, podigao pehar prvaka države koji se čekao na Malom Kalemegdanu punu 21 godinu. Nebojša Ilić je jedan od najzaslužnijih igrača što je Zvezda na svoj dres prišila 13. šampionsku zvezdicu.

Te sezone u proseku je postizao po 34 poena na utakmici. Na 43 meća postigao je 1.287 poena i bio najbolji strelac prvenstva. Inače, tri puta u karijeri je bio najbolji strelac Zvezde: 1987/88 sa 612, 1988/89 sa 535 poena i u toj sezoni 91/92. Takođe, tri puta je bio najbolji strelac u kupu i dvaput najbolji strelac u FIBA kupovima. Pored ovog rekorda u prvenstvu, Nebojša Ilić je vlasnik rekorda u kupu, takođe te sezone, kada je protiv Big Eneksa postigao 42 poena, kao i u Kupu Radivoja Koraća u sezoni 1987/88 kada je Estudijantesu dao 43 koša.

Nebojša Ilić je za Crvenu zvezdu odigrao 304 zvanična meča ( po broju odigranih utakmica nalazi se na 9. mestu večne liste) i postigao je 4.779 poena sa kojima je na 4. mestu večne liste.