Goran Radonjić: Buđenje Limoža

Najvažnija informacija 10. kola Prvenstva Francuske je da su timovi sve troijce trenera iz naših krajeva pobjedili. Ako se ovome doda i uzbudljivi derbi u Prvoj B ligi, u kojem su igrali Lille i Bourg en Bresse, vidljiv je izuzetni uticaj “Jugo” trenera.

Duško Vujošević je očekivao da će njegov tim zaigrati puno bolje nego prošle nedjelje u Strasbourgu, kada je ubjedljivo poražen. Ovaj put “zeleni” su igrali dovoljno dobro da pobjede bez posebnih problema. Vodili su najveći dio utakmice, a nešto slabiji su bili jedino u trećoj četvrtini. Pobjeda nad Hyeres Toulonom je bila ubjedljiva, i 12 poena pokazuje da nije bilo straha za krajnji ishod. C.J. Fair je bio najubjedljiviji (25 poena i 10 skokova), a uz njega su bili efikasni Klemen Prepelič (20 poena, 2 skoka i 4 asitencije), Da Shaun Wood (13), dok je potpuno podbacio jedan od najboljih strijelaca u timu William Buford, koji je igrao čak 31 minut i nije postigao niti jedan jedini poen (makar je pokušavao čak 8 puta, od čega je promašio i 6 pokušaja za 3 poena).

Vodeći Monaco je igrao u Le Portelu, na sjeveru Francuske, bez dvojice povrijeđenih a ponajboljih igrača (Brandon Davies i Jamal Shuler). U posljednjem trenutku ekipi se priključio John Bryant (nekadašnji odlični igrač Bayerna i Valencije) i odigrao ključnu ulogu u susretu glavnog favorita za titulu i jednog od onih koji se bore za opstanak. Novi 210 centimetara visoki igrač se brzo adaptirao na igru koju traži trener Zvezdan Mitrović, i postigao značajnih 12 poena (od kojih je onaj posljednji bio odlucujuči). Bryant je proveo 19 minuta na terenu i pogodio 6 lopti iz 9 pokušaja, a uz to imao i 5 skokova. Svojom korpulencijom odigrao je odlično odbranu. I Zack Wright (koji igra sa bosanskim pasošom) je bio takođe efikasan i pogodio 13 poena uz samo jedan promašaj. Utakmicu je odlučila bolja igra u odbrani “knezeva”, koji su natjerali protivnika na čak 12 izgubljenih lopti više. U ekipi poraženih Dorsey (18) i Donaldson (15) su bili bolji od ostalih, ali je evidentno da niko neće lagano odnijeti bodove iz vruće sale u predgrađu Boulogne sur Mer.

Ako igrači trenera Vujoševića i Mitrovića nisu bili efikasni, onda su košarkaši Chalons-Reimsa, kojeg predvodi Nikola Antič, pokazali vrhunsku preciznost. Čak 65% je bio procenat uspješnosti šuta iz igre (59% za tri poena) od čega je nekoliko igrača briljiralo. Nicolas De Jong je na terenu bio 21 minut, a postigao je 19 poena bez promašaja (8-8 iz igre i 3–3 sa penala). Steven Smith je bio tek nešto slabiji – 25 poena uz šut 12-9, od čega je pogodio 5 trojki iz 6 pokušaja. Slovenac Vasil Miha je postigao svoj rekord u novom timu – 16 poena i svojom igrom u cjelini opravdao očekivanja trenera Antića. Amerikanac Alex Young je postigao 15 poena, a njegov sunarodnik Anderson nije bio efikasan (2), ali je zato imao 11 dodavanja. U ekipi poraženih jedini koji je ostavio pozitivan utisak je bio mladi Kanađanin Olivier Hanlan sa 25 poena (od čega 4 trojke iz 5 pokušaja). Luka Antić nije ulazio u igru.

Dijon je u komšijskom obračunu poražen od Lyon-Villeurbannea i to nakon produžetaka kada su domaćini pogodili samo 5 poena u 5 dodatnih minuta. Samo je Jacques Alingue igrao dobro (14), dok su svi drugi igrači Dijona podbacili. U redovima gostiju 5 igrača je postiglo više od 10 poena, a oporavljeni Nikola Dragović je proveo na terenu 22 minute, postigao samo jednu trojku od četiri pokušaja, ali je i promasio 2 dvojke. No, kako je igrao i ovaj put odlično odbranu i imao 6 skokova nastavio je da dobija komplimente svog trenera. Darryl Watkins je pogodio svih 5 šuteva i imao velikih 9 skokova.

Nanterre je počeo da igra sve bolje i bolje, ovaj put je u gostima nadvladao Antibes, i to u posljednjoj četvrtini koju su dobili 10–24 i ubjedljivo trijumfovali. Da ni ovo kolo ne prođe bez iznenađenja pobrinuli su se košarkaši Orleansa koji su nastupili bez povrijeđenih Antoine Eitoa i Kyle McAlarneya, i pobjedili Paris-Levallois u najneefikasnijoj utakmici ovog prvenstva (51–53). Jedan od američkih igrača u redovima PL, Harris nije pogodio niti jedno bacanje, dok je Louis Campbel bio na terenu 35 minuta i postigao samo 2 poena.

Cholet i Gravelines-Dunkerque su odigrali izuzetno uzbudljivu utakmicu koja je riješena tek u produžetku. Šest igrača Choleta su postigli više od 10 poena, imali su i velikih 48 skokova, a činjenica da su u redovima “nordista” bili posebno raspoloženi Sek Henry (26) i Kyle Gibson (24) nije puno pomogla gostima. U derbi susretu drugoplasiranih timova Chalon/Saone i Pau-Lacq-Orthez su pokazali odličnu i izjednačenu košarku (broj skokova 45–45) punih 30 minuta (63–63), da bi i posljednjoj četvrtini domaćini u potpunosti nadigrali Pau-Lacq-Orthez (33–13). Pobjeda od 20 poena razlike omogućila je Chalon S/S da se pridruži Nanterreu na drugoj poziciji.

Posle još jednog poraza (ovaj put u Strasbourgu 106-75), rukovodstvo Nancyja je odlučilo da promjeni trenera – Alain Weisz (nekadašnji trener i francuske reprezentacije poražen je ubjedljivo protiv sadašnjeg trenera nacionalne selekcije Colleta – njih dvojica su radili zajedno u Le Mansu). Na Weiszovo mjesto je postavljen Gregor Beugnot, koji je radio dugo u raznim francuskim timovima (Racing, Asvel, Chalon S/S, Paris-Levalloise, Bourg en Bresse, a dvije godine je bio i trener italijnskog Varese). Ovaj nekadašnji reprezentativac Francuske (54 utakmice) bio je kao trener prvak Francuske sa Chalon S/S, a osvojio je i 5 puta Francuski kup, dok je izgubio čak 5 finala plejofa za prvaka.

To je druga promjena trenera u ovogodišnjem šampionatu. Najprije je finski trener Henrik Dettmann promjenjen nakon petog kola u Strasbourgu, i na celo tima iz Alzasa ponovo je došao Vincent Collet (prošlogodisnji trener). Od kada je došao ostvarene su 4 pobjede u 5 utakmica u LNB prvenstvu, dok je u Ligi šampiona (BCL) Strasbourg igrao 4 utakmice i samo jednu izgubio.

Za vašu informaciju, u Francuskoj treneri ne tuguju previše i kada budu smijenjeni. Stroga pravila Federacije i LNB štite ih, i klub mora da im isplati sav novac do kraja ugovora. Primjer je Savo Vučević koji je odbio da prihvati naredbu predsjednika Monacoa i da uvrsti američkog igrača kojeg on nije izabrao, i dobio je otkaz odmah nakon utakmice. No, Vučević je pokrenuo parnicu i Monaco mu je isplatio ugovor od dvije godine i sve premije. Ovaj put iz korektnih razloga neću kazati ime, ali jedan trener nakon što je u toj godini osvojio titulu prvaka Francuske i nije mu produžen garantovani ugovor je dobio spor na sudu i najveći zgoditak u istoriji francuske košarke od skoro 1,5 miliona eura, zato što klub nije poštovao pravila.

Dvojica naših trenera u Pro B ligi, Nenad Ašćerić i Savo Vučević su predvodili njihove timove Lille i Bourg en Bresse u super uzbuljivoj utakmicu koja je riješena 2 sekunde prije kraja. Lille je bio bolji u prvoj četvrtini, a onda je Boug en Bresse zaigrao puno bolje i ostatak utakmice vodio. Trener Ašćerić je pokušavao da razdrma svoju ekipu a onda je upalio situaciju na utakmici kada je dobio prvu, a onda namjerno insistirajući i drugu tehničku grešku, nakon čega je slijedilo logično isključenje. Trener je bio isključen, ali je probuđena ekipa zaigrala puno bolje (DeQuan Jones je postigao 27 poena uz 11 skokova, Deonte Burton i Kevin Larsen po 14) i došli su do minimalne razlike. Sudije su na 9 sekundi prebrzo dosudile prekršaj 5 sekundi, i nepravedno dodijelile loptu igračima domaćina. Jones je pokušao da uđe pod koš i dobio 2 slobodna bacanja na 2 sekunde prije kraja. Ruka jednom od najboljih igrača Pro B i nekadašnjem igraču NBA Orlando Magica, nije zadrhtala i Lille je slavio pobjedu. Luka Ašćerić je igrao odlično u odbrani, makar je postigao samo dva poena ali se istakao i dodavanjima u odlučujućim trenucima.

U trećoj ligi “srpski” tim Vitre Aurore je poražen i šesti put u ovoj sezoni (protiv Angersa, i to kod kuće 56–61), i sada se nalazi na diobi 6. mjesta. Aleksandar Radulović je postigao 15 poena za 34 minuta, Srđan Knežević je za 6 minuta postigao 2 poena, a Slobodan Pejović nije ulazio u igru. Caen je izgubio a Darko Čohadarević je postigao 5 poena. Vukan Živković je igrao 30 minuta i postigao 9 poena u porazu njegovog tima Rennesa. Boško Majstorović nije ulazio u igru, dok je Slobodan Ocokoljić za 20 minuta postigao 10 poena. Žarko Rakočević je sa 10 poena doprinio pobjedi Orchie protiv Tarbesa. Dejan Sečanski je bio najbolji (25) u svom Rueilu protiv Andrezieuxa 100–82 (Nemanja Kovanušić 15 poena). U najbolju petorku kola izabran je upravo Dejan Sečanski.

U najvažnijoj utakmici ženske lige (LFB) Villeneuve d’Ascq je poražen na svom terenu protiv vodećeg Bourges – Miljana Bojović je igrala 28 minuta, i to najbolju utakmicu u sezoni. Bila je najefikasnija igračica utakmice sa 21 poenom uz 50% suta, 10-10 slobodna bacanja, 4 skoka, 3 dodavanja i dvije ukradene lopte. Lidija Turčinović je igrala 31 minut i postigla 11 poena, uz tri skoka, za Charleville Mezieres, i poprilicno doprinijela pobjedi nad Tarbesom. Talentovana Ana Tadić je ponovo igrala samo 3 minuta i postigla 2 poena.

Rezultati 10. kola: Chalons-Reims – Le Mans 98–89, Antibes – Nanterre 55–70, Dijon – Lyon-Villeurbanne 72–79, Paris-Levallois – Orleans 51–53, Le Portel – Monaco 62–66, Cholet – Gravelines-Dunkerque 101–99, Strasbourg – Nancy 106-75, Limoges – Hyeres Toulon 80–68, Chalon S/S – Pau-Lacq-Orthez 96–76.

Tabela: Monaco, 9 pobjeda – 1 poraz, Nanterre, Chalon S/S (8–2), Pau-Lacq-Orthez (7–3),  Paris-Levallois, Le Mans, Lyon-Villeurbanne, Chalons-Reims,  Limoges, Strasbourg (5–5), Dijon, Hyeres-Toulon, Cholet, Gravelines-Dunkerque, Orleans (4–5), Le Portel, Antibes (3–7), Nancy (2 pobjede i 8 poraza).