Goran Radonjić: Još jedan poraz Limoža

Nakon što su završili prvi dio regularnog dijela u LNB, ovog vikenda su igrane utakmice 1/8 finala Kupa Francuske. U Limogesu je bilo
najinteresantnije. Ekipa Duška Vujoševića je primila u goste drugoplasirani tim Chalon S/S. Bila je to prilika za dobru košarku, a uzbuđenje nije izostalo. Najprije su gosti vodili tri četvrtine, a onda su u završnici igrači Duška Vujoševića zaigrali kao preporođeni i ostvarili izvrsnih 28–15. Stigli su veliko vođstvo gostiju. Da Klemen Prepelič nije dobio jednu, pa onda još jednu tehničku grešku, “zeleni” su mogli i do pobjede. Ovako su na 2 sekunde prije kraja kod neriješenog rezultata imali 2 slobodna bacanja, i bilo je potrebno da kapiten Ousmane Camara postigne samo jedan pogodak i da donese radost domaćinu. On je promašio oba penala, ekipa Limogesa je u
dodatnih 5 minuta postigla samo 2 poena i izgubila skoro dobijenu utakmicu (2–10). U Vujoševićevom timu dobro su igrali Fair (16), Wood (16), Prepelič (11) i Buford (12), dok su u pobjedničkoj ekipi najbolji bili 218 cm visoki Moustapfha Fall (17 poena i 15 skokova), Roberson (14), Harris (14) i Nzeulie (14).

Antibes je bio bolji od B ligaša Roanne, dok je Dijon iznenadio Paris-Levallois i ostvario veliku pobjedu u gostima. Trežeplasirani Pau-Lacq-Orthez je poražen u Le Portelu, dok Lille nije mogao da nadigra prvoligasa Le Mans. Vodeći tim Pro A Monaco je igrao protiv drugoligaša Saint Quentina. Prvi period je bio 13–13, a onda se razljutio trener “kneževa” i ekipa Zvezdana Mitrovića je ostatak utakmice igrala potpuno drugaćije i ostvarila ubjedljivu pobjedu od 28 poena razlike. Oporavljeni Brandon Davies je za 20 minuta postigao izvrsnih 17 poena i imao 9 skokova.

Nanterre je nadigrao Nancy, i pokazao da ponovo ima velike ambicije u ovom takmičenju. A Hyeres Toulon se revanširao za nedavni poraz u Reimsu, i nadigrao je tim Nikole Antića. U Antićevoj ekipi je ponovo zaigrao Mark Payne i još jednom pokazao zašto je prije dvije sezone bio MVP prvenstva u Francuskoj. Ovaj put je postigao 19 poena, uz odličan procenat uspješnosti bacanja od 67%, a uz to je imao 7 skokova i 8 dodavanja. Luka Antić je igrao 11 minuta i ponovo pogodio jednu trojku, a Miha Vasl je postigao 9 poena.

U trećoj ligi NM-1 su odigrali 20 kolo, a Vitre sa srpskim trenerom
Đurđevićem je ostvario pobjedu protiv Rennesa. Mišković (6), Pejović (5) i Radulović (9) su bili zapaženi, dok je u poraženoj ekipi Vukan Živković bio najbolji sa 16 poena. Za Andrezieux je Nemanja Kovanušić (13) bio efikasan, ali to nije bilo dovoljno za pobjedu nad Avignonom. Rueil je nastavio sa pobjedama kod kuće (ovaj put protiv Orchiesiena), a Dejan Senćanski (18) je bio najbolji igrač utakmice, dok je najefikasniji na terenu bio Žarko Rakočević (19) u poraženoj ekipi. Vosges je pobjedio, a Slobodan Ocokoljić je igrao dobro (6 poena i 4 skoka). Challans je pobjedio, a najbolji u ekipi je bio Đorđe Petrović (17 poena i 4 asistencije). U poraženom Lorientu Milan Olujić je postigao 2 poena i imao 4 skoka.

Košarkašice su odigrale 16 kolo, a nakon još jednog poraza Bourgesa (višestruki prvak Francuske i Evrope) klub je izdao saopstenje da Valerie Garnier od završetka sezone neće više da bude trener najtrofejnijeg kluba. Razlozi nisu saopšteni, ali nije teško pretpostaviti da uprava i predsjednik Pierre Fosset nisu zadovoljni ovogodišnjim rezultatima. Za ljubitelje ženske košarke ime ovog trenera je poznato jer je posljednjih 4 godine ona bila i trener francuskih košarkašica, i osvojila dvije srebrene medalje na posljednja dva Eurobasketa. Garnier će da bude na čelu “trikolorki” i u Češkoj na narednom Eurobasketu kada će već u grupi da igraju sa reprezentacijom Srbije. U porazu Bourgesa Miljana Bojović je igrala 36 minuta i postigla 10 poena, uz 6 skokova i 6 dodavanja,
ali je promašila 5 trojki.

Mondeville je pobjedio u Lyonu, a Ana Tadić je ponovo igrala 8 minuta (bez pogotka sa jednim skokom). Nevena Jovanović je u pobjedi nad Angersom bila 33 minute na parketu, postigla 6 poena, uz 5 skokova i 4 uspješna dodavanja. U poraženoj ekipi Iva Cuzić je postigla 7 poena. Charleville Mezieres je poražen u Lille, a Lidija Turčinović je za 18 minuta postigla samo jednu trojku iz 6 pokušaja. I pored poraza Turčinovićeva je sa svojim drugaricama na diobi prvog mjesta zajedno sa Montpellierom.

Rezultati 1/8 finala Kupa Francuske:  Le Portel – Pau-Lacq-Orthez 84–78, Hyeres-Toulon – Chalons-Reims 83–71, Paris-Levallois – Dijon 68–81, Roanne – Antibes 74–82, ST Quentin – Monaco 55–83, Lille – Le Mans 62–67, Nanterre – Nancy 99–71, Limoges – Chalon S/S 72–80.