Goran Radonjić: Kajl Miling menja Vujoševića

Iako u ovogodišnjem prvenstvu Francuske ima da se odigra još 9 kola prije početka play offa, Limoges je već odredio naslednika Dušku Vujoševiću. Kyle Milling (nekadašnji US igrač i sadašnji trener Hyeres Toulon, koji je ovaj tim uveo u prvoligašku konkurenciju i za sada zabilježio 9 pobjeda) će da bude trener jednog od najuspješnijih klubova Francuske u naredne tri sezone. Ekipa Limogesa je još jednom pokazala da u ovoj sezoni igra promjenljivo. Protiv ove godine ne baš jakog Dijona igrači srpskog trenera Vujoševića su već u prvoj četvrtini pokazali slabosti. Čak 15 razlike je bilo za domaćina, a Limoges nikako nije uspjevao da se približi. I pored relativno dobrog šuta iz igre od 54% (slab šut trojki 14 – 4), totalna apatija u ekipi je donijela još jedan poraz. Razlog treba tražiti u 18 izgubljenih lopti, ali i isključenju Slovenca Klemena Prepeliča (postigao 15 poena). Ovim porazom šanse da se nađu među osam najboljih ekipa za play off su veoma smanjene. U ekipi Dijona Goran Gajović je igrao 18 minuta i postigao 5 poena.

Potpuno suprotno od Limogesa, ekipa Monaco nastavlja da igra onako kako se i očekuje od vodećeg tima na tabeli. Na vrućem terenu u Gravelinesu, “kneževi” su ohladili publiku sa ubjedljivih 20 poena razlike. Veliki broj kvalitetnih igrača, kojima je i ovaj put Zvezdan Mitrović raspodijelio vrijeme između 16 i 28 minuta, zatim odlična odbrana i veliki broj skokova (Gravelines 25 – Monaco 35) su uz sjajan šut iz igre od 57% doprinijeli značajnoj pobjedi u gostima. Čak 6 igrača je dalo veliki doprinos: Wright (16 poena uz samo 1 promašaj od 8 šutiranih lopti, i 7 skokova sa njegovih 186 cm), Bost (15 poena i 10 uspješnih dodavanja), Gladyr (11), Aboudou (11), Davies (9 poena i 10 skokova za samo 16 minuta igre).

Nikola Dragović je bio na parketu 26 minuta i postigao 4 poena uz 3 skoka za svoj Lyon-Villeurbanne protiv ekipe Hyeres-Toulon. U pobjedničkom timu odlično su igrali Darryl Watkins (18 poena i 8 skokova), DeMarcus Nelson (10 poena, 6 skokova i 5 asistencija), povratnik David Anderson (8 poena, 9 skokova i 3 dodavanja) Walter Hodge (12), a značajno je da je do nedavno povrijeđeni reprezentativac Charles Kahudi igrao 20 minuta (9). Prošlogodišnji MVP play offa Casper Ware, povratnik u ekipu Tonyja Parkera, je bio na parketu 21 minut i čak 7 puta bezuspješno pokušao da pogodi koš.

Strasbourg je gostovao u regionu Champagne i ostvario 6 uzastopnu pobjedu. Ekipa reprezentativnog trenera Vincenta Colleta je bila ubjedljiva protiv tima Nikole Antića. Svi igrači su dobili šansu i u izuzetnom ritmu su uspjeli da nadigraju Antićeve izabranike. Paul Lacombe (12), Jeremy Leloup (15) i Mouhammadou Jaiteh (10) su sve bolji i bolji i neće da bude iznenađenje ako se sva trojica budu našli na reprezentativnom spisku za Eurobasket 2017. U ekipi Chalons-Reimsa puno toga nije išlo kako treba, a najviše je razočarao Steven Smith koji je bio 28 minuta na terenu i nije postigao niti jedan poen. De Jong (15), Diabate (11) i Mark Payne (9 poena, 6 skokova i 9 dodavanja) nisu bili dovoljni za pobjedu. Slovenac Miha Vasl je bio na terenu 9 minuta i postigao jednu trojku, dok je Luka Antić igrao isto toliko i zabiljezio 2 poena uz 3 skoka.

Koliko je takmičenje u LNB čudno najbolje pokazuje utakmica u Nancyju. Domaćini su imali 52 skoka, od čega 24 ofanzivna, a ipak su izgubili protiv umornog Nanterrea. Do ovog kola drugoplasirani Pau-Lack-Orthez je gostovao u Parizu gde je ubjedljivo poražen sa 22 poena razlike. Parižani su dominirali pod obručima a izuzetno su bili efikasni Rich (21), Poirier (16 uz 7 skokova), Ndoye (16), Labeyrie (4 poena i 9 skokova). DJ Cooper je još jednom bio najbolji u poraženoj ekipi (5 poena, 6 skokova i 9 dodavanja). Chalon S/S je iskoristio poraz Paua i pobjednom u gostima protiv Antibesa pridružio se na diobi drugog mjesta. Cholet je napravio posljednji trzaj za opstanak i ubjedljivo savladao Le Mans, a Le Portel je bio očekivano bolji od Orleansa.

Među Pro B ligašima naši treneri su imali polovičan uspjeh. Bourg en Bresse je obradovao trenera Vučevića sa još jednom pobjedom i zadržavanjem prvog mjesta na tabeli, dok Lille Nenada Ašćerića baš nije imao sreće. Samo 2 sekunde prije kraja su imali 2 poena razlike, i bukvalno u posljednjoj sekundi su primili trojku  i napustili teren pognutih glava. Luka Ašćerić je igrao 16 minuta i samo jednom pogodio. U ekipi poraženog Roannea Gavrilovic je postigao 9 poena.

Košarkašice su započele utakmice playu offa za osvajanje titule prvaka, ali i za ispadanje. Od naših Milica Ivanović je igrala 17 minuta bez pogotka, dok Iva Roglić nije ulazila u igru u ekipi  Angersa koja je pobjedila Nice (72 – 69). Ivanka Matić je bila najuspješnija u pobjedi svog tima Tarbes protiv Lyona sa 20 poena i 11 skokova. Lidija Turčinović (10) je poprilično pomogla da njen Charleville Mezieres pobjedi Reze. Miljana Bojović (9 poena i 7 dodavanja) je bila 18 minuta na terenu u pobjedi njenog Bourgesa protiv Basket Landesa u kojem je Nevena Jovanović postigla 12 poena uz 6 skokova za 31 minut igre.

Rezultati 25. kola: Gravelines-Dunkerque – Monaco 72–92, Lyon-Villeurbanne – Hyeres-Toulon 73–59, Chalons-Reims – Strasbourg 58–79, Paris-Levallois – Pau-Lacq-Orthez 86–64, Cholet – Le Mans 78–58, Dijon – Limoges 93–74, Le Portel – Orleans 85–63, Nancy – Nanterre 73–78, Antibes – Chalon S/S 74–87.

Tabela: Monaco, 22 pobjeda – 3 poraza, Pau-Lacq-Orthez, Chalon S/S 18 – 7, Nanterre 17 – 8, Strasbourg, Paris-Levallois 16 – 9, Gravelines-Dunkerque 14 – 11, Lyon-Villeurbanne 13 – 12, Le Portel 12 – 13, Limoges, Le Mans 11–14, Dijon 10 – 15, Hyeres-Toulon, Chalons-Reims, Cholet 9 – 16, Antibes, Orleans 7 – 18 i Nancy 6 pobjeda i 19 poraza.