Goran Radonjić: Monako ne posustaje

Puno toga naši čitaoci ne mogu da razumiju, jer su po neki put dešavanja u Francuskoj košarkaškoj Ligi (LNB) veoma čudna. Jedan od nerazumljivih stvari je objavljivanje u toku sezone da će nakon završetka neki od trenera da bude zamjenjen. Tako je bilo u višestrukom prvaku Bourgesu, pa onda su u Limogesu objavili da će Vujošević da bude zamjenjen. Od kada su počele priče da će trener Kyle Milling (sada već i zvanićno budući zamjenik Duška Vujoševića na mjestu trenera u Limogesu), koji je u 18 kola bio pobjednik 9 puta, njegova ekipa Hyeres Toulon nije slavila čak u osam narednih utakmica (posljednji put 4. februara). Tako je ekipa koja je bila najprijatnije iznenađenje u prvom dijelu prvenstva došla u situaciju da strahuje za opstanak.

Antibes je bio pobjednik u Toulonu, a Orleans je tek u finišu uspio da nadigra Cholet. Jedan od najboljih igrača u ekipi pobjednika je bio novopridošli Nemanja Milošević. Ovaj reprezentativac Crne Gore je proveo 14 minuta na terenu, ali je zabilježio velikih 12 poena i čak 5 skokova. Interesantno je da je od 8 igrača Orleansa samo jedan imao procenat uspješnih šuteva manji od 50. Ova pobjeda je podgrijala nadu da će Orleans uspjeti da spasi prvoligaški status.

Le Portel je gostovao kod drugoplasiranog Pau-Lacq-Ortheza i svi su računali na sigurnu pobjedu favorizovane ekipe domaćina. Niko nije vjerovao da će “nordisti” odigrati izvanrednu odbranu. Trener Erić Girard je nagovjestio takvu mogućnost, jer je njegova ekipa u posljednjim utakmicama igrala sve bolje. Domaćini su odigrali najgori meč u prvenstvu, a statistika šuteva pokazuje zašto su poraženi: Cooper (11 – 2), Pinero (12 – 4), Bokolo (5 – 1), Mipoka (7 – 1) i Koffi (9 – 2) su bili slabi, a samo je Chikoko dobro gađao (11 – 7). Čak 8 igrača Le Portela su igrali sjajno i svi su dali ujednačen doprinos: Dorsey 13 poena i 9 dodavanja, Lasisi (15), Hassell 10 poena, 8 skokova i 5 dodavanja, Donaldson 10 poena i 7 skokova, Goulbourne 8 poena i 5 skokova…

Ekipa Nikole Antića je odigrala izvanredno prvo poluvrijeme u Chalonu, ali su poklekli u nastavku. Domaćini (budući finalista FIBA Euro Cup takmičenja – igraće protiv druge francuske ekipe Nanterrea) su zaigrali tek u nastavku poletno i ostvarili 64–45. Najbolji strijelac u LNB takmičenju Camerun Clark je bio neumoljiv sa 32 poena, 7 skokova i 5 dodavanja, a uz njega je bio efikasan i Roberson, dok je Moustapha Fall bio sjajan pod kosevima: 8 skokova uz 11 poena (5 šuteva bez promašaja). U Antićevoj ekipi najbolji su bili Young (20), De Jong (17), Payne (13), dok su slabi bili Amerikanci Smith (4 poena uz šut 7 – 2) i Lawrence sa samo 3 poena. Slovenac Miha Vasl je igrao 18 minuta i postigao 2 poena, koliko je postigao i Luka Antić za duplo manje vremena provedenog na terenu.

Gravelines-Dunkerque je bio neumoljiv protiv ekipe Le Mansa, dok je Nanterre odbranom samleo Dijon (samo 55 poena). Crnogorac Goran Gajović je igrao 10 minuta promašio 2 lopte i imao 2 skoka. Strasbourg je ostvario i sedmu pobjedu za redom, a ovaj put su poraženi Parižani.

Igrači Duška Vujoševića su još jednom pokazali da kod njih nešto nije u redu. Dugo su se mučili protiv posljednjeg na tabeli Nancyja, i tek u trećoj četvrtini uspjeli su da nametnu svoju ofanzivnu igru. Sa 15 skokova više Limoges je uspio da šutira 14 puta više, i pobjeda je podgrijala snove o play offu. Najbolji u Vujoševićevoj ekipi su bili Wood (24), Camara 13 poena i 9 skokova) i Prepelič (10 poena i 7 dodavanja). U ekipi Nancyja najbolji su bili Rush (18) i Urtasun (16).

Derbi je odigran u kneževini Monaco, gde je Asvel igrao kompletiran (sa 4 povratnika u ekipu – Kahuidijem, Andersonom, Wareom i Livio Jean Charlesom, koji je ove godine igrao u Developement Ligi u USA), za razliku od ekipe Zvezdana Mitrovića (povrijeđeni su bili Gladyr i Ouattara). Da stvar bude još i gora, Mitrović je zbog kazne “odrađivao” prvu od dvije utakmice kazne. Bilo je puno uzbudljivih akcija, 4 tehničke greške i uzbuđenja na pretek. Očito je da će susreti ovih ekipa u play offu da budu još veća poslastića. Ovaj put je Monaco bio bolji a ponajviše zahvaljujući Caner-Medley (28), Wright (20) i Bost (17), dok su u ekipi posljednjeg šampiona najbolji bili Ware (22), Jean-Charles (15), Sy (14) I Anderson (11). Nikola Dragović je igrao neuobičajenih samo 8 minuta i postigao jednu trojku.

U posljednjih sedam dana Pro B ligaši su odigrali 2 kola. Ekipe naših trenera su imale polovičan uspjeh i zabilježile su po jedan poraz i jednu pobjedu, pa su ostali na prvoj poziciji Bourg en Bresse trenera Save Vučevića i Lille trenera Nenada Ašćerića na trećoj poziciji. Luka Ašćerić je odigrao dvije odlične utakmice, na jednoj za 31 minut postigao 14 poena a na drugoj za 28 minuta je imao učinak od 19 poena uz 7 skokova i 7 dodavanja. Ekipa Roanne je pobjedila Le Havre, a Gavrilović je postigao 4 poena za 11 minuta, dok je druga utakmica odložena za kasnije.

Košarkašice su nastavile doigravanje za titulu, ali i za ispadanje. Lidija Turčinović je igrala 19 minuta i postigla 6 poena uz 3 dodavanja, a njena ekipa Flammes Carolo se plasirala u naredno kolo. Ekipa Ljubiće Drljače (pomoćni trener) Villeneuve d’Ascq je takođe ostvarila drugu pobjedu. Nevena Jovanović je bila najbolji igrač u ekipi Basket Landes sa 16 poena, 6 skokova i 4 dodavanja. Miljana Bojović je bila 22 minuta na terenu i postigla 3 poena (šut 5 – 1). Ivanka Matić je igrala 19 minuta i nije postigla poen iz 4 pokušaja (imala 2 skoka) za poraženi Tarbes, dok je Milica Ivanović igrala 21 minut i postigla 8 poena za pobjednice iz Angersa.

Rezultati 26. kola: Gravelines-Dunkerque – Le Mans 75–72, Monaco – Lyon-Villeurbanne 92–88, Strasbourg – Paris-Levallois 82–67, Pau-Lacq-Orthez – Le Portel  67–75, Orleans – Cholet 90–84, Nanterre – Dijon 71–55, Limoges – Nancy 95–74, Hyeres-Toulon – Antibes 61–75, Chalon S/S – Chalons-Reims 104–86.

Tabela: Monaco 23 pobjeda – 3 poraza, Chalon S/S 19 – 7, Pau-Lacq-Orthez, Nanterre 18 – 8, Strasbourg 17 – 9, Paris-Levallois 16 – 10, Gravelines-Dunkerque 15 – 11, Lyon-Villeurbanne, Le Portel 13 – 13, Limoges 12 – 14, Le Mans 11–15, Dijon 10 – 16, Hyeres-Toulon, Chalons-Reims, Cholet 9 – 17, Antibes, Orleans 8 – 18 i Nancy 6 pobjeda i 20 poraza.