Goran Radonjić: Nova tehnička Zvezdanu Mitroviću

Dva su kola odigrali francuski košarkaški klubovi od mog posljednjeg javljanja. Ono najvažnije je da je Monaco zabilježio još dvije pobjede, a ova posljednja u derbi susretu u Pau definitivno potvrđuje da je ekipa Zvezdana Mitrovića najbolja u regularnom dijelu prvenstva. Utakmica u Pau je ponovo bila pred raspodatim gledalištem, a 8.000 prisutnih u dvorani su uživali baš kao i gledaoci pred TV ekranima (svako kolo LNB takmičenja tri utakmice su na TV kanalima, dvije na plaćenim i jedna na besplatnom). Imali su šta i da vide, uzbudljiva utakmica je bila najviše zahvaljujući DJ Cooperu, fenomenalnom voditelju igre iz Pau. Kako nije zadržan u ekipi Monacoa nakon prošle sezone ovaj vrhunski igrač kao da je želio da pokaže lićnu osvetu. Igrao je kao u transu, imao 24 poena i čak 17 uspješnih dodavanja, ali to nije bilo dovoljno jer u njegovom timu je nedostajalo nekoliko bolesnih ili povrijeđenih igrača. Zvezdan Mitrović je isistirao na odbrani protiv svog nekadasnjeg igrača, a onda su “kneževi” upjeli da slome otpor tek u 26. minutu kada su napravili seriju od 4 – 16 i preuzeli vođstvo . Crnogorski trener je upravo odradio 2 utakmice suspenzije, a ovaj put ponovo je dobio jednu, pa onda još jednu tehničku grešku i nije mogao da vodi svoju ekipu do kraja ove utakmice. U poraženoj ekipi Alain Koffi je postigao svoj rekord u ovoj sezoni sa 22 poena uz 8 skokova. U Monacou su efikasni bili Dee Bost (20 poena, 7 skokova i 5 dodavanja), Brandon Davies (15 poena i 5 skokova), Ouattara (15), Fofana (13 poena uz šut 7 – 6, i 5 skokova) i Sy (13 poena i 5 skokova).

Prošlogodišnji šampion Lyon-Villeurbanne je ojačao svoje redove vraćajući u ekipu trojicu igrača koji su osvojili posljednju titulu (Ware, Anderson i Jean-Charles). No, ovaj put nisu baš pokazali puno i mnogo su se namučili protiv Dijona, te na kraju izvukli minimalnu pobjedu. Nikola Dragović je ponovo bio značajan za igru šampiona i na terenu je proveo 25 minuta, a za to vrijeme je potigao 13 poena i imao 6 skokova. Walter Hodge je takođe bio efikasan sa 19 poena i odličnim šutom od 64%, dok su novopridošli NBA igrači postigli ukupno 15 poena. U ekipi Dijona David Holston je postigao čak 30 poena i imao 9 dodavanja, ali je za to potrošio 25 lopti. Crnogorac Goran Gajović je igrao 16 minuta i samo jednom šutirao (2 poena i 3 skoka).

Limoges je teškom mukom u posljednjoj četvrtini uspio da slomi otpor Le Mansa (ova ekipa je posljednjih 25 godina igrala play off, ali poslije ovog poraza izgleda da će po prvi put izostati iz zavrsnice). Ponovo su ključni igrači pobjede Duška Vujoševića bili Klemen Prepelič (17 poena, 3 skoka i 5 dodavanja) i kapiten Camara (16 poena sa svih 8 ubacenih šuteva i 12 skokova). Novom pobjedom igrači poznatog srpskog trenera (od nedavno promovisanog u selektora reprezentacije Bosne i Hercegovine) su napravili priključak, i sada zajedno sa Le Portelom i Lyon Villeurbanom su na skoru 50:50 sa podjednakim šansama da ugrabe poziciju broj 8 koja ih vodi u play off.

Najveće iznenađenje u ovom kolu su priredili igrači već otpisanog Nancyja. Oni su u Gravelinesu odigrali odlično, vodili svo vrijeme i ostvarili pobjedu koja im je osvježila nadu za opstankom. Chalon je rutinski pobjedio Le Portel, a svo vrijeme razmišljajući o dvije “francuske” finalne utakmice FIBA Europe Cupa protiv Nanterrea.

Strasbourg je ostvario devetu uzastopnu pobjedu, dok je ekipa Nikole Antića igrala još jednu dobru utakmicu koja nije rezultirala pobjedom. U Antibesu su igrači Chalons-Reims igrali dobro, Young (17), Payne (17), Diabate 14) De Jong (12), dok je Smith potpuno razočarao jer je za 25 minuta postigao samo 4 poena i promašio čak 6 lopti. Miha Vasl je bio na terenu 15 minuta i postigao 3 poena, dok je Luka Antić za 3 minuta imao samo 1 skok.

U Pro B ligi, Bourg en Bresse je bio ubjedljiv sa 40 poena razlike protiv ekipe Vićhy-Clermont i trener Savo Vucević je bio veoma zadovoljan jer su njegovi igrači i dalje na prvoj pozićiji. Lille i dalje nastupa bez dvojice povrijeđenih, ali su se dobro držali u Bloisu i poraženi tek su u četvrtom periodu. U ekipi Nene Ašćerića dobro je igrao povratnik Amerikanac Burton (22), dok je Luka Ašćerić igrao 28 minuta i postigao 6 poena uz po tri skoka i tri dodavanja. Lille i dalje dijeli treću pozićiju. Roanne je ostvario pobjedu u gostima a Gavrilović je bio na trerenu 4 minuta i postigao 4 poena uz 3 skoka.

U odlučujucoj utakmici četvrtfinala play offa košarkašice Bourgesa su pobjedile ekipu Basket Landes i plasirale se u polufinale. Najtrofejniji ženski klub u Francuskoj je obradovao svoje navijače, Miljana Bojović je igrala 29 minuta i bila najuspješnija u dodavanjima (5), što je uz 3 skoka i 3 poena bilo značajno za pobjedu. U ekipi poraženih Nevena Jovanović je bila najduže na terenu (35 minuta) i postigla 9 poena i imala je 4 skoka.

Treceligaši su odigrali pretposljednje kolo prvenstva. Vitre je poražen kod kuće od vodećeg tima Caena, a Korać (11), Radulović (6) i Perović (2) nisu previše pomogli svom timu. Slobodan Ocokoljić sa 14 poena je doprinio da njegov Vosges pobjedi ekipu Rennesa (Vukan Živković je bio najefikasniji sa 24 poena). Challans, najviše zahvaljujući najboljem strijelcu utakmice Đorđu Petroviću (19), je nadigrao Avignon. Milan Olujić je sa 12 poena pomogao da njegov Lorient pobjedi protiv INSEP-a. Dejan Sencanski (20) je bio najbolji igrač u ekipi Rueila, koja je pobjedila Charters. Nemanja Kovanušić je igrao dobro (14 poena i 7 skokova) ali njegov Andrezieux nije, i zato je poražen protiv Tarbesa.

Rezultati 28. kola: Gravelines-Dunkerque – Nanct 72 – 83, Lyon-Villeurbanne – Dijon 74 – 73, Strasbourg – Cholet 85 – 68, Pau-Lacq-Orthez – Monaco  73 – 85, Orleans – Nanterre 86 – 92, Paris-Levallois – Hyeres-Toulon 88 – 84, Limoges – Le Mans 79 – 68, Antibes – Chalons-Reims 82 – 69, Chalon S/S – Le Portel 83 – 76.

Tabela: Monaco 25 pobjeda – 3 poraza, Chalon S/S 21 – 7, Pau-Lacq-Orthez, Nanterre, Strasbourg 19 – 9, Paris-Levallois 18 – 10, Gravelines-Dunkerque 15 – 13, Lyon-Villeurbanne, Le Portel, Limoges 14 – 14, Le Mans 11–17, Dijon, Hyeres-Toulon, Cholet 10 – 18, Chalons-Reims, Antibes 9 – 19, Orleans 8 – 20 i Nancy 7 pobjeda i 21 poraz.