Goran Radonjić: Umor naplaćuje dugove

Posljednje odigrano kolo u prvenstvu Francuske je pokazalo još jednu karakteristiku ovdašnjih prvoligaša. Timovi koji igraju evropska takmičenja nemaju dovoljan broj igrača da paralelno igraju i domaću ligu, i onda umor naplaćuje dugove. Monaco je dogurao do četvrtifinala BCL, ali kako ima 10 igrača to su uspjeli da pobjede u gostima. Lyon-Villeurbane je u istoj situaciji, ali usljed nedovoljnog broja igrača nisu imali snage da naprave bilo šta u Le Mansu. Dva kluba iz LNB igraju u polufinalu FIBA Europe Cupa: Nanterre i Chalon S/S, a oba su u vrhu prvenstva. Ovaj put su platili cijenu umora i ubjedljivo su poraženi. Pođimo redom, kao po običaju.

Monaco, vodeći tim prvenstva, imao je teško gostovanje u Toulonu. Krajem prvog poluvremena “knezevi” su imali prednost od 22 poena, ali kako u ekipi nije bilo povrijeđenog Jamal Shulera to su se domaćini razigrali u trećoj četvrtini (27 – 13) i ozbiljno zaprijetili lideru. Crnogorski trener Zvezdan Mitrović je još jednom često mijenjao svoje igrače i na kraju uspio da izvuče bodove zahvaljujući dobroj igri Caner-Medleya (17 poena i 7 skokova), Sya (12 poena i 6 skokova), Gladyra (10), Wrighta (10) i Daviesa (10). U ekipi domaćina su odlično igrali David Michineau (26), Paul Carter (17 poena i 8 skokova), ali im to nije pomoglo da izbjegnu poraz.

Ono što je učinio Monaco nije pošlo za rukom drugom timu iz BCL. Lyon-Villeurbane je i pored odličnih Waltera Hodgea (20 poena uz šut 9-8), Darryla Watkinsa (17poena i 12 skokova) i Caspera Warea (12) bio poražen protiv Le Mans. Nikola Dragović je igrao 29 minuta, ali njegovih 9 poena nije bilo dovoljno za bolji rezultat. Domaćini su imali 6 skokova više i bolji procenat slobodnih bacanja. Pearson (18), Shorter (14), Amagou (14) i Yeguete (13 poena i 9 skokova) su dominirali u domaćoj ekipi.

Chalon sur Saone je otišao u Strasbourg po bodove i prvo poluvrijeme su igrali odlično i čak vodili 4 poena razlike, a onda kao da su prestali da igraju. Strasbourg je postigao 23 poena više u trećem periodu (34–11) i pitanje pobjednika je bilo riješeno. Očito su igrači Chalona više razmišljali o polufinalu FIBA Europe Cupa (protiv Ostendea) nego o ligaškoj igri protiv Alzašana. Poraz je bio neminovan a odlično su igrali Lacombe (17) Slaughter (15), Travis (10) i Jaiteh (11).

Nanterre je u prošloj sedmici obezbijedio plasman u finale Kupa Francuske, a nedelju ranije i plasman u polufinale najslabijeg međunarodnog takmičenja, i očito su iscrpljeni ušli u utakmicu protiv ambiocioznih Nordista. Prvih 15 pokusaja trojki bili su neuspješni i svima je bilo jasno da će poraz doći kao logična posljedica. Niko se nije brinuo za slabu igru (svi su mislili na utakmicu sa Bonnom) jer su pokušaji trenera Pascala Donnadieua bili očito neuspješni. Niko od igrača Nanterrea nije zaslužio pohvale, ali je zato u ekipi Gravelines-Dankerquea svi su igrali odlično. Posebno su impresivni bili Cobbs (19 poena, 9 skokova i 7 dodavanja) i Solomon (15 poena i 13 skokova).

Za igrače crnogorskog trenera Nikole Antića je utakmica protiv Le Portela bila skoro pa sudbonosna. Zato su Antićevi izabranici igrali motivisanije nego ikada ranije i posebno snažno su u odbrani. Chalons-Reims je vodio u prvom dijelu, ali kada su gosti u trećem periodu ostvarili 9 poena više u dvorani je zavladao tajac. Antić je bodrio svoje igrače i insistirao na kolektivnoj igri, a onda su u posljednjoj četvrtini potpuno slomili goste (23–10). Pobjeda je ostvarena uz puno muke, ali su zato sada šanse da se produži boravak u Prvoj ligi znatno veće. Nicolas De Jong je još jednom bio efikasan (21 poen), a odlično su igrali Steven Smith (16 poena uz četiri trojke iz 5 pokušaja) i Alex Young (16), dok je Mark Payne igrao 32 minuta i postigao samo 4 poena, ali je zato imao 7 dodavanja i odbranom motivisao suigrače. Miha Vasl je igrao 21 minutu i promašio 3 bacanja, dok Luka Antić nije ulazio u igru.

Limoges je još jednom razočarao svoje navijače. Uprkos svim najavama da će se boriti za play off, još jednom su podbacili. Ovaj put na svom terenu protiv Paris-Levalloisa. Ekipa Duška Vujoševića je vodila i sa 11 poena razlike na kraju treće četvrtine, ali je očito da nešto ne štima u timu u kome je još jednom Klemen Prepelič bio najefikasniji sa 15 poena i 8 dodavanja. Parižani su imali čak 14 skokova više, a odlično su šutirali iz igre (51%), imali su i 5 izgubljenih lopti manje. Visoki Vincent Poirier (213) je još jednom pokazao zašto mu svi predviđaju skoru NBA karijeru (18 poena i 8 skokova), a ništa slabiji nije bio ni drugi visoki igrač Louis Labeyrie (209) sa 16 poena i 9 skokova.

Dijon je nadigrao Antibes i opasno ga gurnuo u tešku situaciju borbe za goli prvoligaški život. U derbiju začelja Orleans je bio bolji od Nancyja, dok Cholet nije mogao da se suprotstavi razigranom Pau-Lack-Orthezu.

Među Pro B ligašima situacija postaje sve jasnija. Bourg en Bresse sa trenerom Savom Vučevićem je i pored poraza zadržao prvo mjesto, dok je Lille bio ubjedljiv protiv drugoplasiranog Fos sur Mera. Agresivna odbrana na kojoj je insistirao trener Neno Ašćerić je urodila plodom, jer su gosti ostali na kratkih 48 poena. Luka Ašćerić je igrao 25 minuta i postigao 10 poena. Gavrilović je postigao 7 poena, ali je njegov Roanne izgubio protiv Bloisa.

Košarkašice nisu igrale zbog kup utakmica, ali je zato u NM-1 bilo puno uzbuđenja. Rennes je u produžetku izgubio protiv Lorienta, a Vukan Živković (7) i Milan Olujić (9) su igrali prosječno. Đorđe Petrović (23) je bio najbolji u pobjedničkoj ekipi Challansa, ali i najefikasniji igrač utakmice protiv favorizovanog (za nas je teško izgovoriti ime) Souffelweyrsheima. Smjena srpskog trenera Zorana Đurđevića nije pomogla i Vitre je poražen u Angersu (Perović 4, Korać 11 i Radulović 28 nisu mogli da pomognu da se izbjegne poraz). Žarko Rakočević je sa 12 poena pomogao da njegov Orchisien pobjedi u gostima u Tarbesu. Nemanja Kovanušić sa 10 poena i 11 skokova je značajno doprinio da Andrezieux bude minimalno bolji od Rueila (Sećanski 16 poena). Slobodan Ocokoljić je igrao 17 minuta, ali nije pokušao da šutira i njegov Vosges je poražen protiv Chartres.

Rezultati 24. kola: Nanterre – Gravelines-Dunkerque 67–88, Hyeres-Toulon – Monaco 71–80, Chalons-Reims – Le Portel 77–68, Limoges – Paris-Levallois 76–84, Cholet – Pau-Lacq-Orthez 69–76, Dijon – Antibes 61–52, Le Mans – Lyon-Villeurbanne 82–74, Orleans – Nancy 78–68, Strasbourg – Chalon S/S 84–60.

Tabela: Monaco, 21 pobjeda – 3 poraza, Pau-Lacq-Orthez 18 – 6, Chalon S/S 17 – 7, Nanterre 16 – 8, Strasbourg, Paris-Levallois 15 – 9, Gravelines-Dunkerque 14 – 10, Lyon-Villeurbanne, 12 – 12, Le Portel, Limoges, Le Mans 11–13, Hyeres-Toulon, Chalons-Reims, Dijon 9 – 15, Cholet 8 – 16, Antibes, Orleans 7 – 17 i Nancy 6 pobjeda i 18 poraza.