

Kad bi na nekoj košarkaškoj akademiji postojala katedra za temu „Kako izgubiti dobijeno“ mladi Crnogorci bili bi istaknuti predavači. Pošto su u prvom kolu Evropskog prvenstva igrača do 18 godina u Letoniji „majstorski“ 76-69 za minut i 42 sekunde pretvorili u 77-79, u meču drugog kola sa Srbijom skoro da su prevazišli sebe. Izgubili su u produžetku 95-97, pošto su ceo meč vodili, povremeno i sa 10 poena razlike. Na poluvremenu je bilo 49-39 za Crnu Goru, na kraju treće četvrtine 68-61, na nešto više od 3 minuta pre kraja 78-71… Na 1,58 pre sirene još uvek su imali 6 velikih poena prednosti (81-75), na -47 sekundi vodili su 83-76 i – izgubili. Kako?
Neće znati da objasne ni oni sami… Novopečeni Zvezdin profesionalac Zoran Paunović pogodio je za -5. Onda je Pavle Titić (Barselona), jedan od četvorice mladih Crnogoraca koji su već u Španiji, promašio trojku, ali nije naš Altin Islamović, 83-81 za Crnu Goru a do kraja 24 sekunde… Usledio je faul nad Bojanom Tomaševićem koji je pogodio jedno slobodno bacanje i dao Srbiji nadu. Bio je moguć produžetak, srpski selektor Aleksandar Bućan nacrtao je akciju za trojku dok je Boško Radović svojim momcima objasnio da jedino što ne smeju da dozvole jeste šut za tri poena.
To što su mladi Crnogoirci čuli od trenera bilo je sasvim suprotno od onoga šta su uradili. Mladi Srbi su dobrom cirkulacijom lopte našli u levom ćošku terena samog Islamovića koji je „ladno“ pogodio trojku za 84-84 i produžetak.
Logično, psihološka prednost bila je na strani Srbije. Vratila se u meč koji je po svim pravilima bio izgubljen, ali opet je bilo drame. Vođstvo Srbije 95-91 nije bilo dovoljno, Crnogorci su izjednačili, a Srbi još jednom poveli (97-95) košem Filipa Petruševa. U poslednjem napadu Crne Gore ulaz odličnog Igora Drobnjaka (19 poena) nije bio uspešan… Srbija je slavila, obezbedila drugo mesto u grupi D i čeka trećeplasiranog iz C, Ukrajinu, koja je u trećem kolu katastrofalno poražena od Španije 53-104.
Iako cinici kažu da je „statistitika tačan zbir pogrešnih činjenica“ bez nje se u košarci ne može. Brojke tačno (u)kazuju zašto je neko pobedio ili izgubio. Naš tim je bolje šutirao, razlika u procentima nije velika ali je par procenata bilo dovoljno da se dobije izjednačeni meč. Kad se doda 6 skokova više (43-37) – eto razlike koju Crnogorci nisu mogli da kompenzuju sa nešto više asistencija (27-24) i manje izgubljenih lopti (7-11).
Naš tim su predvodili Marko Pecarski sa 28 poena i 9 skokova, Filip Petrušev (21+8) i Zoran Paunović sa 18 poena. Altin Islamović je dao 12 poena pogodivši 3 od 4 trojke ukjučujući i onu najvažniju za produžetak….
Filip Petrušev (Srbija)
Ostajem pri oceni da u ovom timu „ima štofa“. Pitanje je koliko ima „krojača“. Pri tome ne mislim na selektora Aleksandra Bućana, on je tu da od „parčića“ sašije odelo, odnosno napravi tim. „Krojači“ su u klubovima, pre svih treneri mlađih kategorija, mada od šefova struke i njihove hrabriosti i strpljenja zavisi ko će od ovih mladih igrača imati minute u prvom timu u jačoj konkurenciji. „Štofa“ ima i među Crnogorcima (Drobnjak, Žižić, Tomašević, Kljajić…), ako prebole traumu zbog dva neverovatno „glupa“ poraza mogli bi u nastavku takmičenja nekoga da „ojade“.
Mlade Hrvate nisam gledao, ali sudeći po dva poraza u tri kola (u utorak su izgubili od Grčke 67-76) ne verujem da će daleko stići. Četvrti predstavnik regiona, Bosna i Hercegovina, daleko je od zlatne generacije koju je imala pre nekoliko godina. Tri utakmice, tri poraza, poslednji u utorak od Finske 68-86.
Program osmine finala:
(sve utakmice 1.avgusta)
Program osmine finala:
(sve utakmice 1.avgusta)
Letonija(A1)-Turska (B4)-17,30
Finska (C2)-V.Britanija (D3)-13,00
Rusija (B2)-Italija (A3)-13,00
Litvanija (D1)-Bosna i Hercegovina (C4)-15,15
Grčka (A2)-Francuska (B3)-15,15
Španija (C1)-Crna Gora (D4)-19,45
Nemačka(B1)-Hrvatska(A4)-19,45
Srbija (D2)-Ukrajina (C3)17,30
Photo: FIBA