
ABA liga: Zvezda slabija, Metalac kandidat za vrh tabele
- September 29, 2015
- 0 comments
- Aleksndar Ostojić
- Posted in DOMAĆA KOŠARKA
Mnogo toga novog donosi predstojeća sezona u ABA ligi. Pre svega, upravljačka osovina Ljubljana-Zagreb zamenjena je, po želji Beograda… osovinom Podgorica-Zagreb! Predsednik lige je podgorički kralj samoposluga Dragan Bokan (marketi Voli), direktor Krešimir Novosel, dosadašnji direktor zagrebačke Cedevite, a sportski direktor nekadašnji jugoslovenski reprezentativac Žarko Čabarkapa, koji predstavlja Crnu Goru. Skoro da sam zaboravio da je potpredsednik lige Nebojša Čović, kome je teško nabrojati sve sadašnje funkcije, a pogotovo će to biti teško ako bude izabran i za predsednika fudbalskog kluba Crvena zvezda.
U narednoj ABA ligi nastupiće dva debitanta, nikšićka Sutjeska i Tajfun iz slovenačkog gradića Šentjur. Oba ova kluba igraće na veliku radost Partizana, jer pored njih teško da će beogradski crno-beli ispasti iz lige ma koliko sastav ličio na ad hok družinu skupljenu za basket na parkingu iza solitera.
Partizanu veća opasnost preti naproleće u srpskoj Superligi, gde će morati da se plasira na jedno od prva tri mesta koja garantuju ponovno igranje u ABA ligi, i to besplatno (što je za taj klub naročito važno). Verovatno će dotle da se mnogo toga promeni, bar što se rostera tiče. I ovaj sadašnji će biti ojačan krajem oktobra povratkom Mihajla Andrića, i oko nove godine kad se konačno izleči rame Eda Murića. U trenutku kad ovo pišem najavljuju se potpisi Koste Perovića i Aleksandra Cvetkovića, ali za njihovo uklapanje u tim preostalo je samo 72 sata do prve utakmice, što ne samo da je premalo, nego je i neozbiljno. Voleo bih da me Glišić, Bojanić, Aranitović, Koprivica, Kuzeloglu i ostali koji su na raspolaganju treneru-debitantu Peri Božiću demantuju, ali realno Partizan će se boriti do kraja za opstanak. Osim ako novi prtedesednik Nikola Peković, koji će najmanje do kraja aprila boraviti u Americi, ne pronađe kombinaciju koja se iznenada pojavljuje i rešava stvar. A to je novac, i to prilično veliki.
Izgleda da novca nema za rasipanje ni u Crvenoj zvezdi, ma koliko Čović svojevremeno najavljivao budžet od 4-5 miliona evra. Šampion je letos ostao bez Marjanovića, Vilijamsa, Dženkinsa, Kalinića i Blažića, a stigli su plejmejker Gal Mekel, krilo Rajan Tompson i centri “Big Sofo” i Stefan Nastić. Matematika je egzaktna nauka, verujem u nju, a ona kaže da je Zvezda ostala bez (zbirno) 53 poena u proseku. Izračunajte sami da li je dobila u prelaznom roku veći ili manji deo od toga.
Dodatna poteškoća za momke Dejana Radonjića su povrede Maika Cirbesa i Marka Tejića, kao i ritam evroligaških utakmica koji će sigurno znatno uticati na formu i motivaciju tima. Ja sam u više navrata u tekstovima na ovom portalu apelovao da se da šansa, odnosno minutaža Nikoli Rebiću i Marku Guduriću, a to i sada činim. Koliko zbog Zvezde, još više zbog budućnosti naše košarke. Nisam baš ubeđen da će tako i biti, voleo bih da me Radonjić demantuje. A što se tiče realnih Zvezdinih dometa u predstojećoj sezoni, teško da će se ponoviti 2014-15. U ABA ligi su, bar na startu i bar na papiru, Cedevita i Budućnost jače, a u Evroligi će izostati vetar u leđa od dvadesetak hiljada gledalaca u Kombank areni. I pored svega, crveno-beli su u ovom trenutku dominantni u Srbiji.
Mega Leks je promenila skoro ceo sastav, od važnijih igrača ostali su Rade Zagorac i Ognjen Jaramaz, a mnogo se očekuje od pridošlice Nikole Ivanovića, koji je u podgoričkoj Budućnosti najavio svoj ogroman talenat, ali se u prethodnoj sezoni nije dokazao. Biće interesantno pratiti Mega Leks bez Miljenovića, Jokića, Muslija, Bojića, Krstića, Šulovića i Kešelja, ali sa dvojicom talentovanih Francuza (Luvavu i Kaba) i dva velika centra (Samardžiski – 214, Veljković – 215). Iskustvo govori da će Mega još dosta toga menjati tokom sezone (kao i prethodnih godina), a ono što je sada jasno je da (ako izuzmemo Samardžiskog) najstariji igrač ima 22 godine (Danilo Nikolić).
Bez gromoglasno najavljivanog Darka Miličića, koji je ipak ostao veran kik boksu, valjevski Metalac je dovoljno jak da se umeša u borbu za Evrokup. Tim pre jer alfa i omega ovog tima, doktor Boško Đukanović, najavljuje još dva-tri zvučna pojačanja tokom jeseni. Po meni, najveća snaga Metalca je trener Vlada Đokić, čovek koji ume da napravi tim makar u njemu nema nijedne zvezde. Letos su iz Valjeva otišli Ljubičić, Protić, Todorović i Vraneš, a došli su (zasad) novopečeni reprezentativni plejmejker Stefan Pot, talentovani mladići Ljubomir Čampara (Vojvodina), Božidar Babović (Spartak), Miloš Janković (Radnički Kragujevac) i Nikola Kočović (Spartak). Kao i jedan od većih hrvatskih talenata Tonči Gabrić, koji je prošle sezone nosio dres Cibone. Ima 20 godina, visok je 204 i igra na “trojci”.
Trener Đokić ima iz prošlogodišnjeg sastava Jošila, Majstorovića, Bakića, Kutlešića, Rakićevića i Jevtovića, dakle širok izbor opcija, i realno, u ovom trenutku, Metalcu je mesto u samom vrhu ABA lige. Sa najavljenim pojačanjima, ova ekipa može se umešati i u borbu za sam vrh tabele!
Photo: ABA liga