

Monstruoznom serijom 21-2 Crvena zvezda je rešila derbi. Budućnost je slomljena krajem treće i početkom poslednje četvrtine, a junak Zvezdine pobede bio je grčki veteran Stratos Perperoglu. Postigao je 23 poena, imao indeks 28, tim je ostvario 15 poena viška u minutima kad je on bio u igri. Bio je to pravi Stratosov novogodišnji sirtaki za pobedu 86-72. Rezultat skoro identičan kao i na prvom ovosezonskom meču prošlogodišnjih finallista plejofa, kad je Zvezda slavila u Podgorici 87-71.
Još jednu blistavu partiju pružio je Boriša Simanić, koji je sjajno zamenio povređenog Muhameda Fajea. Završio je meč sa 14 poena i 12 skokova, plus/minus indeks bio mu je 18. Nikako ne treba zaboraviti trenera Milana Tomića, koji je majstorski postavio igru, i vratio svoje momke u pobednički ritam kad je Budućnost sredinom treće četvrtine povela sa osam poena razlike.
Možda je za Podgoričane otežavajuća okolnost bila što su 48 sati ranije igrali i izgubili težak evroligaški meč u Minhenu, a 24 sata nakon toga su izgubili i trenera Džikića. Međutim njihovog novog trenera Jasmina Repešu treba svakako da brine jedna druga stvar. Kao što je u svom komentaru Džikićevog odlaska to lepo primetio naš saradnik Milivoje Kovačević, u ekipi Budućnosti postoje dva tabora. Na jednoj strani su domaći igrači koji se međusobno bodre i dodaju jedni drugima loptu, a na drugoj stranci koje interesuje samo individualna statistika, i za igru u odbrani i ne haju. Sve je to bilo očigledno i na meču u dvorani “Aleksandar Nikolić”.
Drugi po važnosti meč ovog kola odigran je u Ljubljani, gde je Partizan slavio – prvi put od 2013. godine. Za crno-bele bila je to “do or die game” (biti il’ ne biti), jer bi ih poraz skoro nedostižno udaljio od plejofa. Možda bi sad pisao o tome kako je Olimpija održala tradiciju nepobedivosti u mečevima sa Partizanom u Tivoliju, da se dva dana pre te utakmice nije desila jedna itekako važna stvar. Za Partizan je potpisao američki veteran Aleks Renfro, i odmah preuzeo konce igre u svoje ruke. Još ga je trener Trinkijeri malo i štedeo, ali jasno je da je novi lider tima tu. Uz njega će valjda konačno sazreti Markus Pejdž, koji je u poslednjim minutima utakmice u Ljubljani toliko brljao da je doveo u pitanje pobedu svog tima, i neodoljivo podsetio na sopstvene greške u finišu meča sa Cedevitom nedelju dana ranije. Ipak, Beograđani su pobedili 72-66 i sad duvaju u vrat četvrtoplasiranoj Megi. Deli ih jedna pobeda a predstoji im međusobni susret u dvorani Partizana. Svi koji se ozbiljno bave košarkom i prate ABA ligu prognoziraju da Mega neće izdržati do kraja, pogotovo sad kad je u Podgoricu poslala na pozajmicu najboljeg igrača Bitadzea.
Zakuvalo se i na dnu, tri tima dele poslednje mesto: Olimpija, Zadar i Krka. Samo pobedu više imaju Igokea, Cibona i Mornar. Po svemu sudeći, jedan od ovih 6 timova će dogodine u ABA 2 ligu, u kojoj trenutno za fajnal four konkuriše četvorka Primorska (12-1), MZT (9-4), Lovćen i Spars (po 8-5). Prate ih Split i Sutjeska (po 7-6), dok su srpski predstavnici Dinamik i Borac na skoru 6-7. Vršac je poslednji, ima 1 pobedu i 12 poraza, i očigledno mu dogodine ne gine povratak u KLS.
Raduje pogled na listu najboljih igrača ovogodišnje ABA lige. MVP dosadašnjeg dela sezone, i to ubedljivo, je 23-godišnji Dragan Apić, krilni centar FMP-a. Odigrao je 13 mečeva, i triput je imao indeks 40 i više, a četiri puta preko 30. Prosek mu je 31,2, a sve je to ostvario bez da je šutnuo ijednu trojku od početka sezone!
Photo: ABA