Košarkašice Srbije ovog puta nisu uspele. Posle bronze iz Rio de Žaneira, četvrtog mesta u Tokiju, ekipa koja je potpuno drugačija od te dve sa prethodnih Igara nije mogla dalje od najboljih osam. Desio se ubedljvi poraz od Australije u četvrtfinalu 85:67, a utisak je da je i ovaj uspeh velika stvar za srpsku žensku košarku
Srpkinje su plasmanom u četvrtfinale ostvarile uspeh i neki prećutni cilj, s obzirom da je i samo učešće podmlađenog tima na OI, trećeg uzastopnog za Srbiju, ravno podvigu.
Reprezentacija Srbije je solidno otvorila utakmicu poenima Nogićeve, ali opasnim rivalkama je malo trebalo da se razigraju. Iskoristile su Australijanke najpre nesigurnost Srpkinja u napadu, u reketu, a zatim i kažnjavale njihove propuste u odbrani.
Vitkom i Melburn su bile nepogrešive u šutu, pridružile su im se i snažna i pokretljiva pod košem Džordž i precizna Smit. To je rezultiralo njihovom konstantnom jednocifrenom prednošću u prvoj četvrtini. Uzvraćale su Raca, Nogić, Anderson, Dugalić, Janković, Čađo, ali realno, teško su nalazile put do koša i imale silne muke u odbrani.
Druga četvrtina je otvorena sa plus 9 na kontu Australije, koja je zatim prešla u dvocifreno vođstvo. Razigrana Smit je pravila velike probleme našim devojkama, ali i ceo protivnički tim je bio nezaustavljiv. Posle 40:25 za Australiju, Srbija je zaigrala presing i smanjila na 30:40 (16. munutu, trojka Čađo), uz par osvojenih lopti, ali ta pretnja je trajala kratko.
Rivalke dodaju gas i odmiču na 48:30, a tokom velikog odmora na semaforu je stajalo 32:48. Brinula je i povreda Ivon Anderson, koja je šepajući završila poluvreme i tako još kratko odigrala u nastavku.
Na početku drugih 20 minuta nastavljena je žestoka borba sa jakim kontaktima, što su sudije više tolerisale Australijankama od samog starta meča. S obzirom na razliku u kvalitetu u korist Australije zaista im nije bio potreban arbitarski vetar u leđa…
Ali, navikli smo već na čudne momente, od famoznog žreba do diskutabilnog kvaliteta FIBA sudija na planetarnim takmičenjima… To sve, naravno, ne umanjuje zasluženi uspeh Australije, koja u sve boljoj formi juriša ka odličju.
Srpkinje su u drugom poluvremenu zaigrale nešto čvršće i sigurnije i primakle se na 39:50. Međutim, nedugo potom sjajna Vitkomb je trojkom preko ruke poentirala za 60:39 (15. minut) i dovela srpski tim u krajnje nezavidnu situaciju. Ubrzo je bilo i plus 28 za moćne rivalke.
Četvrti period je bio samo formalnost, u igru se vratila povređena Anderson, tim Srbije se trudio da donekle ublaži poraz, koristeći i ležerniju igru protivnica, ali teško je sve išlo. Bilo je jasno da je preokret nemoguća misija.
Marina Maljković
Selektor Marina Maljković posle utakmice je rekla da mora da se napravi strategija razvoja ženske košarka u Srbiji.
– Da se sedne i napravi plan za ono što sledi. Ne možemo da budemo ono što smo bili sa prethodnom generacijom. Imamo probleme sa mlađom kategorijom… Mislim da ženska košarka u Srbiji zaslužuje pažnju i poštovanje zbog svega što smo uradili. Mora da se radi na drugačiji način, da se ženski sport promoviše. Mislim da onda možemo da se nadamo medaljama. Samo jedna pametna, mudra strategija – rekla je Marina Maljković.
Igračice će i dalje da se odazivaju pozivu nacionalnog tima, ali pitanje je da li će Marina Maljković da ostane na klupi reprezentacije.
– Ako je potrebno da budu tu u novembru, biće tu. Ja sigurno neću da budem tu bez strategije. Prosto neću.
Potom je objasnila:
– Nije to samo sada. I kada je prethodna generacija pravila uspehe nismo pravili strategiju i sada ispaštamo. Ne možeš da igraš tri puta uzastopno na olimpijskim igrama, a da nemaš ligu. Kada sam potpisivala za Fenerbahče, bila sam srećna, a onda sam posle šest meseci uzela Evroligu i osetila gorčinu jer sam mogla to da uradim u srpskom klubu.
Na kraju je Marina Maljković poručila:
– Nema čega da se stidimo, devojke su prave istinske Srpkinje. To su devojke sa dvojnim državljanstivma koje smo skupljali. Imaju druge pasoše, ali su mnogo usmerene ka ovoj zemlji. Dajte da se uloži u njih i da im pružimo još jednu šansu da osvajaju. Imale su isti put kao prethodna generacija, nisu kaskale. Prethodna generacija je bila fiksirana na jednom mestu godinu dana, ova sada nije.
Photo: FIBA
(Izvor: sportklubn1info, MBS)