Evropska štampa “skinula je kapu” pred trijumfom Srbije u finalu Evropskog prvenstva u Valensiji. Niko ne ostavlja ni najmanju sumnju u pogledu zaslužene pobede nad Francuskom. I francuska štampa saglasna je sa konstatacijom da je pobedio bolji tim.
Sportski dnevnik L’ekip priznao je zaslužen poraz, uz konstataciju da se Srbija pretvorila u “najgoreg neprijatelja Francuske”. Francuski sportski dnevnik podseća da je ekipa Marine Maljković već pobedila Francusku u finalu 2015. List konstatuje da najbolje igračice Francuske u finalu “nisu bile na potrebnom nivou” i “nisu preuzele svoje uloge”. Zanimljiviji od teksta su komentari čitalaca od kojih jedan podseća da je ovo peto izgubljeno finale, da je Marina Maljković “dala novu lekciju”, dok je drugi napisao da je “Srbija održala lekciju u svim elementima igre”. List ističe talenat srpskih igračica koje su u finale odigrale sjajnu odbranu.
“Parizieen” piše da je Francuska igrala finale “bez inspiracije”. List kaže da je “Francuska došla po zlato, ali se vraća sa srebrom”. Pariski dnevnik konstatuje da se radi o “velikom razočaranju”, o petom izgubljenom finalu.
Španska štampa je opširno izvestila o finalu uprkos velikom razočaranju zbog činjenice da Španija neće ići na Mundijal jer je porazom od Rusije propustila šansu da se plasira na kvalifikacioni turnir. “Marka” piše da je “Srbija zauzela evropski tron posle dominacija Španije na dva poslednja šampionata”. Lista dodaje da je Marina Maljković (uz podsećanje da je Božina ćerka) planirala “sjajnu strategiju koju su njene igračice sprovele perfektno”. O našoj selekciji je napisano da je “deo svetske elite sa punim pravom”. Za Francusku je konstatovano da je do finala stigla bez problema i zato je “srebrna medalja težak udarac”.
Drugi madridski sportski dnevnik, “As”, u naslovu kaže da “Srbija caruje u Valensiji”. U podnaslovu je rečeno da je Srbija “imala više srca, da su je predvodili Anderson, Bruks i Vasić koja je bila MVP.” U izveštaju se ističe da je ovo peto izgubljeno finale Francuske (od Španije 2013, 2017. i 2019.) i Srbije (2015.). Selektorka Valeri Garnije “želela je revanš” ali ga nije dočekala. Za Srbiju je napisano da je “imala i malo sreće jer je novčić uvek padao na njenu stranu”, ali se takođe konstatuje da je u finalu “Srbija bila izrazito superiornija jer je imala veće srce i više želje”.
Mundo deportivo u naslovu kaže da je “Srbija produžila prokletstvo Francuske”. U izveštaju je istaknuto da je Srbija pokazala “više energije i individualnog kvaliteta”. List ističe značaj dve trojke Ane Dabović, spretnost i preciznost Ivon Anderson, polivalentnost Sonje Vasić, iskustvo Jelene Bruks.
Trijumf Srbije imao je odjek i u političkim dnevnicima. Tako El pais u naslovu kaže da je “Srbija Sonje Vasić osvojila titulu nadmašivši Francusku”. U podnaslovu se ističe “defanzivna egzibicija i liderska uloga MVP turnira”. Za Francusku je napisano da “nije bila sposobna da probije srpsku odbranu i opštu solidnost rivala”. List ističe doprinos Sonje Vasić za koju kaže da je “bivša igračica Đirone”. “Francuska je došla kao veliki favorit, ali u odlučujućem meču nije pokazala ni argumente ni karakter”, piše ovaj list.
Sa Zapada na Istok… Moskovski sportski dnevnik Sport ekspres podseća da je ovo drugi trijumf Srbije na evropskim prvenstvima, ali ne propušta priliku da nostalgično podseti kako najbolji zbir medalja, 24, ima Rusija/SSSR.
Photo: FIBA