Kako vam se čini ova petorka: Micić, Kalates, De Kolo, Larkin, Milutinov? Previše plejmejkera? Tačno, ali nema problema, ova petorka nikada neće zaigrati zajedno. Šta im je zajedničko? Njih petorica su najbolji po indeksu vrednosti posle prva tri kola Evrolige. Prvi je De Kolo (Fenerbahče) koji je protiv Baskonije osvario indeks 44. To je daleko od 63 koliko ima rekorder Tanoka Berd (Žalgiris) još od 22. januara 2004. protiv Skipera iz Bolonje. Više od De Koloa ostvarili su, po 55 indeks poena, i Dejan Milojević (Partizan, 2004. protiv Olimpijakosa) i Jaka Laković za Krku 2001. protiv Real Madrida. Marko Popović je u dresu Cibone 2004. protiv Estudijantesa ostvario indeks 54, Jaka Laković ima i jedan indeks 51 (u dresu Panatinaikosa 2004.) a po 50 su ostvarili Bobi Braun (Sijena, 2013), Van der Špigel (Prokom, 2007) i Macijauskas (Taukeramika, 2003).
Nando de Kolo je bio blizu rekorda po broju poena. Ubacio je 39 i nedostajala su mu samo dva da dostigne, a tri da prestigne Bobija Brauna (Sijena 2013), Kasparsa Kambalu (Efes, 2002) i Karltona Mejersa (PAF Bolonja, 2001) i Alfonsa Forda (Peristeri, 2001). Ispred De Koloa je i Vlado Šćepanović sa 40 poena koje je u dresu Partizana ubacio Ural Grejtu 2002. Kao što se vidi, većina individualnih rekorda približava se punoletstvu, ali De Kolo je protiv Baskonije nagovestio da će neki možda pasti tokom ove jubilarne, 20. sezone Evrolige.
Vraćem se imaginarnoj petorci, odnosno liderima po indeksu vrednosti. De Koloov prosek je 27,67. Drugi je Nikola Milutinov sa 25,67, treći Vasa Micić sa 22,67, Nik Kalates je četvrti sa 22,33 a peti je Šejn Larkin sa 22,00. U ovom kolu Milutinov je sa 16 poena i 16 skokova bio najbolji skakač, a Micić je u pobedi Efesa u Valensiji učestvovao sa 15 poena i 12 asistencija.
Razlika je što je Micićev tim pobedio, a Nikolin izgubio. Olimpijakos ove sezone ima nešto što se ne pamti u ozbiljnoj evropskoj košarci – dva tima. Jedan, zbog kazne, igra u drugoj domaćoj ligi (posle dva kola ima bilans 1-1), drugi za Evroligu gde je ove nedelje izgubio od Armanija kod kuće i sa 1-2 ne nagoveštava sjajnu sezonu. Kao što su tri utakmice nedeljno previše, jedna u 7 dana je premalo.
Aca je već konstatovao da je Crvena zvezda propustila više nego lepu priliku da pobedi u Tel Avivu, što joj se u prošlosti nije baš često dešavalo. Posle lošeg početka stigla je nadomak pobede, imala poslednji šut… Na dva gostovanja Zvezda nije razočarala, u Atini je od Panatinaikosa izgubila sa 5 poena, a od Makabija u produžetku. Kod kuće je pobedila Fenerbahče. Utisak je da može da se nosi sa najvećim brojem rivala, ali treba joj malo više konstantnosti, manje padova iz kojih se za izlazak potroši snaga i nagomilaju faulovi pa nema dovoljno argumenata za završnicu. Zvezda ima 7 stranaca, dvojica od njih, Perperoglu i Gist, su lideri po proseku poena. Grk sa 14,7 a Amerikanac sa 11,7. Ispod očekivanja su dva Brauna, Lorencov prosek je 5,3 poena, a Derikov 4. Nije se proslavio ni povratnik Dženkins, prosek mu je 4,7. Zvezda hramlje u organizaciji igre, prosek asistencija je samo 12,3… Ima prostora za poboljšanje, ali ambicije ne smeju da budu nerealne. I dalje ostajem pri prognozi da je realni domet “crveno-belih” u sezoni 10-ak pobeda. Biću zadovoljan ako me demantuju sa nekim uspehom više.
Pogled na tabelu kazuje da je počelo grupisanje. Vode CSKA i Barselona, jedini sa po 3-0. Očekivano, CSKA je evropski šampion a Barselona sa silnim letošnjim pojačanima ozbiljan je pretendent na tron. Dobro su startovali Bajern i Himki, isto važi i za Asvel, odnoso Armani. Real je pao u Kaunasu, dokaz više za „litvanski talenat“ pod vođstvom Šarunasa Jasikevičijusa, koji je izrastao u ozbiljnog trenera. Debitant u Evroligi Zenit ostvario je istorijsku prvu pobedu u takmičenju, a u ekipe koje nemaju mnogo razloga za zadovoljstvo startom su Valensija (0-3), Baskonija i Fenerbahče (1-2)… ali tek je počelo.
Photo:Euroleague