Koš magazin u Valensiji: dodir ženskog zlata
- May 14, 2021
- 0 comments
- Goran Radonjić
- Posted in EurobasketEVROPA/SVET
Već odavno smo napisali da tamo gdje je košarka, tamo je i Koš magazin. Stoga nije ništa slučajno što ćemo danas pisati o jednom neobičnom, ali izuzetnom dogadjaju.
Već odavno znate da će za nekih četrdesetak dana (od 17. do 27. juna ove godine) održati EuroBasket košarkašica 2021. Organizatori grupnog takmičenja će da budu Francuska i Španija (od 17. do 23. juna), po dvije grupe će da budu odigrane u ove dvije zemlje. Nakon toga će najbolje četiri evropske košarkaške sile putovati na razigravanje za medalje u Valenciju.
Da podsjetimo, Valencija:
Grupa A: Švedska, Belorusija, Španija, Slovačka
Grupa B: Crna Gora, Srbija, Italija, Grčka
Strasbourg:
Grupa C: Bosna i Hercegovina, Slovenija, Turska, Belgija
Grupa D: Francuska, Rusija, Češka, Hrvatska
Sistem takmičenja je interesantan jer će prvoplasirani po grupama direktno da idu u četvrtfinale, a drugoplasirani i treceplasirani iz grupa će da odigraju po dodatnu utrakmicu sa timovima iz druge grupe prije nego što steknu pravo igranja u četvrtifinalu. Pobjednici četvrtfinalnih utakmica će putovati čarter avionom iz Strasbourga u Valenciju i tamo će igrati polufinalne utakmice, i potom utakmice za medalje. Dakle, svaka utakmica će da bude od velike važnosti, a ujednačenost ekipa (tako se vidjelo po kvalifikacijama) će doneti posebnu draž za sve ljubitelje ženske košarke. Raspodjela medalja će da bude baš veoma interesantna i neizvjesna.
Upravo su medalje razlog današnje priče. Španska Košarkaška federacija je u prelijepom ambijentu Muzeja lijepe umjetnost “Reina Sofia” u Valenciji organizovala prezentaciju medalja koje će da budu dodijeljene najuspješnijim timovima narednog ženskog EuroBasketa. Neobičnog izgleda, sa puno više umjetničkog stila nego ikada ranije, medalje su napravljene tako da su svi prusutni bili oduševljeni izgledom. Uvjerite se i sami pogledom na fotografije u prilogu. Po još nečemu su veoma specifične – teške su oko 500 grama, pa kao da nose simboliku da će one koje ih budu nosile oko vrata stalno imati u vidu sa koliko muke su se pripremale za ovo takmičenje.
Niko kao Španija
Poneki put je bitno da pogledamo unazad i da prepoznamo zašto se nešto baš tako odvijalo. Najprije moramo da kažemo da su španska i francuska košarkaška federacija ponajviše ulagale u razvoj ženske košarke. U posljednjih 20 godina reprezentacije Španije su osvojile ukupno 9 evropskih medalja, od čega tri puta zlatne. Samo na jednom prvenstvu (2011) Španjolke nisu osvojile medalju. Na dva posljednja šampionata Španija je osvajale zlatne medalje (2017. i 2019.). A francuska reprezentacija je osvojila ukupno sedam medalja, od čega su zlatne osvojene dva puta. Interesantno je kazati da su Francuskinje i jedini tim koji je osvajao medalje na svim smotrama košarkašica od 2009. godine, kada su posljednji put bile šampionke. Takodje je značajno da su Francuskinje bile na četiri posljednja šampionata srebrene, a izgubile su tri puta protiv Španije i 2015. godine protiv Srbije.
Posljednja reprezentacija bivše Jugoslavije je osvojila medalju 1991. godine (u Izraelu su poražene od Sovjetskog Saveza u finalu). Ruskinje su u posljednjih 20 godina tri puta bile prvakinje Evrope (2003, 2007, 2011) i osvojile su još tri puta srebro. Od 2013. reprezentativke Srbije su se vratile na velika vrata medju najbolje košarkašice Evrope. Tada su u Francuskoj osvojile četvrto mjesto, a onda ne puno iza toga su postale “kraljice” na EuroBasketu u Madjarskoj. Srpske košarkašice su osvojile još jednu medalju, i to bronzanu nedavno u Beogradu (2019). Pored ove četiri nabrojane selekcije, zlatnu medalju je osvojila i Češka (2005) uz jednu srebrenu, a bronzane medalje su osvajale Bjelorusija, Turska i Belgija. (Naš prijatelj Vlada Stanković, poznat kao košarkaški istoričar, će se saglasiti sa ovim pregledom medalja.)
U Valenciji su podsjetili da kada je Francuska bila organizator EuroBasketa 2013. da su Španjolke bile prve, i da ce možda istorija da se ponovi i da će Francuskinje imati više sreće na tudjem terenu bez psihološke obaveze za osvajanjem zlatne medalje. Naravno da niko ne podcjenjuje šanse Srbije da budu ponovo prvakinje Evrope, kao i da Belgiju svi svrstavaju medju tajne favorite. Sigurno je da će Rusija, Slovenija, Turska, Češka ili čak i Hrvatska da budu spremne da pomrse račune favoritima.
I “mačke” u igri
Španija i Francuska su dogovorile i podijelile organizaciju naredne smotre košarkašica (a ne zaboravimo da će to kontinentalno prvenstva da bude i posljednja prava priprema pred Olimpijske igre u Japanu). Ove dvije zemlje nisu igrale kvalifikacije kao ostale reprezentacije, i već su odigrale dvije prijateljske utakmice u Španiji, a za desetak dana će odigrati dvije nove utakmice u francuskom gradu Toulouse.
Srpska reprezentacija je započela planinske pripreme, a nakon utakmica play offa u Francuskoj na Zlatibor će se uputiti i “Francuskinje” Ana Dabović, Aleksandra Crvendakić i Nevena Jovanović. Sigurno je da će selektorka Marina Maljković pripremiti svoj tim tako da još jednom budu u borbi za zlatnu medalju. Sada kada budu vidjele koliko su medalje lijepe košarkašice će da budu još “više motivisane” (ovo je mala digresija ili šala, jer kada se igra u reprezentativnom dresu posebne motivacije nisu potrebne).
Covid-19 je učinio da svi imaju poteškoće oko početka priprema. Prvenstva u mnogim zemljama se tek sada završavaju i najveći dio reprezentativnih timova još nije počeo pripreme za ovo Prvenstvo, ili je sakupio samo jedan broj igračica. Francuska reprezentacija će da započne pripreme sljedeće sedmice kada je trener Valerie Garnier zakazala skup najboljih igračica. U reprezenctaciji nece biti Bria Hartley (povrijedjena je i neće moci da igra na narednom takmičenju).
U ovom trenutku je posebno značajno što su vlade Španije i Francuske donijele odluke o broju gledalaca na sportskim priredbama. Ono čega su se najviše bojali organizatori se vjerovatno neće desiti, a to je da najbolje evrpske košarkašice igraju pred praznim gledalištem. Španija je izabrala kao partnera Federaciju Slovačke, a Francuska računa da će Belgijska federacija da donese značajan broj gledalaca iz komšiluka, jer su “mačke”, kako zovu belgijske košarkašice, postale miljenice nacije i svi na njih gledaju kao jednog od kandidata za medalju.
Kako ce medalje da budu podijeljene u ovom trenutku je teško kazati, ostaje da sačekamo 23. juni, a za sada je sigurno da će Koš magazin da bude prisutan na ovom takmičenju i da ćete imati ekskluzivni materijal sa izuzetno zanimljivog odmjeravanja snaga najboljih ženskih timova Evrope.
Photo: FIBA