Koša magazin na Evrobasketu: Srbija-Francuska za zlato
- June 27, 2021
- 0 comments
- Goran Radonjić
- Posted in EurobasketEVROPA/SVET
Bila je to luda subota u Valenciji. Sve četiri utakmice su donijele uzbudjenja različitih vrsta. Najprije je tačno u podne Bosna i Hercegovina zavržila ono što niko, pa ni najveći optimisti prije EuroBasketa nisu mogli da sanjaju. Zatim se desilo da je trostruki šampion Evrope u posljednjih 20 godina Španija (kao organizator što još više boli) izgubila pravo da kroz kvalifikacije ostvari učešće u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. Francuska je rutinski pobijedila Bjelorusiju, a onda je došlo do erupocije emocija na posljednjoj utakmici ovog uzbudljivog košarkaškog dana. Srbija je obezbijedila još jednu od medalja (treću po redu na posljednja četiri prvenstva)…
ŠVEDSKA – BOSNA i HERCEGOVINA 63–82
Ovih dana na Evropskom prvenstvu u Valenciji pisac ovog teksta je razgovarao sa mnogim košarkaškim znancima i ljubiteljima ovog sporta, i niti jedan od njih nije mogao da pretpostavi da će bosanska reprezentacija da ostvari ovakav uspjeh. Najprije je velika stvar da su nakon 22 godine Bosanke zaigrale na najvećoj smotri evropske ženske košarke. Odlazak na kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Australiji je zaista nevjerovatan rezultat. Šanse da ostvare i učešće na narednom Mundijalu su realne (16 zemalja će biti rasporedjene u 4 grupe i iz svake grupe će po tri tima igrati na Prvenstvu svijeta).
Samo je tvorac ovog tima Goran Lojo vjerovao da će njegov tim igrati dobro, ali ni on nije znao da će to baš da bude na ovom nivou. Sakupio je ovaj odlični košarkaški trener dobru generaciju košarkašica, a onda u taj tim doveo djevojku sa Bahama, Jonquel Jones koja je i na ovom turniru potvrdila nevjerovatne kvalitete (na posljednjoj utakmici je imala još jednu prezentaciju da je ona skoro polovina tima sa 34 poena, 19 skokova, 51 indeksni poen za učinak, a to se baš ne vidja svaki dan u ženskom košarkaškom sportu). Košarkašica Ekaterinburga i posljednji MVP ženske najjače lige na svijetu je imala 24,3 poena, 16,8 skokova i 3 dodavanja na 6 odigranih utakmica.
Pored ove vanserijske WNBA košarkašice, Nikolina Babić je igrala veoma dobro i sa 13,8 poena u prosjeku bila druga najboilja u timu. Šteta je što je “banjalučka kraljica” Marica Gajić bila povrijedjenja pa nije mogla da nastavi sa dobrim igrama (postigla je 12,5 poena na 4 utakmice na kojima je igrala u prosjeku 39 minuta). Veliki doprinos su dale i Miljana Džombeta (5,8), Milica Deura (4,2) i Nikolina Džebo (3,4 poena po utakmici).
U Bosni i Hercegovini je prava košarkaška groznica, a u Sarajevu je već organizovan prijem u Gradskoj vijećnici za nedelju poslije podne kada će Bosanke doći u glavni grad. Čestitke svim igračicama i stručnom štabu ove ekipe
RUSIJA – ŠPANIJA 74–78
Svi su vidjeli organizatora Prvenstva kao jednog od glavnih kandidata za titulu prvaka. Na posljednja dva prvenstva 2017. i 2019. Španjolke su osvajale zlato, a u posljednjih 20 godina su bile uvijek na postolju osim 2011. Garancija za uspjeh je devet osvojenih medalja, i nakon toga – na domaćem terenu hladan tuš. Ne samo da trostruke šampionke iz novijeg vremena neće osvojiti medalju, negó neće imati priliku da igraju na kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. Nakon poraza protiv Ruskinja u dvorani se čuo aplauz podrške, ali je gorčina poraza bila prisutna na svakom koraku.
Španjolke su protiv Rusije šutirale slabo (27–70, 38,6%, a posebno su bile neefikasne u pokušajima trojki (6 od 23). Imale su i 8 skokova manje od Rusije (39). Ruskinje su imale bolju uspješnost u šutu (22–49, 45%) i to im je donijelo radost. Rusija je osvajala zlato davnih 2003, 2007. i 2011, a tri puta osvojene srebrne medalje su pokazale da su predstavnice najveće evropske zemlje uvijek u vrhu. Ovaj put će novu šansu očekivati na Prvenstvu u Australiji, jer im je bio cilj da ostvare pravo na kvalifikacije.
BJELORUSIJA – FRANCUSKA 61–73
U prvoj polufinalnoj utakmici Francuska je igrala najslabiju utakmicu Prvenstva. Šut nije baš išao kao uobičajeno (25 – 66, 38%), imale su 45 skokova, a trener Garnijer je pokušavala sa 11 igračica da preokrene rezultat. Od njih 9 koje su se upisale medju strijelce samo je kapiten Endy Miyem odigrala odlično. Vjerovatno to tako biva u ekipama sastavljenim od puno dobrih igračica da uvijek neka zaigra dobro i pored slabe igre se ostvari pobjeda. Ova iskusna reprezentativka postigla svoj rekord u reprezentativnom dresu.(do sada, je postigla 22 poena). Ovaj put njenih 24 poena i 7 skokova su bili odlučujući da se Francuska ponovo nadje u finalu.
Na posljednja črziti EuroBasketa “trikolorke” su osvajale srebrne medalje, ali su i jedina zemlja koja je uspjela da bude na postolju od 2009, kada su bile posljednji put zlatne. Francuska ima najkompletniju ekipu na ovom Prvenstvu, a pitanje da li će nastaviti srebrnu seriju, ili će osvojiti zlato dobiće odgovor u nedelju počev od 21 sat, kada će se susresti sa košarkašicama Srbije.
SRBIJA – BELGIJA 74 – 73
O svim uzbudjenjima na ovoj utakmici je već pisao nap prijatelj Aca Ostojić, a bilo ih je zaista mnogo. Vjerovatno se na TV ekranima nije mogla osjetiti neizvjesnost koja je bila na terenu u trenucima kada su sudije posmatrale video posljednjeg šuta Belgijanki. Srbija je bila za nijansu bolja od Belgije, a kada su sudije potvrdile da je vrijeme isteklo i da Belgijanke nisu iskoristile poklon u posljednjoj sekundi, nastala je erupcija oduševljenja medju “lavicama”, ali i na tribinama medju srpskim navijačima.
Belgija će pokušati po drugi put da dodje do bronzane medalje (makar istu ambiciju ima i Bjelorusija koja je samo jednom u posljednjih 20 godina osvojila treće mjesto), a Srbija će u finale. Interesantno je da su u novije vrijeme srpske košarkašica osvojile zlato i bronzu, nikada srebrnu medalju. Navijači Francuske kao da priželjkuju revanš za poraz u 2015. kada su srpske lavice postale kraljice, i misle da je vrijeme za promjene.
I u ovom trenutku treba kazati da je Prvenstvo veoma dobro organiozovano, i da su u Strasbourgu i Valenciji gledaoci dali poseban šarm. Povratak na tribine je donio puno svijetlog i perspektivnog za vremena koja dolaze.
Posljednje dvije utakmice i raspodjela medalja su na programu u nedelju, u 18 sati će igrati Belgija i Bjelorusija, dok ce u 21 da bude najvažnija utakmica Prvenstva. Za zlato će se još jednom boriti Srbija i Francuska. Bonne chance (sretno) za obje ekipe koje su na ovom Prvenstvu pokazale najviše…
Photo: FIBA