Žreb je tako hteo. Iz jednog grada gde smo učestovali na Olimpijskim igrama i osvojili medalju u, nadamo se, drugi grad gde su Igre tek na pomolu. Iz Rija u Pariz.
Jos nam je u glavama slika kada naše košarkašice stoje na pobedničkom postolju u Riju 2016. godine i primaju bronzanu medalju. Dvostruke su evropske šampionke, što je ogroman uspeh ali ta medalja sa Olimpijskih igara, najveće sportske manifestacije je nešto posebno. Pa, ako nam je Rio doneo tada sreću, doneće valjda i sada.
Sada, kad treba da izborimo plasman na Olimpijske igre u Parizu naredne godine. Kad je već tako daleko, kad već mora da se putuje na par dana toliko daleko od kuće, kad žreb nije hteo da igramo u Šopronu, recimo, kao jednom od domaćina, gde bi bila prava domaćinska atmosfera, onda je dobro što je to baš Rio. Bio nam je sraćan, biće i opet.
Pre nekog vremena u već pomenutom Šopronu održan je žreb za kvalifikacije za Pariz. Pratili smo pomno sve što se tamo dešavalo, najviše zbog naši devojaka, da vidimo gde će i s kim da igraju. I volja žreba je ovakva: u Brazilu, naredne godine, u februaru igraće Srbija protiv Brazila, Australije i Nemačke. Ne baš laka grupa, tačnije ni malo laka ali srećna okolnost je što tri od četiri reprezentacije idu u Pariz. Dakle, jedna pobeda bi verovatno bila dovoljna za plasman ali,naravno, devojke neće tako razmišljati i kalkulisati, ići će na pobedu u svakom meču. Iskoristili smo priliku na jednom drugom lepom košarkaškom dogadjaju da pitamo dugogodišnju i standardnu reprezentativku Sašu Čađo za utiske sa žreba:
– Pratila sam žreb, naravno. Gledala sam moju prijateljicu Jelenu (Bruks), koja je učestvovala u izvlačenju. Imala je divnu frizuru, moram da primetim (smeh) i drago mi je da je baš ona to radila u Šopronu gde i igra. Što se žreba tiče, nijedne do sada kvalifikacije nisu bile lagane. Dodatna otežavajuća okolnost ovog puta je što se igra u Brazilu, ali mi uvek idemo da igramo sa namerom da pobedimo i da se izborimo za još jedno učešće na Olimpijskim igrama.
Ocena naših rivalki?
– Ja ću pokušati u jednoj reči da ih opišem. Brazil – vrlo neugodan. Nemačka – svake godine sve iskusnija. Australija – veliki, veliki izazov. Dakle, moramo biti maksimalno spremne za svaku od tih utakmica.
Neke prve procene kažu da bi i jedna pobeda bila dovoljna za plasman na OI?
– Ne treba o tome razmišljati na taj način. Ti se spremaš za nešto što je mnogo veće od samih tih kvalifikacija, i gledaš na svakog protivnika kao na veliki izazov, i da se usavršavaš za ono što te kasnije čeka. Uvek je takva vrsta takmičenja priprema za nešto veće i sve treba shvatiti ozbiljno.
Trenutno ste bez kluba?
– Treniram ja svaki dan, bez obzira što trenutno nemam klub. Četrnaest godina sam u reprezentaciji bez pauze, i da bi sebi produžila vek trajanja morala sam da uzmem malu pauzu, za svoju dušu, da odmorim telo i glavu. Vratiću se ponovo kad budem osetila da opet mogu da dam maksimum.
Pomenuli ste dug put u Brazil kao nepovoljnost, nekako smo svi očekivali da nam žreb donese Šopron gde bi se osećali kao kod kuće?
– Pa i ja sam mislila, ali žreb je takva stvar. Zato je neizvestan, nikada ne znaš šta će i gde će te odvesti – reče Saša, i sa onim svojim prepoznatljivim širokim osmehom ode dalje.
U ostalim grupama, u Kini će pored domaćina igrati Novi Zeland, Francuska i druga selekcija iz američkih pretkvalifikacija. U Belgiji će, pored domaćina, igrati Senegal, Nigerija i SAD. U Šopronu, pored Mađarske, igraće Španija, Japan i prva selekcija iz američkih pretkvalifikacija.
Treba napomenuti da su direktan plasman već ostvarile selekcije SAD kao svetske prvakinje, i Francuska kao domaćin, pa će oni svoje turnire igrati bez takmičaskog značaja i iz tih grupa će još po dve selekcije izboriti plasman, dok će iz ostalih grupa po tri reprezentacije ići u Pariz.
Jedna od njih će, nadamo se, biti i Srbija.
Photo: FIBA