
Varljivo leto 1958
- May 23, 2019
- 0 comments
- Darko Bjelobaba
- Posted in ISTORIJA
Naš saradnik i hroničar košarkaške istorije na ovim prostorima Darko Bjelobaba imao je na sajtu Koš magazin veoma zapažen serijal o prvenstvima Jugolavije od 1979. Sada je pripremio pregled šampionata odigranih od 1958. Mnogima će Darkove priče o minulim vremenima dobro doći kao podsećanje na nešto što su i sami proživeli, a svima će biti dragoceno istorijsko štivo.
***
Krajem 50-ih godina košarka još traži svoje mesto u sportskoj javnosti Jugoslavije. U novinama dominiraju pravi „muški” sportovi kao što su fudbal, boks, atletika… dok se košarka tek stidljivo probija na novinskim stupcima. Reprezentacija je negde na sredini lestvice evropskih nacionalnih selekcija, najbolji rezultat je 6. mesto na Evropskom prvenstvu.
Posle decenije dominacije Crvene zvezde na klupskoj sceni, u toku je nova „podela karata”. Niz Zvezdinih titula je prekinuo zrenjaninski Proleter sa generacijom Englera, Locija, Minje… U prvenstvu 1957. titulu je osvojila Olimpija predvođeni mladom zvezdom u usponu, 20-godišnjim Ivom Daneuom. I u ovu sezonu su ušli kao glavni favoriti jer im je praktično cela petorka bila deo nacionalnog tima (Kristančić, Lokar, Jelnikar, Daneu, Dermastija), uz Škerjanca i Kapelja činilo se da im je nova titula šampiona zagarantovana.
Najveći rival je bio tim OKK Beograda predvođen prvim strelcem lige Radivojem Koraćem i reprezentativcima Gordićem i Sijom Nikolićem. Činilo se da je u tom trenutku to još suviše mlad i nedovoljno iskusan sastav da bi mogao ugroziti Ljubljančane. Proleter je bio u silaznoj putanji sa veteranima Englerom i Locijem, a Crvena zvezda je bitno promenila sastav, i od iskusnijh igrača tu su bili još samo Demšar i O. Popović.
Na veliku scenu se vratio Zadar, posle šest sezona rešen da tu i ostane. I uspelo im je. Zadar je postao pravi košarkaški centar koji je ostao u najvišem rangu sve do raspada SFRJ. Te sreće nije bio beogradski Radnički, koji je treći put ulazio u najviši rang i po treći put ispao posle samo jedne sezone. Tu treba dodati još zagrebačku Jugomontažu (kasnije Industromontaža, pa Monting) koja je ispala na kraju sezone i vraćala se tek 70-ih godina u prvu ligu, ali bez nekog većeg uspeha. Klubovi koji će kasnije voditi glavnu reč u SFRJ Lokomotiva i Partizan u tom trenutku imaju kvalitet tek za „zlatnu sredinu” u ligi koja broji 10 ekipa.
Šampion Olimpija loše otvara sezonu 1958. porazom protiv Zadra, gde Đerđa sa 17 i Troskot sa 15 poena donose pobedu novajliji u ligi sa 84:83. Najbolji kod Ljubljančana su bili Škerjanc 29 i Daneu 13. Senku na pobedu domaćih bacila je žalba Olimpije pošto se drugi sudija nije pojavio, pa je delegat odredio da ga zameni sudija iz Zadra (!?).
Ali zato OKK Beograd uspeva da odnese bodove iz Zadra, pobedom u trećem kolu 75:72. Gotovo pola poena za svoj tim dao je Radivoje Korać (36), a kod domaćih je najefikasniji Đerđa sa 26 koševa.
Odličan start je imala Crvena zvezda koja je nanizala tri pobede savladavši Radnički, Partizan i Proleter. Predvođeni Katićem, Minjom i Dragojlovićem činilo se da bi „crveno – beli” mogli biti veliko iznenađenje. No, vrlo brzo je usledilo otrežnjenje. Tesan poraz protiv OKK Beograda 65:67 (nezaustavljivi Žućko Korać daje 33 poena) i katastrofalan u Ljubljani protiv Olimpije 68:95 doveli su stvari na realnu meru.
U borbi za opstanak Lokomotiva u finišu prvog dela ostvaruje dve važne pobede. Savladali su Zadar 84:78 (najefikasniji Kovačić sa 24 i Mirko Novosel sa 16), i Zvezdu sa 56:50. U poslednjem kolu prvog dela u derbiju prvenstva OKK Beograd je potukao do nogu Olimpiju sa 105:67, i završava polusezonu sa svim pobedama.
Ni u nastavku prvenstva nije bilo većih promena. OKK Beograd je nastavio sa sigurnim igrama i pobedama, dok su za dno tabele ostali prikovani Jugomontaža i Radnički. Jugomontaža je minimalnim porazom od Partizana na svom terenu od 46:50 svela na minumum šanse za opstanak. Drugi deo prvenstva Crvena zvezda je odlično započela pobedama protiv Radničkog i Proletera, i remijem sa „večitim rivalom” Partizanom 57:57. Vrhunac dostižu nanevši prvi poraz aktuelnom lideru OKK Beogradu 74:66, ali odmah zatim čine im i uslugu pobedivši šampiona Olimpiju sa 95:80. No, usledio je hladan tuš protiv Zadra, koji je pred svojih 3.000 vatrenih navijača savladao Zvezdu u neizvesnoj utakmici sa 84:79. Iako krajnji rezultat to ne pokazuje, Zadar je celu utakmicu vodio i sigurno je priveo kraju. Najbolji u Zadru je bio Pino Đerđa sa 27 poena, a kod Zvezde su se istakli Kontić i Popović sa po 20 poena. Ovim porazom raspršene su nade Beograđana da bi se mogli umešati u borbu za titulu.
Tri kola pre kraja pobedama su OKK Beograd i Olimpija obezbedili prva dva mesta, pritom poslavši Jugomontažu i Radnički u drugu ligu. Iako je na poluvemenu Jugomontaža vodila i nagovestila senzaciju, ekipa OKK Beograda je na kraju trijumfovala sa 79:71 i praktično obezbedila titulu. Lokomotiva je već obezbedila opstanak, pa je rasterećeno odigrala u Zadru i izgubila 53:69. Kod Zagrepčana je, po običaju, najistaknutiji, bio Dugi Kovačić sa 19 poena, a kod Zadrana je blistao Đerđa sa 35. Odličan finiš sezone Zadrani su začinili pobedom u Beogradu protiv već prežaljenog Radničkog sa 69:64. Jedini raspoloženi u timu Radničkog je bio Nemanja Đurić sa 29 poena, dok se kod Zadrana ovaj put istakao Pfend postigavši 26 koševa. Čak je i Partizan uspeo da pobedi nezainteresovanu Olimpiju sa 73:60.
Poslednje kolo je trebalo da ponudi veliki spektakl i duel dve najbolje ekipe šampionata no, pošto je već sve bilo rešeno, utakmica je imala više revijalni karakter. Ipak, 4.000 gledalaca je moglo da uživa u igri dve odlične ekipe i nadigravanju dvojice najboljih igrača. I mada je njihov međusobni duel pripao Koraću (Korać 49 – Daneu 37) ekipa Olimpije je uspela da se revanšira Beograđanima za poraz iz prvog dela, i pobedom 79:76 nanela drugi poraz novom šampionu.
Na taj način je OKK Beograd osvojio prvu titulu u svojoj istoriji i najavio veliko suparništvo sa ljubljanskom Olimpijom koje će trajati do sredine 60-ih godina. Ujedno, Radivoje Korać i Ivo Daneu su se ustoličili kao dve ključne figure koje će obeležiti našu košarku u sledećoj deceniji. Najprijatnije iznenađenje je bio tim Zadra, novajlija u ligi, zauzevši četvrto mesto. Zrenjaninski Proleter je nastavio do tone, zauzevši ovaj put 7. mesto. To je bila najava njegovog skorog nestanka sa košarkaške mape Jugoslavije.
Najbolji strelac lige je bio Radivoje Korać (po drugi put) sa 633 poena i prosekom od 35,2 koša po utakmici. Najboljih 10 igrača sezone 1958 su bili: 1. Radivoje Korać (OKK Beograd) 2. Ivo Daneu (Olimpija) 3. Milutin Minja (C. zvezda) 4. Marjan Kandus (Olimpija) 5. Sreten Dragojlović (C. zvezda) 6. Josip Đerđa (Zadar) 7. Miodrag Nikolić (Beograd) 8. Karel Kapelj (Olimpija) 9. Radovan Radović (Partizan) 10. Nemanja Đurić (Radnički)
Zanimljivo je reći da je te sezone po prvi put odigran Kup šampiona. Našu zemlju je predstavljala ekipa ljubljanske Olimpije. I nije baš daleko dogurala. Prošavši drugu eliminatornu rundu tako što je izbacila tim Modaspora iz Istanbula sa dve pobede, takmičenje je završila u finalnoj rundi kvalifikacija (nivo 1/8 finala). Tim Akademika iz Sofije je bio prejak za Ljubljančane tako da su ih pobedili u obe utakmice.
Novi prvoligaši postali su Željezničar iz Karlovca i Zastava iz Kragujevca.
Photo: YouTube printscreen