
Darko Dželetović: Evo šta je kočilo Filipa Petruševa
- July 17, 2023
- 0 comments
- Darko Dželetović
- Posted in NBA
Kruzerski mogul Miki Ariston platiće porez na luksuz, ali blizina druge kaznene porezne “pregače” (second apron) po novom CBA ugovoru ograničava ga, mada je jedan od NBA gazda sa najdubljim džepovima, da dovođenjem Lilarda koji ima unosan ugovor ne pređe u iracionalnu zonu u kojoj gazde Golden Stejta, Finiksa i Klipersa pokušavaju ostvariti kompetitivnu prednost nad konkurencijom.
Novi ugovor vlasnika klubova koje zastupa Adam Silver koji je dogovoren sa NBPA igračkom unijom je startovao 1. jula i diktira uslove po kojima će vlasnici NBA klubova finansijski dijeliti profit međusobno a i ugovorno sa igračima u narednih 6 godina.

Salari kep – iznos novca koji svaki tim ima na raspolaganju da potroši na svoj igrački kadar – trebalo bi da bude 136 miliona dolara u nadolazećoj sezoni 2023/24. Taksa na luksuz počinje na prekardašenih 165 miliona, prvi kazneni ejpron (“pregača”) je postavljen na malo jače od 172 miliona dolara a drugi na 182,7 miliona.
Zbog skupog poreza prelazak slobodnih agenata iz nekog NBA tima u drugi ovog ljeta je, komparativno posmatran u poređenju s nekim prethodnim sezonama, bio prilično reduciran, sa tek nekoliko timova koji su bili spremni krenuti grlom u luksuzno-porezne jagode. Konvemcionalni načini na koji se potpisuju igrači, kao što su izuzetak srednje razine (takozvani MLE), dvogodišnji izuzetak (Bi-annual exception), rookie izuzetak, takozvani “early Bird” izuzetak, “non-Bird”, izuzetak minimalne plate (minimum salary exception), razmijenjenog igrača (trade exception) i izuzetak teže povrijeđenog igrača – kojim je recimo Čikago zbog povrede Lonza Bola dobio 10 miliona dolara prostora da pređe limit salari kepa – ne znače da se nužno mora u zonu takse na luksuz. A pogotovo ne u zonu preko prve ili druge novopečene porezne “pregače”.
Stoga ne čudi da ovog ljeta nije bilo značajnih prelazaka slobodnih agenata iz tima u tim a da nisu postali razmjene dobara, čak i onih simboličnih povezanih sa budućim draft izborima, kao u slučaju prelaska Džona Kolinsa iz Atlante u Solt Lejk Siti.

Monetarne kazne za prelazak prve “pregače” od nekog NBA tima su visoke, a za prelazak druge tako rigorozne da se mnogi vlasnici franšiza neće lako odlučiti da ih prestupi.
Po novom ugovoru između franšiza i igračkog sindikata, za prelazak prve pregače od 172 miliona timovi će platiti nemogućnošću da naprave ‘sign-&-trade’ ako ih taj potpisani igrač stavi iznad prve kaznene pregače. Takođe, timovi iznad prvog ejprona ne mogu potpisati igrača koji je otpušten tokom regularne sezone a čija je godišnja plata iznad 12,2 miliona dolara (MLE), a u potencijalnim trejdovima moraju ostati u 110% vrijednosti razmijenjenih ugovora umjesto liberalnijih 125%.
Drugi ejpron, čijim bi se prelaskom NBA timovi uglibili u blato uz sve nepogodnosti spomenute prelaskom prvog ejprona, takođe ne bi imali pravo na petomilionski MLE potpis koji je sve popularniji, a od naredne godine mnoštvo još rigoroznijih kaznenih mjera puniće kase siromašnijih i konzervativnijih NBA gazda, nauštrb onih koji će se razmetati lovom kao što to radi Met Išbija u Finiksu.
Po novim pravilima prelazak limita druge “pregače“ onemogućiće timove da uključe keš u transakcije razmjene igrača, da upotrijebe trejd izuzetak sabirajući plate dvojice ili više od dva igrača, a neće im biti dozvoljeno ni korištenje stečenog trejd izuzetaka od prethodne sezone.
Kao najrigoroznija kazna prelaženja druge “pregače” timovi neće moći trejdovati pikove prve runde drafta čak sedam narednih godina, a njihov izbor na draftu u prvoj rundi biće pomjeren na samo dno prve runde ako ostanu iznad druge “pregače” u tri od pet sezona.

Filip Petrušev
Potpis Petruševa za Filadelfiju visio je u vazduhu zbog toga jer se situacija oko Hardena i njegovog trejda u Kliperse (najvjerovatnije nekom komplikovanom razmjenom tri tima) još nije razriješila a prilike su da se neće ni razriješiti u neko dogledno vrijeme. U zadnje vrijeme sve češće spominje se i Hardenov ostanak u Filadelfiji, a i novopotpisani Sikser Pet Beverli se javnom porukom uključio u kampanju da Harden ostane, mada Harden navodno uporno odbija takvu opciju.
Posljednje vesti su da je Petrušev konačno potpisao ugovor sa Siksersima. Finansijski detalji ugovora nisu objelodanjeni ali i ako je minimalac ($1,120,000 za narednu sezonu) Petrušev će solidno zaraditi i nakon odbijanja poreza, ali bi zbog dolaska Bambe, a i ostanka Montreza Herela i Pola Rida kao Embidovih rezervi mogao postati višak. Zbog toga će biti veoma zanimljivo da li će kao kolateralna šteta Hardenovog i Morijevog proverbijalnog natezanja konopca Filipa Petrušev do početka trening kampa u septembru biti trejdovan sa Hardenom ili bez njega u neki drugi klub, ili osatati u Filadelfiji i uz veliku konkurenciju na mjestima na lou postu provesti dosta vremena u razvojnoj ligi u Deleveru.
Dobra stvar je da Filipovo učešće u reprezentaciji Srbije na Svjetskom prvenstvu ovim potpisom ugovora ne bi trebalo da bude pod znakom pitanja, a njegova dobra igra na Filipinima uz minimalnu platu bi vjerovatno pomogla Derilu Moriju da ga potencijano uglavi u Hardenov trejd prije početka NBA trening kampa krajem septembra.

Photo: Privatni album, Twitter