
Darko Dželetović: Kralj Džejms skida krunu Džabaru
- January 21, 2023
- 0 comments
- Darko Dželetović
- Posted in NBA
Nakon sinoćnje pobjede Lebronovih Lejkersa, u utakmici punoj varnica na parketu i oko njega, protiv favorita Memfisa, najdominantniji košarkaš svijeta u posljednjih 20 godina Lebron Džejms sve je bliže obaranju poenterskog NBA rekorda svih vremena. Njega još uvijek drži Karim Abdul-Džabar sa 38.387 poena.

Što se naših ljudi tiče, Peđa Sojaković je na NBA poenterskoj listi svih vremena na 194. mjestu sa ukupno postignutih 13.649 poena, Vlade Divac je devet mjesta iza Peđe, a uskoro će ih preteći Nikola Vučević koji je još nedugo na 208. mjestu, dok je njegov saigrač Goran Dragić trenutno tridesetak mjesta iza Nikole.
Lebron sinoć protiv svog nepokolebljivog čuvara Dilona Bruksa nije briljirao, što je isprovociralo Lebronovog prijatelja NFL Hol-of-fejmera Šenona Šarpa da se verbalno sukobi s pola klupe Memfisa i Morentovim ocem, ali s nova 23 poena na kontu Lebron je trenutno u zaostatku od samo 260 poena za Karimom, i za novi rekord će mu trebati još desetak utakmica.
Lejkersi krajem mjeseca dolaze u Njujork pa su mnogi priželjkivali, uključujući i moju malenkost, da će Lebron tempirati svoj napadački učnak i u Gardenu oboriti poenterski rekord, koji iz neobjašnjivog razloga ne uzima u obzir plej-of utakmice. Baš kao što je to uradio Stef Kari prošle zime s obaranjem trojkaškog rekorda kojem sam u “najfamoznijoj svjetskoj areni” bio svjedok uživo. Iako takav scenarij čak i nije nemoguć, za njega bi Lebronu trebalo u narednih 6 utakmica preko 43 poena u prosjeku po utakmici, pa se to najvjerovatnije neće desiti.
Od svog 38. rođendana 30. decembra King Džejms je imao mnoštvo sjajnih ofanzivnih partija, ali najlogičnije bi bilo da Karimov rekord padne – u slučaju da Lebron ne propusti neku od narednih utakmica – protiv Milvokija u Los Anđelesu ili, kako i NBA vjerovatno priželjkuje, pred ‘prajm-tajm’ TV audiencijom u subotu veče 11. februara u San Francisku – u susretu Lejkersa s aktuelnim NBA šampionima Voriorsima.

Još uvijek važeći NBA rekord u postignutim poenima kojim je Karim s prvog mjesta skinuo Vilta Čemberlena postavljen je u aprilu ‘84, a Abdul-Džabar je iza te sezone odigrao još pet, i svima odmakao tako daleko da nije ni čudo da je nekome trebalo evo skoro pa četiri decenije da ga konačno obori. Danas 75-godišnji Karim ga je držao tako dugo da je godinama već postojala sumnja da će mu se Lebron ikad i približiti. Do aprila ‘84 NBA skoring rekord je više od 18 godina držao Vilt Čemberlen koji je na Valentinovo 1966. u svojoj sedmoj NBA sezoni oborio dotadašnji rekord Boba Petita.
Troši 2 miliona na svoje telo
Da li će i Lebron odigrati još barem nekoliko sezona i dovoljno daleko odmaći 34-godišnjem Kevinu Durentu, koji je miljama daleko iza njega (trenutno oko 11.500 poena), ostaje da se vidi. Izvjesno je da niko nikad u ovim godinama u nekom pro sportu, a Lebron je nedavno napunio 38, sa izuzetkom možda Toma Brejdija, nije bio ovako dominantan. Džejmsove statistike ne opadaju ni ove sezone mada Lejkersima ne ide sjajno, i mnogi prosjeci po utakmici, kao poeni ili skokovi, su još uvijek bolji od njegovih individualnih karijernih prosjeka.

Trošenje po Lebronovom priznanju od dva miliona dolara godišnje na održavanje tijela očigledno daje rezultate, nekih ozbiljnijih povreda nikad nije imao, pa se čini da bi na ovom nivou Lebron mogao igrati još godinama.
Kad je Karim ‘84 oborio Viltov rekord u svojoj 37. godini u toj sezoni imao je već šest MVP titula i četiri osvojene timske šampionske titule i, iako je još uvijek bio Ol-star igrač, imao je “tek” 22 poena i sedam skokova u prosjeku. Ovogodišnji prosjeci Lebrona (koji do sada ima četiri MVP i četiri NBA titule), bez obzira na trenutni timski neuspjeh svog tima, nesumnjivo dižu na mnogo viši nivo u poređenju s Karimom iz ‘84 godine, koji u tom trenutku već godinama nije bio najbolji igrač Lejkersa.
U vrijeme Karimovog obaranja Viltovog rekorda Lebronova majka Glorija, koja je tada tek napunila 16 godina, bila je samo mjesec dana trudna sa svojim sinom jedincem. Karim je Viltov dotadašnji rekord oborio na asistenciju Medžika Džonsona svojim karakterističnim horogom preko ogromnog (i od 2021. pokojnog) Marka Itona, 224 cm visokog centra Jute.
Da bi se stvari dodatno stavile u vremensku perspektivu, to Karimovo obaranje Viltovog rekorda se desilo u doba kad trećeplasirani na vječnoj listi najboljih NBA strijelaca Karl Meloun još uvijek nije bio ni draftovan. Dosta vremena je proteklo, ali zanimljivo je podrediti košarkaške individualne istorijske pečate, a izvjesno je da će Karimov rekord Lebron oboriti u manje-više punoj snazi, pa će u ovom dobu kad je NBA mnogo popularnija u svjetskim razmjerama obaranje ovog rekorda mnogo jače odjeknuti. Jedina anti-klimaktična stvar koja bi se mogla desiti je da se obaranje rekorda ne desi nekim spektakularnim zakucavanjem Lebrona nego nekakvim slobodnim bacanjem u kojem nikad nije bio elitan.
Razlika u odnosu na oca
Lebronov biološki otac Entoni Meklelan, dvometraš koji je dosta vremena proveo po zatvorima, i kojeg Lebron nikad nije ni upoznao, pohađao je ranih 80-ih istu srednju školu u Akronu u Ohaju sa Lebronovom majkom Glorijom Džejms. Iako je navodno i nekoliko drugih srednjoškolskih momaka bilo tog proljeća ‘84 u vezi s Glorijom, a neki od njih godinama iza toga čak pokušali i DNK testom da dokažu da su upravo oni biološki roditelj Lebrona, nema sumnje da je višestruki zakonski prestupnik i dugogodišnji robijaš Meklelan bio najuspješniji poenter.
Čak ni Lebronova baka, koja je umrla kad mu je bilo samo tri godine, nije bila u kontaktu s Lebronovim dedom, pa je Glorija ostala potpuno usamljena seleći se s dva mlađa brata i malim Lebronom od jednog stana da drugog, ali je odradila odličan posao u odgoju svog jedinca jer je Lebron čitavih 20 i kusur godina otkad je u fokusu javnosti oličenje primjernog čovjeka. Bez ijednog većeg skandala Lebron nije ni nalik svom biološkom ocu što se ponašanja tiče, za što je uz njegovu majku najzaslužniji Frenk Voker, ranih 90-ih Lebronov trener američkog fudbala, kojem je Glorija prepustila skrbništvo nad svojim sinom kad joj je bilo 24 godine, a Lebronu tek 9.
Još 2002. godine problematični Meklelan je pokušao stupiti u kontakt sa svojim biološkim sinom koji je tada bio velika srednjoškolska košarkaška zvijezda, ali Lebron je odbio bilo kakvo međusobno uspostavljanje kontakta. Dvanaest godina kasnije kralj Džejms je javno lamentirao nad svojim uspjehom nakon prve osvojene titule s Majamijem, pitajući se da li je nedostatak prisustva svog oca i normalnog okruženja bila stvar koja mu je više pomogla nego odmogla.

Najozbiljniji kandidat da obori ovaj Lebronov rekord za nekih 15 godina, ili koju godinu više, pod uslovom da ostane zdrav, ne udeblja se previše i do neke 2040. godine bude igrao – mogao bi biti Luka Dončić. On trenutno još nije dostigao ni ukupno devet hiljada karijernih poena, godinu stariji Džejson Tejtum je malo ispred njega, ali i NBA ofanzivni rejtinzi rastu iz godine u godinu a vrlo lako bi mogli i ubrzati rast u nastupajućoj eri Viktora Vembanjame.
Photo: Twitter