
Dejan Nedić: Beton liga evropske košarke
- July 2, 2018
- 0 comments
- Dejan Nedić
- Posted in EVROPA/SVET
Nekada davno, kada su dnevne novine bile osnovni izvor informacija, sportske strane ponedeljkom bile su rezervisane za izveštaje iz prve i druge fudbalske lige, i eventualno nekih regionalnih liga. S druge strane, utorkom su se štampali rezultati i tabele nižerazrednih fudbalskih liga. To su bile razne opštinske i zonske lige, čak i one iz kojih se ne ispada – beton lige. Timovi su očito bili amaterski, tereni puni mana, ali želja za sportskim nadmetanjem i pobedom je bila ista kao i na najvišem nivou. Zato se nadam da će ovaj tekst urednici objaviti baš u utorak, iako je reč o reprezentativnoj košarci. A evo i zašto.
Naime, u Irskoj, u Korku, u drugom gradu po veličini, od 26. juna do 1. jula odigrano je Evropsko prvenstvo u košarci za male države za žene. To je inače nekadašnja C divizija. Znači – nema ispadanja. FIBA je počev od 2012. godine ukinula sistem divizija na seniorskom nivou i tada je i preimenovala C diviziju. Divizije i dalje postoje ali samo za mlađe kategorije.
Pored Irske, na takmičenju su učestvovale Malta, Gibraltar, Moldavija, Danska, Luksemburg, Norveška i Kipar. Dakle neke ne baš male države u evropskim uslovima. Irska, koja u košarci uključuje i Severnu Irsku, ima 6 i po miliona stanovnika, Danska 5.7 miliona, Norveška 5.2 miliona. A šta bi tek mogli da kažu Slovenija i Crna Gora, sa 2 miliona i sa 600 hiljada!? Čak i Srbija sa svojih preko 7 miliona. Davno sam išao u školu, ali rekao bih da je to primer eufemizma. Sa druge strane, košarka je u zemljama učesnicama amaterski sport, a i uslovi nisu ni blizu na nivou kao kod zemalja sa vrhunskom košarkom. Ipak, kod njih i dalje postoji velika želja i strast za takmičenjem i uspehom.
O ženskoj košarci ne znam mnogo, a o njoj se i ne piše dovoljno. Zbog ovog drugog odlučio sam da ovde i ne spominjem mušku ekipu, koja se takođe takmičila na Evropskom prvenstvu u košarci za male države, već samo žensku. Na moju sreću postoje ovde ljudi koji su proveli dosta godina radeći na unapređenju ženskih sekcija i klubova. Od naših najviše je postigao Igor Petrović iz Beograda (iz OKK Beograda, da budem precizniji), koji je do skoro bio trener seniorki (head coach) lokalnog ženskog kluba koji se zove Meteori. Igor je postigao značajne uspehe sa raznim ženskim, ali i muškim timovima i selekcijama.
Košarka na listi popularnih sportova u Irskoj bolje stoji među ženskom populacijom. Najviše se igra u srednjim školama, gde je često dostupna devojčicama, dok dečaci s druge strane, često i nemaju priliku da igraju u školi. Posebno je ta situacija apsurdna u nekim mešovitim školama. Rezultat sve veće popularnosti među devojvčicama vidi se i po rezultatima. Na primer, prošle godina, dok su srpski U18 timovi bili prvi i drugi, irske ženski U18 tim je ušao u A diviziju, dok je muški ispao iz B divizije. U seniorskoj konkurenciji, od kraja ‘80-ih od kada postoji C divizija (pre toga se zvalo Promotion Cup) ili prvenstvo malih država, ženski tim je osvojio četiri srebra, poslednje 2016, dok je muški tim bio jednom prvi (1994.) i jednom drugi (1988.), a ove godine su završili kao treći. Doduše, obe reprezentacije su bile ukinute od 2010. pa sve do kraja 2015. zbog nedostatka finansijskih sredstava.
Naravno, najveći problem, koji onemogućuje stvarni pomak je amaterizam. Sve igračice ili rade ili se školuju. Tako, na primer, kapiten reprezentacije Gronja Dvajer radi u filijali jedne banke, Kler Rokol i Onja Mekena predaju u srednjoj školi, dok Edel Torton studira i igra u Americi (NCAA). Edel je jedina irska košarkašica koja je stigla do Sweet 16 u NCAA, a pored nje još samo Fiona Odvajer igra u inostranstvu, u drugoj ligi u Španiji. Za one koje igraju u Irskoj normalno je da imaju samo tri treninga nedeljno, ali uz obaveze koje imaju i to nekad predstavlja problem. Igor mi je ispričao da je imao igračicu koja je radila kao kuvarica u bolnici. Zbog prirode posla i neuobičajenog radnog vremena nekad je morala da napusti bolnicu, odradi trening i da se vrati da završi svoj fizički naporan posao.
Na Evropskom prvenstvu u košarci za male države osam ekipa je bilo podeljeno u dve grupe. Prve dve iz svake grupe su prošle u polufinale. U polufinalu Danska je pobedila Norvešku, a Luksemburg Maltu. U finalu Danska je pobedila Luksemburg i time prvi put osvojila ovo takmičenje u svom prvom nastupu na njemu.
Irkinje nisu opravdale očekivanja. Većina tima na čelu sa trenerom Markom Skanelom je iz Korka, tako da su igrale i bukvalno na svom terenu i pred svojom publikom. Na utakmici za peto mesto izgubile su od Kipra. Najbolja igračica Kipra na toj utakmici bila je Petra Orlović, Srpkinja sa kiparskim pasošem.
Konačan redosled je:
1. Danska
2. Luksemburg
3. Malta
4. Norveška
5. Kipar
6. Irska
7. Moldavija
8. Gibraltar
Photo: Privatni album