
Evroliga: Viktorije za Vitoriju
- December 22, 2018
- 0 comments
- Vladimir Stanković
- Posted in EVROPA/SVET
Iako je ovo pregled zbivaja u Evroligi, ne mogu a da kao “utisak nedelje“ ne istaknem ulazak Crvene zvezde i Partizana u drugu fazu Evrokupa. Beograd će biti jedini grad sa dva predstavnika u Top 16, što znači da će ljubitelji košarke u našem glavnom gradu od 2. januara 6 uzastopnih nedelja imati evo-mečeve u dvorani „Aleksandar Nikolić“. Ovo takmičenje je sasvim po meri sadašnjih rostera beogradskih rivala. Zvezda se u ovoj sezoni oporavlja od šoka izazvanog gubitkom statusa evroligaša, a Partizan od nagomilanih dugova, problema i nasleđa u vidu „zlatnih“ dana iz perioda učešća u Evroligi. „Crno-beli“ su napravili podvig, uspeli su da uhvate poslednji voz za Top 16 sa dve vezane pobede, a nekadašnji „Pionir“ je protiv Turk Telekoma ličio na nekadašnji Partizan, kao što reče Aca u svom tekstu. Publika je na Svetog Nikolu na bis prozvala „Svetog Andreu“ (Trinkierija), trenera koji je za kratko vreme radom, rezultatima i izjavama osvojio simpatizere „crno-belih“. Od najboljih dana Duleta Vujoševića trener Partizana nije bio pozvan da se vrati na parket i otpozdravi oduševljenim gledaocima.
Ako uspehu Zvezde i Partizana dodamo plasman i Cedevite u narednu rundu, dolazimo do zaključka da je Jadranska liga sa 3 predstavnika u rangu najjačih evropskih takmičenja. Po 3 kluba imaju i ACB, VTB, Nemačka i Francuska, dok je 16. predstavnik iz Litvanije. Dokaz kvaliteta regionalne lige koju poslednjih meseci niko kod nas ne ruši. Ne znam da li su dušebrižnici (koji znaju šta ne valja, ali ne i šta i kako činiti umesto toga što ne valja) samo primirili ili su, možda, shvatili da to takmičenje i nije tako loše kao što oni misle. Vreme će pokazati šta je u pitanju, a ono kritičarima ne ide na ruku jer Jadranska liga traje i opstaje koliko i Evroliga kojoj su proricali kratki dah, a prerasla je u veoma kvalitetno, zanimljivo takmičenje.
Evroligaši su tokom nedelje odradili dve runde, Fenerbahče, Real Madrid, Olimpijakos i Žalgiris ostvarili su po dve pobede, Budućnost, Gran Kanarija, Panatinaikos i Darušafaka po dva poraza. Ostalih 8 timova imali su po pobedu i poraz, a ovonedeljni učinak reflektuje se i na tabel. Dupli pobednici su na vrhu ili blizu njega, dvostruki gubitnici na dnu ili blizu njega, ostali u zlatnoj sredini.
Jednu od najboljih utakmica sezone odigrali su Fenerbahče i CSKA. Obradovićev tim se vratio iz velikog rezultatskog minusa, na poluvremenu je gubio 36-48, prethodno je bilo i minus15 (33-48), ali povratak je moguć samo ako imaš kvalitetan tim, odnosno igrače. A Obradović ih i te kako ima. „Fener“ je vezao 10 uzastopnih pobeda, jedini meč izgubio je još u 4. kolu od lokalnog rivala Efesa. Za kraj prvog kruga takmičenja imamo derbi Fenerbahče-Real Madrid. Prvi (13-1) protiv drugog (12-2). S obzirom na ritam takmičenja „zimska titula“ na polovini regularne faze ne znači ništa, ali sada se stiču pozicije za plejof, neke od „viktorija“ (pobeda) u ovom periodu mogu biti ključne da bi se u maju stiglo u Vitoriju, sedište F4 2019. Rekao bih da će Fenerbahče, Real Madrid i CSKA imati prednost terena u plejofu, što ne znači da će sigurno stići do Vitorije, ali niko ne bi menjao pozicije od 1 do 4 za one od 5 do 8. Za četvrti tim koji će imati prednost terena konkurencija je žestoka. Trenutno su u prednosti Efes i Olimpijakos (imaju bilans po 9-5), ali pravo na nadu imaju Žalgiris, Armani, Bajern i Barselona (svi po 7-7).
Nedelju sa duplim utakmicama obeležila je i smena trenera u Panatinaikosu. Nervoznom gazdi „zelenih“ nije valjao ni Ćavi Paskval, kao što mu nije valjao ni Saša Đorđević. Koliko je otkaz španskom treneru bio delotvoran pokazao je rezultat protiv Armanija, poraz 83-86. Paskval je, čini mi se, peti smenjeni trener od početka sezone (Makabi, Gran Kanarija, Darušafaka, Baskonija i sada „Pao“). Svako traži „svog Trinkierija“, ali nije ga lako naći…
U dva kola oba puta je MVP bio iz redova Olimpijakosa. Prvo je Nikola Milutinov blistao u pobedi tima iz Pireja u Barseloni (69-60), dao je 18 poena i uhvatio 14 lopti, indels mu je bio 36. On je po indeksu vrednosti 4. igrač lige sa prosekom 18,57. U odsustvu povređenog Šveda prvi je Arturas Gudaitis (Armani) sa 20,79, drugi Jan Veseli (Fenerbahče) sa 22,23 a treći Brendon Dejvis (Žalgiris) sa 19,0. Naš reprezentativac je drugi skakač sa 7,6 uhvaćenih lopti, neznatno iza Vensana Poariea (Baskonija) sa 7,7. U 14. rundi titulu MVP poneo je veteran Vasilis Spanulis, protiv Gran Kanarije ostvario je indeks 31.
Od naših igrača u Top 20 po indeksu vrednosti su još Vasilije Micić (Efes) na 16. mestu sa 13,79 i Vladimir Micov (Armani) na 18. poziciji sa 13,2. Ako dodamo solidne, povremeno i odlične partije Gudurića, Lučića, Jovića, Kalinića, Nedovića… eto razloga za zadovoljstvo selektora Saše Đorđevića.
Reč-dve o Budućnosti. Čini mi se da bi Podgoričani želeli da,ako bude moguće, naredne sezone ponove evroligaško iskustvo. Ovih dana doveli su dva odlična igrača, Gogu Bitadzea iz Mege (prognoziram da će završiti u NBA) i Norisa Kola iz Avelina, a pridodali su im i Džejmsa Bela iz Cedevite. S obzirom da im je u Evroligi ambicija svedena na još neku pobedu, čini se da Džikićev tim više misli na odbranu titule u ABA ligi što daje pravo na Evroligu. Biće zanimljivo, jer ideju o povratku u elitno takmičenje, ne bez osnova, imaju i Zvezda, Cedevita, Partizan…
Photo: Printscreen