

Po definiciji kasta je zatvorena društvena grupa zasnovana na porodičnom nasleđu i strogoj hijerarhiji moći i uticaja. Upravo se tim rečima može objasniti funkcionisanje košarkaškog kampa sa tim imenom, koji u Srbiji egzistira dve decenije. Sve se zna i nema odstupanja. Ni odustajanja.
Na Rudniku je sve podređeno deci. Ali konačnu reč daje struka. Tvorac kampa Srđan Stojanović na vreme je shvatio da bez trenera ne može, pa je organizaciju dana i rada svakog od kampera prepustio trenerima. Milivoju Karalejiću, jednom od četiri doktora košarke u SFR Jugoslaviji pre svih. Profesor Karalejić je osmislio program po kom se radi, ali je ostalim trenerima ostavio prostor za inovacije. Na zadovoljstvo kampera.
Dvadeset godina od početka, Kasta je izrasla u jedan od najmodernijih kampova u nas, pa i šire. Kroz nju je prošlo na hiljade dečaka i devojčica iz 29 zemalja sa svih kontinenata, od kojih neki, poput Jelene Milovanović, Andreje Milutinovića ili Danila Anđušića, mogu da se pohvale ozbiljnim karijerama i uspesima.
Jelena je u moru obaveza našla vremena da i sada na proslavi prvih 20 godina kampa bude na Rudniku. Da zajedno sa Lukom Anđušićem, mlađim Danilovim bratom, koji je u Americi i gradi uspešnu akademsku i košarkašku karijeru mališanima podeli iskustva iz vremena kada je bila deo Kampa. Kaste, koja ni danas, dve decenije od osnivanja, nije zaboravila bitne ljude, od Bratislava Đorđevića i Mikija Pavićevića (idejnih tvoraca Kampa Aleksandar Nikolić, najstarijeg ne samo u nas nego u Evropi, koji 2018. slavi 43. rođendan), mnogih sponzora, trenera, sudija, promotera, koji su radili na kampu, a danas razvili svoje košarkaške priče ili više nisu sa nama.
Dok slušate govornike na svečanosti, od alfe i omege kampa Srđana Stojanovića, do Jelene Milovanović, u ušima odzvanja samo jedna reč. Porodica. Koju krase zajedništvo, poverenje, ljubav podrška. Jednom rečju Kasta.
Photo: Vojin Ilić