Pioniri košarke na ovim prostorima Borislav Stanković, Radomir Šaper, Nebojša Popović ili olimpijski šampion Ranko Žeravica, učili su me tokom našeg višegodišnjeg susretanja i druženja, da je košarka gospodski sport. Od četvrtka, 27. aprila, sat pre ponoći, ona, zbog gesta igrača madridskog Reala , koga često nazivamo kraljevskim, mada to više nije (kralj je dekretom dao pravo klubu – ne samo Realu, ima ih 13 – da koristi epitet „kraljevski klub“).
Tuča, tokom drugog meča četvrtfinala Evrolige, ne samo da preti da okrene situaciju na stranu Reala, već je u zapećak stavila fantastičnu igru i dominaciju Partizana u dve utakmice u prestonici Španije. Nije ni važno što svi pričaju o tuči, presudno je što je kapiten Partizana Kevin Panter naseo na provokaciju Serhija Ljulja. Sto sekundi pre kraja, fantastični Amerikanac, koji je trojkom u poslednjoj sekundi rešio prvi i dobro odigrao drugi meč, mogao je i trebao samo da se osmehne, pogleda ka sudiji Sretenu Radoviću i stane na liniju slobodnih bacanja, pošto je nesportski faul Ljulja već odsuđen. Pošto je to izostalo, da Poarije nije imao pet prekršaja, Partizan bi izgubio utakmicu službenim rezultatom i poništio dva velika trijumfa. Dva igrača su dovoljna da se igra, jer, jedan izvodi, a drugi u terenu prima loptu.
Uz Pantera grešku je napravio i Matijas Lesor, koji je kada se već sve smirivalo, daleko od epicentra i bez potrebe udario Džanana Musu i tako se stavio u red onih, koje je dan kasnije Disciplinski sud Evrolige kaznio. Geršona Jabuselea sa pet mečeva neigranja, Pantera dva, a Lesora i Gabrijela Deka jednim. Blago rečeno, bruka, jer, je pokretač svega Serhio Ljulj, ostao van sankcionisanih.
Postavlja se, dok pričamo o svemu i pitanje generalne potrebe za promenom pravila igre. Jer nije logično, očekivati da sedam igrača kraj terena posmatra kako im se saigrači na terenu nalaze u metežu i tuči. Posebno što će javno ili off the record svaki trener posle ovakve reakcije igrača biti zadovoljan, jer to pokazuje snažno drugarstvo unutar tima, čemu se tokom sezone, teži. Uz to, sada samo možemo da nagađamo, kakve bi kazne bile da Real nema A licencu, jer ova odluka, bez sumnje favorizuje španski klub i daje mu šansu da se vrati u seriju. Partizan bez Pantera, Lesora i sa nedovoljno spremnim Eksumom, žrtvom divljačkog rvačkog zahvata Jabuselea, ima mnogo više potrebe da menja sistem igre od Madriđana, koji će verovatno biti snažniji za do sada povređenog Valtera Tavaresa. Kada nema Lesora, jasno je da će to biti ono što će Real, bar u trećem meču pokušati da koristi. Poenterski učinak Pantera moraće da nadomeste Trifunović, Madar, Anđušić…
Drugi problematični segment odluke Evrolige pokazuje da ljudi koji su je doneli ne misle o košarci. Da misle ne bi osim Jabuselea (Ljulja su sami izostavili) nijednog košarkaša kaznili zabranom igranja, već samo finansijski. Jer, Panterova kazna, recimo. znači da ukoliko bude 3:0, on neće igrati ni polufinale 19. maja u Kaunasu. Istovremeno, Miloš Teodosić je zbog rasprave sa sudijom, tokom meča Virtusa i Efesa u ligaškoj fazi, dobio dva meča suspenzije.
Treće, ako Evroliga nastavi sa ovakvom praksom, ubuduće se može dogoditi da još neki klub izlaz iz teške situacije, nađe u receptu koji je smislio Real, a isprobao Ljulj.
I šta sad? Situacija je opasnija nego što izgleda. Svi koji drugog dana maja budu u Areni, moraju da se suzdrže od incidenata. Sve je “pod lupom” i ne treba tešku sitauciju u kojoj su trener Obradović i ekipa, dodatno otežavati i zaboraviti, da se u slučaju poraza crno-belih već u četvrtak na istom mestu igra novi meč i da bi bilo pogubno, da ako do njega dođe, Arena ne bude krcata. Zato ponesite samo šalove, dresove, zastavice, dlanove i grla. Sve drugo ostavite pred ulazom i pošaljite sliku iz Arene, kakvu je Evropa gledala prethodnih sedmnaest ili 34 meča koja su se u okviru Evrolige igrala u Beogradu. Jedan upaljač na terenu je dovoljan da sve pokvari.
Photo: Twitter