

Timovi koji su završili prošlogodišnju sezonu ABA lige igraće i u finalu ovogodišnjeg Super kupa. Budućnost i Crvena zvezda zakazali su nastavak svog plejof duela, a lako je umesto Podgoričana u finalu mogao biti Partizan, pa da u istom danu imamo dva večita derbija – u fudbalu i u košarci.
Crvena zvezda je skoro prosula vođstvo od 22 poena protiv Cedevite. Na kraju “samo” 79-68, pre svega zahvaljujući probuđenom Muhamedu Fajeu. Senegalac je u četvrtfinalu odigrao kriminalno, a u polufinalu – maestralno. Prve četiri trojke koje je ispalio – sve četiri je pogodio. Radio je na oba kraja terena, završio sa indeksom 22 kao MVP utakmice. Džoe Regland mu je asistirao sa 20 poena, a standardan je bio i Perperoglu. Ovaj Grk je već uspostavio standard svoje igre, od njega se sa sigurnošću može očekivati desetak poena, ali u trenucima kad niko drugi ne može da pogodi, i mnogo rada u odbrani (ovaj put je taj njegov napor kažnjen sa pet faulova, ali biće tokom sezone sudija koje će imati drugačiju dioptriju).
Cedevita je ostavila utisak ekipe koja je uzalud potrošila veliki novac tokom proteklog leta. Ni trener Sito Alonso, ni armija Ameriknaca i Španaca nije (zasad) uspela da promeni dobro poznati mentalitet ovog tima: sve važne utakmice po pravilu – gube. Sedam stranaca tu nije moglo ništa da promeni.
A u dramatičnom polufinalu Budućnost-Partizan krajnji ishod je mogao biti i drugačiji. Ipak, na kraju je šampion ABA lige nekako pobedio, ali posle produžetka (90-87).
Bez dva važna igrača (Veličković i Si) Partizan je odigrao neočekivano kvalitetno. Crno-beli su vodili od samog početka, posle serije 10-0. Vodili su i na poluvremenu, i posle treće deonice, poslednji put vodili su 38 sekundi pre kraja regularnog dela. Briljirali su Lendejl i Zagorac, nekoliko važnih šuteva pogodio je i kapiten Vanja Marinković. Partizan je bio bolji u skoku (39-28), u asistencijama (16-15), čak je pogodio isti broj trojki kao Budućnost (po osam). Presudile su nijanse, kao i nadahnuće Petra Popovića u dodatnih pet minuta.
Treneri Čanak i Džikić su se tokom celog meča nadmudrivali, pa je u jednom trenutku na parketu bilo deset bekova – po pet na svakoj strani. Neočekivano veliku minutažu dobio je Partizanov Bosanac Amir Gegić (25 minuta). Momak je odlično odigrao u odbrani, biće ovaj dvadesetogodišnjak (rođen u nemačkom gradu Štutgartu) otkriće predstojećeg šampionata. Dve godine mlađi Marko Pecarski ostao je prikovan za klupu, trener Čanak je kasnije objasnio da je ovo bila previše fizički zahtevna utakmica za njega. I bila je. Ono što smo dan ranije napisali za Zvezdinu četvorku Borišu Simanića, isto važi i za Partizanovog krilnog centra. Bez mase mišića danas se ne može igrati ozbiljna košarka, ko ne veruje neka pita selektora reprezentacije Sašu Đorđevića koji snagu, brzinu i protok lopte podvlači kao osnovne karakteristike modernog basketa.
Na drugoj strani, Budućnost nije oduševila, mada je prikazala zavidan fond igrača. Džikić je koristio svih 12, a najefikasnija su bila dva Klarka – Erl (17) i Koti (16). Vidi se da su klasa, mada je sa njima igra Podgoričana nekako predvidiva, bez šarma. Potpuno je druga priča kad su na parketu Nikola Ivanović i Nemanja Gordić, i Džikić će tokom sezone biti na velikoj muci da za njih pronađe odgovarajuće minute pored skupo plaćenih Klarka i Edvina Džeksona.
Photo: ABA