
Barsko zlato – Deron Rasel
- December 8, 2022
- 0 comments
- Milivoje Kovačević
- Posted in REGION, EX-YU
Amerikanac iz Filadelfije, Deron Rasel, najnoviji je pogodak KK Mornar Barsko zlato. Đorđije i Mihailo Pavićević uvijek su znali da dovedu interesantne diplomce još od Džulijusa Barnsa. Kad bi ga ugledali na ulici u „civilki“, teško da bi pretpostavili da je u pitanju „košarkaški ubica“ na terenu. Ne tako visok (180 cm) i relativno mršav momak sušta je suprotnost svojem nadimku – Fatts (debeli), koji je zaradio kao beba zbog bucmastih obraza.
Ogromnog osmjeha i ležernog ponašanja, Rasel odaje utisak „momka iz komšiluka“ prije nego jednog od najzapaženijih košarkaša ABA lige. I nije previše pričljiv. Za njega cifre govore…
Na dosadašnjih devet utakmica prosječno je igrao preko 34 minuta, postizao 28 poena, imao 6.8 asistencija, 3.4 skoka i 1.7 ukradenih lopti po meču. Sa prosječnih 25.67 indeksnih poena, na drugom je mjestu, iza Luke Božića iz Zadra. Dva puta je bio MVP kola, u drugom protiv Zadra i u posljednjem protiv Splita, oba u Baru. Zadranima je ubacio 47 poena – novi rekord ABA lige. Splićanima 10 manje, a za tripl–dabl nedostajo mu je jedan skok, jer je podijelio 11 asistencija. Najslabija utakmica bila mu je protiv Partizana – jedina na kojoj je ubacio jednocifren broj poena.
Dolazak iz hladne Filadelfije u mediteranski Bar prijao je Fetsu.
– Vrijeme je sjajno u ovom lijepom malom gradu. Na obali mora je, a ja volim more. Kupao sam se ovdje i baš mi se dopada – oduševljeno će Rasel.
Filadelfija je grad košarke i američkog fudbala. Ove godine su „Orlovi“ vodeći tim u NFL, pa su bacili u zasjenak „76-ice“ koji su trenutno ispod plej-ofa. Za Rasela je od malih nogu postojao samo jedan sport.
– Ne nije bilo dileme. Čim sam porastao dovoljno da mogu da igram, košarka je bila moj sport. Tako je i ostalo – kazao je.
Uz to, njegov idol je Kobi Brajant. Oba su iz „File“, a kao tinejdžer ga je zavolio i divio mu se.
Deron Rasel je već u srednjoj školi najavio da će biti vanserijski igrač. I dalje je aktuelni rekorder Imhotep Institute Charter High po broju poena i asistencija.
– Veliko je to ostvarenje. Mnogo odličnih igrača nastupalo je za tu školu i jako sam ponosam što sam baš ja lider. Takođe, i na uspjeh koji sam postigao na Rhode Island University gdje sam najbolji kradljivac lopti u istoriji košarkaškog tima. Za ekstra godinu na fakultetu izabrao sam Meryland University jer je mnogo veći od Rhode Islanda. A na većem univerzitetu veće su i prilike i mogućnosti – rekao je Fets Rasel.

Đorđije Pavićević nam je kazao da je s bratom Mihailom – Pajom već bio „pikirao“ pleja, kad mu je poslat materijal s Deronom. Iako je bio na važnom sastanku, kad je vidio o čemu je riječ, izašao je da se konsultuje s bratom. U roku od pet minuta, javio je menadžeru da pravi ugovor.
– Ljudima iz Mornara svidjele su se moje igre na univerzitetu i mislili su da ću se dobro uklopiti u njihovu viziju košarke. I evo me tu. Sviđa mi se i stručni rad. Kako sad stvari stoje, to je bila odlična odluka – uvjeren je plej Barana.
Brzo se Amerikanac navikao na tim i saigrače. Da je pred njima jedna lijepa sezona najavila je turneja po Italiji. Veoma pohvalno se izrazio o svojem sadašnjem „kouču“.
– Moj trener Mihailo Pavićević mi je naviše pomogao da se adaptiram. Odlično se razumijemo. Imali smo sjajan presezonski period u kojem smo napravili odličan posao na uigravanju tima. Pružio mi je priliku da igram slobodno, da pokažem sve što znam i koliko mogu – iskren je Deron.
Uprkos sjajnim ciframa, Raselu obično treba malo vremena da „uđe u utakmicu“. Prvu četvrtinu obilježe njegovi promašaji, a onda proradi mašina.
– Nijesam još to analizirao. Možda da dođem dvadesetak minuta ranije da se zagrijem, bilo bi bolje – kroz ogroman osmjeh će Fets.
Sa slobodom koju ima u igri jedan je od lidera u jednoj od najboljih liga u Evropi. Dva puta u devet kola biti MVP i još toliko u petorci kola sigurno neće proći nezapaženo. Pojedini košarkaški stručnjaci smatraju da u Baru neće dočekati istek ugovora.
– Veliko je to pitanje i nije lako ponašati se u ovoj situaciji. Ali ja sam u Baru s obje noge i fokusiran samo na sljedeću utakmicu. Ako dođe neka ponuda, mislim da ćemo sjesti s ljudima koji vode klub i da ćemo donijeti najbolju odluku za sve nas – spokojan je najbolji igrač Mornara Barsko zlato.
Iako je tek započeo karijeru košarkaškog profesionalca, pitali smo ga i za planove za budućnost, odnosno, čime bi bio zadovoljan kad jednog dana podviče crtu?
– Mislim da bih volio da odigram nekoliko sezona u Evropi, da steknem iskustvo, pa ako se ukaže prilika da se oprobam i u NBA ligi – o čemu maštam još od kad sam počeo da igram košarku kao klinac. Sad igram u Evropi, nadam se da ću uspjeti i u nekom evroligaškom timu par sezona, pa onda nazad u Ameriku i NBA liga makar na sezonu – dvije. Tada bih mogao kazati da sam zadovoljan košarkaškom karijerom – smatra Deron Rasel, igrač uz kojeg sjajno stoji epitet sponzora kluba – Barsko zlato.

Poslije sjajne partije protiv Zadra, Mihailo Pavićević, trener Barana se na presu osvrnuo na „kritike“ da mu igra zavisi samo od učinka Fetsa Rasela (41 + 47 poena na prve dvije utakmice). Napravio je i interesantno poređenje.
– Da je kojim slučajem Stef Kari prvo došao u Evropu, ali ne u Mornar, nego u bilo koji drugi klub u Evropi, vratili bi ga kao ludoga čim bi šutnuo prvu loptu sa devet metara. Ako bi uzeo i drugu, bio bi na izlaznim vratima. Sad se svi čude kako trener pušta ovog Rasela da divlja. On će divljati dok god mi dobijamo. Poređenja radi, Kari je sa Klejom Tompsonom u sedam godina osvojio četiri titule. Kad je jedan od njih bio povrijeđen nijesu ni u plej-of mogli ući. Rasel je postigao 47 poena, a u prvom poluvremenu se ispromašivao i to otvorene šuteve koje on obično pogađa. U drugom poluvremenu je preuzeo sve na sebe, riješio utakmicu. I dok god to može tako će biti. Biće utakmica na kojima neće imati svoje veče. Ali biće i obaranja rekorda lige – obećao je Mihailo Pavićević.
Razgovoru s Raselom prisustvovao je i prvi čovjek kluba, Đoko Pavićević. Fotografisao nas je uz objašnjenje Raselu, da „kad završi u Evroligi pohvali se svojim prvim intervjuom u Evropi“. Takođe smo se sjetili analogije sa Džulijusom Barnsom, diplomcem sa Stanforda, koji je ovom novinaru takođe dao prvi intervju po dolasku u Bar, 2005. godine.
Photo: ABA