

Kao i svake godine, izvršni direktor Evrolige Đordi Bertomeu imao je radni susret sa grupom odabranih novinara. Nije to bila konferencija za štampu, već neformalni susret u kome su novinari pitali a gospodin Bertomeu odgovarao. Za naše ljubitelje košarke svakako je najintersantnije pitanje koje je postavio Vasilis Skuntis, kolega iz Grčke, inače jedini evropski novinar koji je pratio svih 30 Final four turnura od 1988. Moj prijatelj Bil je pitao: “Kakva je vaša pozicija prema AEK-u i Partizanu koji su prošle godine, pod pritiskom svojih federacija, otkazali učešće u Evrokupu posle žreba i opredelili se za takmičenje FIBA?”
-Svi koji žele da igraju naše takmičenje su dobrodošli. Sa naše strane neće biti nikakvih sankcija jer znamo da su klubovi bili ucenjeni i primorani na takav izbor. Treba da zaboravimo prošlo leto i nadam se da se ta situacija nikada više neće ponoviti – odgovorio je prvi čovek Evrolige.
On je potvrdio da će format takmičenja Evrokupa ostati isti, ali će umesto 20 timova igrati 24. Najavio je povratak klubova iz Italije, Francuske, Turske, Poljske…
Iz skoro dvočasovnog razgovora izdvajam i odgovor o ekspanziji Evrolige:
– Naredne godine igraće 16 timova, 11 sa A licencom, pobednik Evrokupa i 4 tima iz liga (ACB,VTB; Jadranska i Nemačka). Ne mogu precizirati kada će doći do povećanja broja učesnika ali naša ideja je da to bude 18 ili 20 klubova. Ciljna grupa su novi klubovi iz Francuske, Nemačke, Velike Britanije i Evrokupa, to su tržišta koja nas zanimaju. Takođe je moguće da iz Evrokupa dođe više od jedne ekipe – rekao je Bertomeu.
Naravno, bilo je neizbežno pitanje o famoznim „prozorima“ FIBA u kalendaru za narednu godinu. Bertomeu je ponovio da će klubovi doneti odluku na Skupštini u junu, ali je pomalo nagovestio u kom bi pravcu ona mogla da ide:
– Kada je u pitanju Evrokup, mislim da u kalendaru postoji dovoljnio prostora da se takmičenje prekine kako bi igrači igrali za nacionalne timove, ali kada je u pitanju Evroliga to će biti mnogo teže. Jednostavno, nema termina.
On je izneo da je Evroliga svojevremeno predlagala da se međunarodna takmičenja reprezentacija igraju u junu, kao nekad:
– Smatrali smo da je to najbolji termin, igrači bi posle nacionalnih prvenstava imali predah od 7 ili 10 dana ali bi zato u avgustu i početkom septembra mogli da imaju po 5 nedelja odmora, što nikada nisu imali. Lekari tvrde da bi bilo mnogo manje povreda. Igrači, treneri i klubovi bili su za taj predlog, samo je FIBA bila protiv.
Bertomeu je takođe rekao da Evroliga neće biti sasvim zatvorena, da se neće igrati vikendom jer želi da poštuje nacionalne lige, u principu je protiv direktnih pozivnica klubovima objasnivši da je primer sa Darušafakom bio posledica dvogodišnjeg ugovora koji je istekao. Takođe je rekao da je Evroliga odbila predlog FIBA da pobednik Lige šampiona stekne pravo učešća u Evroligi jer, kako je rekao, „ne može se iz treće kategorije skočiti u prvu“. Za pobednika takmičenja FIBA može biti mesta u Evrokupu.
Najavio je strategijski plan do 2022. o čemu je u nedelju popodne na sastanku diskutovao sa predstavnicma 11 klubova sa A licencom. Podsetio je da su sve 32 strateške odluke koje su donete 2011. sprovedene, poslednja je bila o prelasku na liga-sistem sa 16 klubova. Proteklu sezonu ocenio je kao najbolju u istoriji Evrolige što potkrepljuju brojke o rastu posete, glednoasti i prisustnosti na društvenim mrežama.
Photo: Euroleague
Pingback: Partizan može u Evrokup!