
Čeril Miler, devojka od 105 poena
- January 26, 2021
- 0 comments
- Vladimir Stanković
- Posted in ISTORIJA
Kada se 3. januara 1964. u mestašcu Riversajd u Kaliforniji rodila Čeril Miler niko, naravno, nije mogao znati da je na svet došla devojčica koja će postati jedna od najboljih košarkašica planete. Doduše, to se moglo nasluti kada je kao tinejdžerka sa godinu dana mladjim bratom Redžijem Milerom, jednim od (kasnije) asova NBA lige (1.389 utakmica za Indijanu, u regularnoj sezoni i 144 u plej-ofu tokom 18 godina) činila nepobedivi tandem u uličnim basket utakmicama “dva na dva”. Ponekad je to bilo i “tri na tri” jer je u familiji bio još jedan sportista, stariji brat Darel Miler (1958) ali je on bio iz drugog sporta, bio je istaknuti bacač u bejzbolu.
U porodici Sol i Keri bila su još dva sina, najstariji Sol Junior jedini je bio “izrod” pa je umesto sporta odabrao muziku i svirao saksofon u orekstru avijacije, ali je najmladji brat Tami bio dobar odbojkaš. Redži Miler je u jednom intervjuu rekao da je u kući bila “vojna disciplina” jer je otac radio u armiji, što je deci kasnije pomoglo u njihovim sportskim karijerama.
Čeril je u srednjoj školi u Riversajdu bila daleko najbolja igračica, a njen tim je tokom četiri godine ostvario neverovatan skor od 132 pobede i samo četiri poraza. Imala je impresivan prosek od 32 poena i 15 skokova po utakmici. Bila je najbolja srednjoškolska igračica u SAD 1981. i 1982, a u poslednjoj godini protiv Nort Vista Haj Skul dala je… 105 poena! Školu je završila sa rekordnim brojem poena – 3.405.
Od preko 250 ponuda za stipendiranje na studijama prihvatila je onu Univerziteta Južna Kalifornija (USC). Sa visinom od 187 cm rasporedjena je na radno mesto “forward”, krilnog centra. Na kraju studija u njenom statitističkom kartonu pisalo je da je dala 3.018 poena po čemu je 6. u NCAA ženskoj istoriji. Sa 1.534 skokova, 12 po meču, treća je najbolja skakačica u istoriji ženske NCAA košarke. Njeni rekordi, kao i prosek poena (23,6), i dalje su važeći za njen bivši Univerzitet.
Sa svojim univerzitetom ostvarila je bilans 120-20, osvojivši titule 1983. i 1984. Oba puta je bila MVP finala. Osvojila je sve moguće individualne nagrade i priznanja.
Imao sam sreće da je gledam uiživo. Na Olimpijadi u Los Andjelesu 1984. naša ženska reprezentacija (Jasmina Perazić, Sanja Ožegović, Jelica Komnenović, Zaga Počeković, Biljana Majstorović, Slavica Šuka…) igrala je 30. jula sa SAD i izgubila 55-83. Čeril Miler nam je dala 23 poena i uhvatila 8 lopti u odbrani. To joj je bio rekord na turniru koji je završila sa prosekom 16,3 poena. Amerikanke su, naravno, bile prve sa svih šest pobeda.
Čeril je u reprezentaciji debitovala godinu dana ranije na Panameričkim igrama u Venecueli (zlatna medalja) i potom na Svetskom prvenstvu u Brazilu gde je takodje bila najbolji strelac tima sa 17,6 poena, ali je prvak bio SSSR koji je dva puta pobedio Amerikanke, drugi put u finalu (84-82). Revanš je usledio na Mundijalu 1986. u SSSR, Amerikanke su uzele titulu sa 7 pobeda u 7 mečeva, SSSR je u finalu poražen usred Moskve 108-88 uz 23 poena Čeril Miler. Njen prosek bio je 17,6.

Krajem 80-ih godina teže je povredila koleno i morala je da završi karijeru. Olimpijsko zlato u Seulu 1988. ostalo je neispunjena želja. Od 1986. do 1991. bila je asistentkinja trenera na svom USC univerzitetu, i tu je počela saradnju sa više TV kanala kao stručna konsultantkinja. Od 1993. do 1995. bila je prvi trener Univerziteta Južna Kalifornija, zatim je četiri sezone (1997-2000) trenirala Finiks Merkjuri tim iz WNBA. Posle godina rada kao TV komentatorka trenerskom poslu vratila se 2014. kao prvi kouč Univerziteta Langston. Kao komentatorka radila je na svim vodećim televizijama u SAD: TNT, NBA TV, ABC Sports, ESPN… Sećam je se iz Indijanapolisa 2002. odakle je komentarisala muško Svetsko prvenstvo na kome je za ekipu SAD igrao njen brat Redži. Posle poraza SAD od Jugoslavije u četvrtfinalu morala je od brata da traži objašnjenje za neočekivanu eliminaciju.
Još 1995. ušla je u Kuću slavnih u Springfildu, 1999. bila je u prvoj generaciji igračica koje su ušle u tek osnovani ženski Hall of Fame, a 2010. tokom Svetskog šampionata u Istanbulu primljena je u Kuću slavnih FIBA.
Bila je moćna u skoku, ali na terenu nije dominirala figurom. Lako je trčala, mnogo poena davala iz kontranapada, imala je odličan skok-šut i sjajnu tehniku. Bila je kompletna igračica, jedna od najboljih u istoriji ženske košarke. List USA Today pokušao je u julu 2014. da dodje do zaključka koja je igračica najbolja “svih vremena” ali je ostao na listi od 10 kandidatkinja, medju kojima je, naravno, i Čeril Miler.
Photo: Twitter