
Clash of the Titans
- October 27, 2015
- 0 comments
- Ilija Vlajić
- Posted in NBA
Ilija Vlajić, stalni saradnik Koš magazina, pripremio je analizu svih timova neposredno pred početak nove sezone u NBA ligi.
ISTOK
Boston Seltiks
Nakon završene ere Ronda, Alena, Pirsa, Garneta i trenera Doka Riversa, Seltiksi su poslednje dve sezone u rebildingu. Za novog stratega postavljen je mladi Bred Stivens, raniji trener Univerziteta Bejlor, a iz stare ekipe ostao je jedino Ejveri Bredli. Sa prošlogodišnjeg drafta tu je plejmejker Markus Smart, kao i svingmen Džejms Jang, dok je sa drafta 2015. tu još jedan veliki potencijal na poziciji jedan, Teri Rozijer, kao i Er Džej Hanter i Džordan Miki. Uz niz trejdova koje su obavili, Seltiksi danas deluju sasvim pristojno i sigurno talentovano, te se očekuje da i ove godine dohvate plejof, možda i stepenicu više, tj. prođu prvi krug. Ka tome bi trebao da ih vodi pre svih Ajzeja Tomas, potpomognut Bredlijem i Tarnerom, kao i momcima koji će igrati bliže košu – Salindžerom, Dejvidom Lijem, Amirom Džonsonom, Olinikom i Zelerom.
Bruklin Nets
Nakon kupovine ekipe, ruski miljarder Mihail Prohorov i poznati reper Džej Zi su probali da dođu do instant prstena preplativši gomilu već pomalo istrošenih igrača. Nije im dugo trebalo da shvate da u NBA ligi to ne ide baš tako, i sada su krenuli da se oslobađaju štetnih ugovora. Izgleda da je menadžment izgubio ideju kako dalje, jer nemaju talente, kao ni buduće pikove, i verovatno se nadaju da će njihov vlasnik Džej Zi, koji je menadžer Kevinu Durentu, uspeti da ga privoli da dođe u Bruklin nakon isteka ugovora sa Tanderima, pa da se onda oko njega gradi tim. Ovako, Netsi teško da će stići i do plejofa, sa prvom zvezdom Brukom Lopezom koji je, istina, jedan od najboljih centara lige kada je zdrav, a na žalost često nije. Pokušaće da mu pomognu solidni plej Džeret Džek, preplaćeni veteran Džo Džonson, iskusni Andrea Barnjani i Tadius Jang, kao i rođeni Mostarac koji igra za hrvatsku reprezentaciju Bojan Bogdanović.
Njujork Niks
Prošlu sezonu je Fil Džekson odlučio da tankuje, imali su najveće šanse da na draftu biraju drugi, međutim žreb im nije bio naklonjen i dobili su pravo na četvrtog pika. Sigurno da su se nadali nekom od prva tri mesta i nekoj od tri mlade zvezde koje bi donele momentalni napredak ekipi koji im je trebao, s obzirom na to da je potpisan višegodišnji ugovor sa prvom zvezdom Karmelom Entonijem. Svi su verovali da će birati Džastisa Vinsloua, zvezdu Djuka, koji bi im odmah doneo boljitak, međutim veliki Fil se odlučio za krilnog centra iz Letonije koji je ponikao u španskoj Sevilji, Kristapsa Porzingisa. Mislim da nikada neću zaboraviti nevericu na licima navijača Njujorka kada je Adam Silver pročitao njegovo ime. Od Letonca se očekuje da tek za par godina pokaže sav svoj potencijal. Ovakav izbor sigurno predstavlja iznenađenje s obzirom na to da tim ima veliku zvezdu i očekivalo se da se oko njega gradi jaka ekipa koja će odmah ići na visok plasman, a ne za par godina kada Melo bude već veteran. Ekipa je pojačana odličnim bekom Aronom Afalom, prosečnim centrom Robinom Lopezom, kao i nikad dokazanim krilnim igračem Derikom Vilijamsom i previše lako se odrekla mladog Tima Hardaveja Džuniora. Niksi će sigurno i sledeću sezonu iskoristiti za tankovanje, a ostaje da se vidi dokle će se prvoj zvezdi svideti da konstantno gubi. Za sada deluje da se veliki Fil Džekson ipak bolje snalazi na klupi nego li u menadžerskoj fotelji.
Filadelfija Sevntisiksers
Rebilding i tankovanje su izrazi koji se već godinama vezuju za ovu ekipu i na žalost vezivaće se verovatno još dosta godina. Deluje da menadžment nema ideju i ne zna šta da radi – svake godine uzimaju po nekog velikog talenta na draftu, ali i dalje ništa. Sa drafta 2015. uzeli su super-talentovanog centra Djuka Džahila Okafora, koji se nadao da će biti biran sa druge pozicije od strane Lejkersa, a priča se da je bio toliko besan nakon što ga je Fila uzela da je rasturio celu svlačionicu u noći drafta. I Siksersi su planirali D’Anđela Rasela, koji je odličan prijatelj njihove mlade zvezde Noela, a ovako, sa problematičnim Embidom, za koga je pitanje da li će se i kada oporaviti, imaju previše talentovanih igrača pod košem, što je još jedan pokazatelj da nisu sigurni u kom pravcu idu. Fila sada nije na nivou čak ni evroligaške ekipe, a sezonu će iskoristiti za pokušaj uigravanja tandema Noel – Okafor pod košem.
Toronto Reptors
Od kako je pre dve sezone na mesto generalnog menadžera postavljen Masai Udžiri, po ovaj tim sve ide dobro. Ekipa je oslobođena visokih ugovora, a racionalno i promišljeno se postupa sa promenama u igračkom kadru. Kao rezultat svega toga je četvrto mesto na Istoku, srušen je rekord franšize od 49 pobeda u sezoni, i po prvi put u istoriji priznanje za najboljeg šestog igrača lige ostišlo je u ruke njihovog momka, Lua Vilijamsa. Sledeće sezone se očekuje da tim ode stepenicu više i prođe prvo kolo plejofa gde su lane ispali od Vašingtona. U tu svrhu doveden je sjajni krilni igrač Demari Kerol iz Houksa, prva zvezda Kajl Lauri dobio je zdravu konkurenciju u vidu domaćeg igrača Korija Džozefa, stigao je i prekaljeni veteran Luis Skola, centar Bijombo i uz malo sreće na kraju još jedan Kanađanin, Entoni Benet. Uz zvezde Demara DeRouzena i sjajnog litvanskog centra Jonasa Valenčijunasa, kao i uz očekivan napredak Terensa Rosa i Bruna Kabokloa, Reptorsi će biti među jačim timovima lige.
Čikago Buls
Odmah nakon završetka prethodne sezone za Čikago, kulminirao je sukob između generalnog menadžera Gara Formana i trenera Tima Tibodoa. Epiloh je bio otkaz najboljem defanzivnom treneru lige. Na njegovo mesto postavljen je nekadašnji igrač Bulsa i trener Univerziteta Ajova Stejt, Bred Hojberg. Upravo će od uklapanja novog trenera u tim Bikova, i igrača na njegov sistem, kao i od zdravstvenog stanja stalno povređene prve zvevde Derika Rouza, zavisiti uspeh Čikaga u narednom šampionatu. Ekipa nije menjana, sa drafta je stigao krilni centar sa Arkanzasa Bobi Portis koji se odlično pokazao u pripremnom periodu i tako dopunio možda i najbolju centarsku liniju lige predvođenu Gasolom, Mirotićem, Noom i Gibsonom. Zamene za Rouza su spremne, šansu sa klupe će čekati Bruks, koji je više puta pokazao da može mnogo dobro da odigra, Mur koji se odlično snašao u predsezonskim utakmicama, kao i iskusni Kirk Hajnrih. Uz zvezde Džimija Batlera i Majka Danlivija, kao i sjajne mlade Tonija Snela i Daga Mekdermota, Bulse čini jednim od glavnih pretendenata na prsten. Da li će do njega i stići zavisi pre svega od pomenutog uklapanja sa novim trenerom, odnosa prvih zvezda Rouza i Batlera. Ako Rouz odigra ceo plejof i bar 50 odsto regularnog, dela Čikago može daleko.
Klivlend Kavalirs
Najskuplji tim lige. Denu Gilbertu je izgleda prekipelo da gubi finala, pa je rešio da ispuni sve želje igračima. Tako je nekoliko njih i preplatio, a poslednji takav u nizu je Tristan Tomson, te gazda kluba očigledno nije žalio novac kao nekada ranije, pošto je cilj jasan – želi da donese prsten u Ohajo. Tim za tako nešto sigurno ima, predvođeni Lebronom Džejmsom, uz zdravog Irvinga, oporavljenog Varežaoa i pristigle iskusne Moa Vilijamsa i Sašu Kauna, Kavalirsi su popunjeni na svim pozicijama i sigurno napadaju titulu.
Detroit Pistons
Pistonsi su već dosta dugo u konstantnom renoviranju, retko završe sezounu sa timom kojim su je počeli. Prošle je Sten Van Gandi postavljen za glavnog trenera, ali i generalnog menadžera. Jedan od prvih poteza mu je bio amnestiranje Džoša Smita, na kraju sezone nije produžio saradnju sa dosta dobrim centrom Gregom Munroom i odlučio se za nešto mlađeg Andrea Dramonda. Ipak nije moglo da funkcioniše sa dva jako dobra centra. Odlučio se da veliki ugovor da, do nedavno rezervnom pleju Oklahome, Redžiju Džeksonu. Sa osme pozicije na draftu birali su odlično krilo Arizone Stenlija Džonsona, koji je odmah pokazao da će biti veliko pojačanje i verovatno buduća zvazda. Ostatak tima je dobro popunjen vrlo solidnim igračima, a glavna nedoumica je kako će sve funkcionisati kada se oporavi Brendon Dženings, iz razloga što je teško da će on i Džekson moći zajedno, ili da će Dženings pristati na manje minuta, tako da je trejd vrlo realna opcija. Detroit će se verovatno boriti za plejof, ali sve zavisi od pokretačke snage Džekson – Dramond i situacije sa Brendonom.
Indijana Pejsers
Prethodna sezona je prošla jako loše za njih – od finala istoka spali su na borbu za plejof, a sve zbog užasne povrede prve zvezde Pola Džordža, koji se oporavio krajem sezone, ali je za Indijanu već bilo kasno. Ostali su bez startera Lensa Stivensona, a letos pustili Dejvida Vesta i trejdovali Hiberta u Lejkerse za Džordana Hila. Potpisali su Montu Elisa, kog se Dalas prelako odrekao, i uz Majlsa i Stakija, koji su stigli prošle sezone da odmene Stivensona i Dzordža, biće to sasvim solidna spoljna linija. Plan Frenka Fogela i Lerija Birda je da Džordž igra streč četvorku, sa čim se ovaj isprva nije slagao, ali mu se kasnije svidelo i sada tvrdi da je zadovoljan. Pod košem će startovati Francuz Jan Mainmi, koji je bio dosta dobar u predsezonskim mečevima, kao i jedanaesti pik sa ovogodišnjeg drafta Majls Tarner, sjajni defanzivac sa Univerziteta Teksas, a po potrebi će im pomagati i Džordan Hil. Izgleda da najviše škripi na poziciji pleja, kao i mnogo godina unazad, iz samo njemu znanih razloga generalni menadžer Leri Bird se ne odlučuje da na poziciji startnog pleja promeni prosečnog Džordža Hila. Pejsersi će spuštanjem Džordža na poziciju četiri sigurno mnogo ubrzati svoju igru i igrati modernu košarku, a kakve će to rezultate doneti ostaje da sačekamo i uživamo u njihovoj igri.
Milvoki Baks
Atletski možda i najdominantnija ekipa lige, uz to jedna od najmlađih, izašli su iz rebildinga za manje od dve sezone, što je prava retkost. Ovim su zaslužili da se o njima nešto više napiše.
Atlanta Houks
Najveće iznenađenje prethodne sezone, završili su sa najboljim skorom regularni deo i u finalu Istoka premoreni ispali od Klivlenda. Pred njima su sada velika očekivanja, i zanimljivo je kako će se nositi sa pritiskom. Slabiji su u odnosu na prošlu sezonu za startera Demarija Kerola, koji je otišao u Toronto, a kao zamena je iz Njujorka stigao talentovani Tim Hardavej Džunior. Procenjeno je da je potrebno pojačati rotaciju pod košem, pa su tako pristigli Tijago Spliter i još jedan Brazilac, ali iz Endesa lige, gorostas Valter Tavareš. Ostatak tima je ostao na okupu, iskusniji za godinu dana i neverovatnu sezonu, predvođeni trenerom godine Majkom Badenholzerom pokušaće da ponove prošlogodišnji rezultat.
Šarlot Hornets
Prva zvezda tima Al Džeferson je prešao tridesetu i polako se postavlja pitanje da li može sam na leđima da nosi ovaj tim. Kemba Voker za sada nije opravdao velika očekivanja i teško da se može smatrati zvezdom. Ekipu je zadesio veliki peh, starter Majkl Kid-Gilhrist je nedavno povredio rame i moraće na operaciju, što verovatno znači da propušta celu sezonu. U odnosu na prošlu, jači su za Nika Batuma i Džeremija Lina, koji je stigao da pojača konkurenciju Vokeru i možda ga natera da pokaže nešto više. Sa devete pozicije na draftu uzeli su najboljeg igrača koledž košarke prethodne sezone, centra Viskonsina sa izuzetno visokom košarkaškom inteligencijom, ali ne i mnogo snažnog Frenka Kaminskog. Problem je što Hornetsi već imaju dva vrlo slična igrača, samo možda malo manje košarkaški inteligentna, Spensera Housa i Kodijea Zelera. Po tim Majkla Džordana bi najbolje bilo da na sledećem draftu jure visoku poziciju, međutim malo je verovatno da će se to i desiti, pošto će pre juriti plejof, koji teško mogu da dohvate.
Majami Hit
Erik Spolstra na raspolaganju ima možda i najkvalitetniju klupu u ligi, iz razloga što ovaj tim u rotaciji ima ogroman broj sjajnih igrača. Glavne zvezde su Kris Boš i Dvejn Vejd, ali oko njih je Pet Rajli skupio veliki broj ozbiljnih košarkaša, pre svih Gorana Dragića i Amarija Stodemajera. Uz dva srećna poklona u vidu Hasana Vajtsajda, koji je bio otkrovenje prošle sezone, i desetog pika sa drafta Džastisa Vinsloua (zvezda Djuka je projektovana kao čevtrti ili kao pik, ali je spletom srećnih okolnosti stigao u ruke Hita, gde su ga odmah ugrabili). Uz starosedeoce Denga, Čalmersa, Haslema, Andersona i Mekrobertsa, kao i pojačanja u vidu potencijalne zvezde Džeralda Grina, pred ovaj tim može da se stavi samo jedan cilj, a to je prsten.
Orlando Medzik
Na ovogodišnjem draftu su dobili pravo da biraju peti, u timu je procenjeno da im fali šut sa distance, očigledno nisu bili zadovoljni onim što su dobili od Furnijea, pa su kao malo iznenađenje izabrali hrvatskog vunderkida Marija Hezonju. Odlučili su se za momka koji ima jedva jednu seniorsku sezonu iza sebe, pre nrkih koji bi im u ovom trenutku verovatno dali mnogo više. Orlando će sigurno biti pomno praćen na ovim prostorima jer u svojim redovima imaju još jednog Balkanca, Crnogorca Nikolu Vučevića, možda i prvu zvezdu ove ekipe. Protekle sezone su pokušali da jednog od nosioca igre Viktora Oladipa pomere sa pozicije dva na pleja, međutim to se nije ispostavilo kao najbolja opcija, pa se šansa ukazala rukiju Elfridu Pejtonu koji ju je u potpunosti iskoristio. Tako će Oladipo ipak igrati beka, a Pejtonu je dovedena konkurencija u vidu supertalentovanog Šabaza Nejpira i iskusnog Si Džej Votsona. Možda i najveći zadatak koji je bio pred menadžmentom, da produži saradnju sa krilom Tobijasom Herisom, uspešno je rešen i jedan od tri glavna igrača će dres Medžika nositi i u naredne 4 godine. Ukoliko Gordon ili Nikolson konačno pokažu svoj potencijal, Orlando će već ove sezone moći nekom da pomrsi račune, ako ne, sigurno da u narednim godinama od njih može da se očekuje dosta.
Vašington Vizards
Prošle sezone ih je u polufinalu Istoka nadigrala Atlanta, očekuje se da ponove uspeh, tj. probaju da odu stepenicu više. U odnosu na taj period slabiji su za prekaljenog Pola Pirsa. Njegov odlazak će probati da nadomeste novajlije Džerad Dadli, koji je tu sa kraja prošle sezone, pristigli Alan Anderson i 15. pik sa ovogodišnjeg drafta Keli Oubri Džunior, perspektivno krilo sa Kanzasa. Pre svih, očekuje se da kao starter Oto Porter ostvari još veći napredak nakon što je prošle sezone pokazao svoj talenat, a tu je i oporavljeni Martel Vebster. Alfa i omega ekipe je i dalje Džon Vol, mada ne treba očekivati previše šuteva od njega, pre će iskusno dirigovati igrom Vizaardsa i deliti pasove. Ako Bredli Bil bude konačno pokazao da može konstantno da ubacuje veći broj poena, uz pomoć Gortata, Vola i Portera, kao i uz očekivani učinak klupe, Vizardsi će se popeti na željenu stepenicu više.
ZAPAD
Dalas Meveriks
Franšiza Marka Kjubana se na kraju prošle sezone suočila sa isticanjem ugovora skoro cele ekipe, pa se postavljalo pitanje za šta će se odlučiti. Kontroverzni vlasnik se odlučio za remont, a jedna od prvih promena bila je pokušaj dovođenja DeAndrea Džordana na mesto centra, umesto Tajsona Čendlera, koji je otišao u Finiks. A DeAndre, na nagovor svojih saigrača iz Klipersa, ipak je prešao preko usmenog dogovora sa vlasnikom Mevsa i ostao u Los Anđelesu. Ovaj potez je izazvao pravu buru u Teksasu, i čini se skroz poremetio planove menadžmenta ekipe. Tako je pomalo neočekivano pušten i sjajni bek Monta Elis, i na njegovo mesto doveden možda i preplaćeni Vesli Metjuz. Šupljina u reketu popunjena je solidnim Pačulijom, kao i nedokazanim MekGijem, odnosno Salahom Mežrijem. Roster je popunjen iskusnim Deronom Vilijamsom, koji bi uz Parsonsa i veterana Novickog trebalo da bude nosilac tima. Sve ovo ne obećava mnogo, tako da će Dalas teško stići do plejofa, ali je malo verovatno i to da će juriti visoku poziciju na predstojećem draftu.
Hjuston Rokets
Prethodne sezone su zaustavljeni na korak od NBA finala, pa ove očekuju da upravo tamo završe sezonu. Džejms Harden će sigurno želeti osvetu za prošlu sezonu kada mu je MVP titulu ispred nosa uzeo Stef Kari. Ekipa je ostala bez Džoša Smita, pa deluje da škripi pod košem gde će veću minutažu imati mladi Švajcarac Klint Kapela, za kojeg je jos prošle sezone trener Kevin Mekhejl pričao da će imati veliku NBA karijeru. Roketsi u novu sezonu, čini se, ipak ulaze jači nego u prethodnu, jer je mesto organizatora igre preuzeo Taj Loson, te je pojačana pozicija za koju se smatralo da je slaba tačka ekipe. Sa drafta su stigli talentovani krilni igrači, Sem Deker sa Viskonsina, kao 18. pik, i Montrezi Herel sa Univerziteta Lujvil, kao 32. U Hjustonu očekuju titulu i MVP priznanje za Hardena, sve ostalo će biti ocenjeno kao neuspeh.
Memfis Grizlis
Menadžment Grizlija se nakon završetka sezone suočio sa velikim izazovom – isticanjem ugovora tri najplaćenija igrača, pre svih prve zvezde Marka Gasola. Nakon što je Gasol bio dovođen u vezu sa pola lige i njegov odlazak već bio viđen, odjeknula je vest da je menadžment uspeo, i Mark potpisao novi višegodišnji ugovor sa Memfisom. Isto je uradio i Zek Rendolf, pri čemu je pristao na znatno niži dvogodišnji ugovor jer, kako je izjavljivao, nigde nije želeo iz Memfisa. Iskorišćena je opcija u ugovoru Džefa Grina od koga se očekuje da odigra znatno bolje i ponovi partije iz Bostona. Kufosa je zamenio Brendon Rajt, a odbranu dodatno ojačao iskusni Met Barns. Ostatak ekipe se nije menjao i jedna od najboljih defanzivnih ekipa lige će sigurno i ove godine biti u vrhu Zapadne konferencije.
Nju Orleans Pelikans
U Luizijani sigurno nisu bili zadovoljni prethodnom sezonom, s obzirom na to da u svojim redovima imaju jednu od najvećih zvezda lige i potencijalnog MVP-a Entonija Dejvisa, kao i dosta skupo plaćenih igrača. Cenu je platio dugogodišnji trener Monti Vilijams, i na njegovo mesto je postavljen prvi asistent Stiva Kera iz prethodne šampionske sezone Alvin Džentri. Ekipi je pridodato iskustvo u vidu centra Kendrika Perkinsa i omalenog Nejta Robinsona. Tokom prethodne sezone su stigli Noris Kol i Kvinsi Pondekster, te uz starosedeoce ovaj tim izgleda sasvim korektno i probaće da stigne do druge runde plej ofa. Glavni posao su završili tokom leta, pošto je Dejvis potpisao maksimalni ugovor i sada mogu da mirne glave grade tim oko njega u narednim godinama.
San Antonio Spars
Završetkom prošle sezone Sparsi su se suočili sa isteklim ugovorima prve zvezde Kavaija Lenarda i startnog beka, nekadašnjeg igrača Olimpije iz Ljubljane, Denija Grina. Iako je za Lenarda interesovanje pokazalo više timova on je, kako je i najvljivao, ostao u Teksasu, a isto je uradio i Grin i to uz iznenađujuće mali ugovor. Veterani Dankan i Đinobili su odlučili da se ne penzionišu i probaju još jednom da osvoje prsten. Greg Popović je rešen da više ne eksperimentiše sa prosečnim centrima Bejnsom i Spliterom, već je potpisao zvezdu lige Lamarkusa Oldridža i iskusnog Dejvida Vesta, kao i našeg gorostasa Bobana Marjanovića, o kome smo do sada čuli samo reči hvale. Greg Popović je dosta hvale uputio i na račun mladog krila Kajla Andersona. Sparsi deluju moćno, verovatno i najjače u prethodnih par godina, pošto imaju dosta ljudi u franšizi koji znaju kako se osvaja prsten, tako da će se on i očekivati u Teksasu.
Denver Nagets
U našoj zemlji će biti pomno praćeni, pogotovo nakon ovako dobre predsezone kakvu je imao mladi Nikola Jokić. Novi trener Majkl Meloun je imao samo reči hvale za našeg centra i nedavno je izjavio: „Toliko je dobar da bih ga odveo kući da mi čuva decu.“ Bivši igrač Mege je smršao 14 kilograma i dodatno ubrzao svoju igru, a u poslednjem pripremnom meču počeo je na mestu startera u paklenoj konkurenciji Nagetsa pod košem. Denver već godinama ima politiku da igra bez zvezde, ali sa dosta odličnih igrača. Do sada je možda i najbolji bio problematični Taj Loson, ali se sve više pričalo o njegovom trejdu, što je izbor Emanuela Mudiaja sa sedme pozicije na draftu dodatno podgrejao, a njegovo ponovno hapšenje 14. jula dovelo je i do definitivnog otpuštanja. Pozicija pleja došla je u ruke 19-godišnjeg momka iz Kongoa koji se, zanimljivo, odlučio da ode u Kinu na godinu dana, pre nego na koledž, i za tu godinu inkasira 1,2 miliona dolara. Menadžment Nagetsa je uspeo da produži ugovore sa starterima Vilsonom Čendlerom i Galinarijem, koji će, uz nekoliko solidnih bekova, činiti spoljnu liniju. Pod košem je prava gužva – osim našeg Jokića, tu su zvezda Kenet Farid, Bosanac Jusuf Nurkić, koji je bio pravo otkrovenje prošle sezone, bivši igrač Partizana Žofri Lovernj, kao i iskusni Džej Džej Hiskon, odnosno Derel Artur. Prethodne dve sezone Denver nije bio ni blizu plejofa, a da li će ove pokušati da do njega dođe, ili će opet tražiti visokog pika na predstojećem draftu, ostaje da vidimo.
Minesota Timbervulvs
Najtalentovaniji tim lige, sa našim Nemanjom Bjelicom i presednikom KK Partizan Nikolom Pekovićem, sigurno zahteva da se o njemu nešto više napiše.
Oklahoma Siti Tander
Sezonu 2014–15 u Oklahomi neće pamtiti po dobrom. Njihova prva zvezda Kevin Durent propustio je gotovo čitavu sezonu zbog nekoliko povreda koje je doživeo, dok Rasel Vestbruk nije mogao sam, a i on je takođe neke mečeve propustio zbog povrede. Iz tih navedenih razloga vlasnici su sezonu iskoristili da ojačaju slabašan roster oko dvojice pomenutih i Ibake. Izgleda da su shvatili da, u slučaju izostanka šampionskog prstena, prva zvezda Kevin Durent može lako da se odluči na odlazak nakon isteka ugovora, po završetku sezone. Pa su tako unutrašnju igru pojačali zurskim centrom Enesom Kanterom, koji je bio nezadovoljan u Juti, dok će Vestburka odmarati iskusni Di Džej Augustin, a spoljne pozicije su ojačali mladi Dion Vejters, koji takođe nije bio zadovoljan u Klivlendu, te Kajl Singler i Stiv Novak. Sa 14. pozicije na draftu birali su plejmejkera sa Univerziteta Marej, Kameruna Pejna. Na sve to su promenili i trenera – procenili su i da Skot Bruks nije kalibar kouča za titulu, pa je na njegovo mesto došao Bili Donovan, nakon provedenih 19 godina na klupi Univerziteta Florida. Sada su Tanderi jedan od najplaćenijih timova lige i imaju daleko dužu klupu koja bi trebalo da pomogne glavnim zvezdama u pohodu na prsten.
Portland Trejl Blejzers
Suočili su se sa odlaskom najvećih zvezda, ušli u rekonstrukciju ekipe i odlučili se za zanimljiv potez – angažovali su mlade, talentovane igrače koji u dosadašnjim klubovima nisu imali prostora da se iskažu. Ovim smelim potezom, zaslužili su da se o njima nešto više napiše.
Juta Džez
Nakon razilaženja sa Deronom Vilijamsom i zaključkom da ih tandem Milsap – Džeferson neće daleko odvesti, Džezeri su u rebildingu. Strpljivo skupljau pikove, ali se i bore. Čini se da su ove sezone konačno malo kompletniji i kvalitetniji. Jezgro tima čine plejmejkeri Berk i Eksum, bek Alek Berks, Gordan Hejvord, četvorka Derik Fejvors i centar Rudi Gober, koji predstavlja otkrovenje prošle sezone kada je odlaskom Kantera dobio priliku i savršeno je iskoristio. Sa ovogodišnjeg drafta su sa 12. pozicije birali odličnog krilnog centra Kentakija Treja Lajlsa. Iz Evrope su stigli Nemac Tibor Plajs i Brazilac Raul Neto. Uz mladog Huda, Trevora Bukera i Džoa Inglsa predstavljaju respektabilan mlad sastav. Verovatno će se boriti za plejof, a ako krajem sezone ne budu u konkurenciji za isti, siguran sam da će vezati neki poraz kako bi uzeli kvalitetnijeg igrača sa predstojećeg drafta.
Golden Stejt Voriors
Šampioni, šta više reći. Vođeni debitantom na trenerskoj klupi Stivom Kerom i MVP-jem Stefom Karijem, napravili su malo iznenađenje i došli do prstena. Naravno, kako kaže poslovica, „tim koji pobeđuje ne treba menajti“, pa i oni nisu mnogo menjali. Trejdovali su Dejvida Lija, koji zbog povrede nije uspeo da se ustali u ovom timu, a na taj način i njegov ogroman ugovor. U zamenu su dobili solidnog igrača pod košem Džejsona Tomsona i slobodniji seleri kep. Taj novac uložili su u ugovor otkrovenja sezone u timu Voriorsa, Drejmonda Grina. Kao 30. pik na draftu, stigao je krilni centar UCLA – Kevon Luni. Nemaju izbora, pokušaće da odbrane prsten.
Los Anđeles Klipers
Već godinama imaju jak i skup tim, ali nikako ne uspevaju da stignu dalje od polufinala Zapada. Svake sezone nadograde ekipu u delu koji je ocenjen kao slabiji. Ove sezone tim su pojačali Džoš Smit, Lens Stivenson, Pol Pirs, Luk Mba Moute i Pablo Priđoni. Uz prve zvezde, tandem Pol – Grifin, Deandrea Džordana, kog su nagovorili da ostane, startnog beka Redika, jednog od najboljih šestih igrača lige, Džamala Kraforda i sina trenera Doka, Ostina Riversa, Klipersi mogu da razmišljaju samo u jednom pravcu – tituli.
Los Anđeles Lejkers
Prethodnu sezonu su preživeli bez svog sada već legendarnog igrača Kobija Brajanta, koga je povreda ramena udaljila sa terena, kao i 7. pika sa drafta Džulijusa Rendla. U takvom timu možda i najbolji bio je 46. pik sa drafta, bek Džordan Klarkson, koji je uz Kelija i Janga jedini ostao iz prošlogodišjeg sastava. Čak i da su hteli, Lejkersi prošle sezone nisu mogli do više pozicije sa timom kakav su imali, ali i ovako nije ispalo loše – dobili su pravo da biraju drugi na draftu. Svi su očekivali snažnog centra Džahila Okafora, koji je bio projektovan kao buduća zvezda lige, međutim menadžment kluba se odlučio za pleja Ohajo Stejta D’Anđela Rasela. Takođe, sa 27. pozicije su birali krilo–šutera Lerija Nensa Džuniora sa Vajominga. U klub su stigla brojna pojačanja, pre svih, najbolji šesti igrač lige Lu Vilijams, a u zamenu za Džordana Hila tu je Roj Hibert. Takođe, došli su i iskusni Brendon Bes, kao i plej Barselone Marselinjo Uertas, kome je sigurno bio potreban novi izazov u karijeri, a NBA to jeste. Već dobija dosta pohvala, pre svih od trenera Bajrona Skota. Kakvu će sezonu Lejkersi imati potpuna je nedoumica – dosta će zavisiti od igre Kobija i mladih rukija Rasela i Rendla (propustio prošlu sezonu zbog povrede, pa će mu ovo biti ruku sezona).
Finiks Sans
Sunca su imala interesantnu ideju prošle sezone da igraju sa dva plejmejkera na terenu u svakom trenutku, što bi značilo brzu i atraktivnu košarku. U te svrhe su svom tandemu Dragić – Bledso pridodali i sjajnog omalenog Ajzeju Tomasa. Pozicija tri je bila rezervisana za sjajne atlete Džeralda Grina i Markusa Morisa, na centru su bili Plamli i Len, na četvorci Markif Moris, a uz još nekoliko solidnih igrača, takva igra i tim su obećavali. Međutim, ubrzo se odustalo od te ideje, pa je Dragić trejdovan u Majami, Tomas u Boston, a Plamli je završio u Baksima. Dobili su dobrog pleja Brendona Najta i centra Rajta. Letos su odlučili da trejduju Markusa Morisa, iako su blizanci Moris prošle sezone potpisali nove ugovore i pristali na manju zaradu samo da bi ostali zajedno u timu. Trejd je toliko razbesneo Markifa, da je tražio da ode i odbio da i dalje bude deo ekipe – na kraju se ipak smirio, ali sigurno da je nezadovoljan. Ugovor, pomalo neverovatno, nije produžen Džeraldu Grinu, a na mesto centra je umesto Rajta stigao veteran Tajson Čendler, i to za ogroman novac. Jedino što može da se kaže za menadžment ove ekipe jeste da ne znaju šta rade. Bledso i Najt su dobri igrači, ali je ostatak ekipe prilično loš.
Sakramento Kings
Kingsi su prošle sezone postavili Vlade Divca za potpredsednika košarkaških operacija i generalnog menadžera, što je i velika čast za Evropljanina u NBA, a Peđu Stojakovića za direktora skautinga. Veliko priznanje za dva Srbina i bivša asa Sakramenta. Na mesto novog trenera imenovan je Džordž Karl, koji je odmah došao u sukob sa prvom zvezdom i navodno želeo da ga trejduje, što je izbor sjajnog defanzivca Kentakija Vilija Koli-Stajna sa šeste pozicije na draftu samo dodatno podgrejao. Međutim, na kraju se situacija smirila, Kingsi su angažovali još jednog defanzivnog centra Kostasa Kufosa, pa je plan da se igra sa dva centra, Bugijem i tandemom Kufos ili Koli-Stajn, koji bi trebalo da pokriju Kazinsove nedostatke u odbrani. Videćemo kako će to izgledati protiv timova koji imaju mnogo niže i brže četvorke. Potpisan je Režon Rondo koga, posle epizode u Dalasu prošle sezone, skoro niko nije hteo. On i Deren Kolison će činiti vrlo dobar par plejmejkera. Ben Meklamur i Marko Belineli će činiti odličan šuterski duo na mestu beka, a poziciju krila će pokriti iskusni Rudi Gej, koji je potpisao novi višegodišnji ugovor, mnogo manje štetan po klub, i Keron Batler. Kao niže četvorke koje bi, po svemu sudeći, trebalo da budu zamena za Kazinsa, tu su Izraelac Omri Kaspi, ruki iz Hrvatske, koji je studiranje završio na Viskonsinu, Duje Dukan, kao i sofomor Erik Morland. Kada pogledate tim, Sakramento izgleda i više nego korektno, a kako će izgledati na terenu i dokle će stići – ostaje da vidimo.