
Darko Dželetović: Uzlazna putanja Balše Koprivice
- December 11, 2020
- 0 comments
- Darko Dželetović
- Posted in NCAA
NCAA košarkaška sezona je počela sa jednomjesečnim zakašnjenjem prije desetak dana, a brojna odlaganja i otkazivanja utakmica zbog pandemije skraćuju raspored pa će koledž timovi ove zime odigrati mnogo manje mečeva regularne sezone nego što je to uobičajeno. Niko ne može predvidjeti kako će se sve odvijati, zbog pozitivnih rezultata COVID testova među igračima i trenerima mnogi univerziteti povlače svoje sportiste sa scene na određeno vrijeme, a izvjesno je da će se košarkaški raspored i dodatno skraćivati i usklađivati u hodu. Ipak zbog ogromnog TV ugovora “martovsko ludilo” jednostavno ne smije opet biti otkazano kao u martu ove godine. Kouč Djuka, legendarni Kšiševski je neki dan primjetio da je NCAA previše usresređena na završnu predstavu i da ne mari dovoljno za trenutne probleme, aludirajući na rizik kojem su koledž košarkaši sa integralnim svitama izloženi zbog putovanja i igranja utakmica u ovakvoj epidemiološki lošoj situaciji.
Balša Koprivica je na početku svoje druge godine na koledžu Florida Stejt konačno dočekao da bude startni centar, i u prve dvije utakmice sezone odigrao veoma dobro. Njegovo strpljenje i ostanak u Talahasiju (a brat moje žene koji je studirao na FSU i blizak je ljudima iz trening centra kaže da su momci, uključujući Koprivicu, žestoko trenirali ovog ljeta) počeli su da daju dividende, a Balšina koledž karijera za sada veoma liči na NCAA put Filipa Petruševa. Dosadašnji MVP ABA lige Petrušev, koji je takođe bio sramežljiv i rijetko upotrebljavan u njegovoj brucoškoj sezoni na Gonzagi, dočekao je šansu u drugoj, i prošle godine eksplodirao. Za Petruševa sam ljetos smatrao da je prava šteta da nije ostao barem još jednu sezonu na Gonzagi jer, kao što je bilo i očekivano, i na početku ove sezone družina predvođena trenerom Fjuom rangirana je kao najbolji NCAA tim i gazi protivnike impresivnim ofanzivnim učinkom. Ipak, izbor Petruševa ima smisla obzirom na neizvjesnost izazvanu virusom i neočekivanim slabim interesom NBA timova za njega na ovogodišnjem draftu. Petrušev bi obzirom na trenutnu formu, u slučaju da je ostao na Gonzagi i ove godine sigurno bio najbolji igrač tima i nastavio dominirati nad koledž konkurencijom. Fjuov tim je uhodana mašinerija koja, i pored ovoljetošnjeg gubitka dva igrača iz startne petorke ne zaostaje mnogo u kvalitetu za prošlogodišnjom ekipom, prvenstveno jer su regrutovali sjajnog kombo beka Džejlena Sagsa. Ovaj brucoš porijeklom iz Minesote je bio američki reprezentativac na U-19 SP u Grčkoj prošle godine, i biće visok pik na narednom draftu. Petrušev bi, da prošla sezona nije naprasno prekinuta pred sami završni turnir, sasvim sigurno daleko dogurao sa Zagsima, a ove godine s njim i Sagsom, uz Kisperta, Ajaija i Timija – Gonzaga bi dominirala koledž košarkom kao malo koji tim prije njih.

Ono što je Filip Petrušev dobio povratkom kući je igranje protiv “odraslih” iskusnih i prefriganih profesionalaca u ABA ligi koji će ga dodatno očvrsnuti, a i zeleno svjetlo i očigledno ohrabrivanje Vlade Jovanovića i Miška Ražnatovića da šutira trojke koje će mu dići rejting u ovakvoj ‘new age’ NBA ligi pred naredni draft.
Takva sloboda koju ima Petrušev u Megi nažalost ne postoji za Koprivicu kod trenera Hamiltona u Talahasiju, ali u prve dvije pobjede svog tima sin nekadašnjeg startnog centra evropskog šampiona imao je solidan doprinos pri limitiranoj minutaži. Balša je imao 13 poena i 5 skokova za 17 minuta u prvoj odigranoj utakmici sezone protiv slabašnih komšija sa Nort Floride, gdje je fizički dominirao. A u drugoj utakmici u TV derbiju prenošenom u ‘prajm tajm-u’ na ESPN-u, protiv mnogo jačih Indijana Hužersa, Koprivica je postigao 12 poena uz 8 skokova za 21 minut proveden na parketu. Solidnom igrom, pogotovo u odbrani i skoku, donosio je prevagu svom timu tokom utakmice koji je u ovoj ranoj fazi sezone rangiran pomalo iznenađujuće nisko, kao dvadeseti.
Nakon što je u jednom duelu zaradio čvorugu na čelu pred sami kraj regularnog dijela utakmice protiv Hužersa, Koprivica je vraćen u igru u produžetku dva minuta pred kraj u trenucima kad su kola Noulsa krenula nizbrdo. Iako opterećen sa četiri faula, Balša je u potpunosti opravdao trenerovo povjerenje i postigao veoma važan koš na minut pred kraj produžetka zapaženom p’n’r akcijom zasluživši hajlajt tretman u udarnim sportskim TV emisijama nakon utakmice. Generalno govoreći, primjetna je naglašenija čvrstina u duelima Koprivice u odnosu na slične situacije prošle sezone u napadu, a pogotovo u odbrani, mada još uvijek i određeno neiskustvo zbog koje Balša “jeftino” pravi lične greške. Slične situacije pod košem Filip Petrušev na Gonzagi prošle sezone je pametno izbjegavao, čak i po cijenu neke izgubljene lopte ili primljenog koša. Koprivica, baš kao i Petrušev ima, kako se to u Americi kaže “dobre ruke”, pa je u gore spomenutoj p’n’r akciji s vrha reketa pred kraj produžetka protiv Indijane u reketu sjajno uhvatio pas talentovanog saigrača Skotija Barnsa, i hrabro i snažno krenuo naprijed pri neriješenom rezultatu i pokušao poentirati preko odbrane. Ono što je impresioniralo jeste njegovo hvatanje sopstvenog promašaja u duelu sa dva najbolja skakača protivnika, i uz lažnjak i ‘down low’ pokret ispod odbrane uz polaganje lopte u koš lijevom rukom. U istom stilu kao njegov otac Slaviša nekada, i dokaz da iver ne pada daleko od klade. Jedan od Balšinih rivala i direktan čuvar u većini pozicija u sinošnjoj utakmici, pa i u opisanoj akciji na kraju, bio je najbolji igrač Indijane Trejs Džekson-Dejvis, sin bivšeg asa Pejsersa Dejla Dejvisa, koji je u ovoj utakmici postigao čak 25 poena i imao 17 skokova, dominirajući u pravilu samo kad Balša ne bi bio na parketu.

U obje ovosezonske utakmice kouč Hamilton je Koprivici, po prošlogodišnjem običaju, “sjeckao” minutažu, uglavnom zbog problema sa penalima, ali i zbog par grešaka zbog kojih je Balši u obje utakmice bukvicu očitavao glavni pomoćnik trenera Sten Džouns, koji sa Hemiltonom vodi FSU košarkaše već 18 godina. Pedagoški potezi stručnog štaba ne bi trebalo da obeshrabre Koprivicu jer se slično dešavalo i drugim vrlo uspješnim igračima godinama prije njega, pa i novopečenim profesionalcima iz redova FSU Seminolsa – Petriku Vilijamsu (koji na koledžu nije startovao nijednu jedinu utakmicu) i Devinu Vaselu, koji su nedavno veoma visoko draftovani.
Balša već ima NBA tijelo sa odličnom agilnošću i snažnim nogama, uz potencijal da dodatno razvije gornji dio tijela, solidno se kreće u odbrani, trči odlično za 215 cm visokog centra, postavlja korektne pikove bez faula, uvijek aktivno traži loptu na postu, i apgrejdovana je ofanzivnija i pokretnija verzija Stojka Vrankovića, doduše bez tako naglašenog osjećaja za blokade kakav je nekad imao drniški orao.
Konzekventno takvim specifikacijama NBA potencijal Koprivice je realnost, uglavnom zbog odbrane, iako ponekad još kiksa u tzv “blic” situacijama izlaskom na bekove u preuzimanju, ne povuče se na vrijeme pa ispadne u duelu sa bržim napadačima, ali i u tom segmentu se vidno popravio u odnosu na prošlu sezonu. U notesima NBA skauta Balša bi mogao biti još zapaženiji ako razvije šut sa distance, što je sve traženija karakteristika čak i tako visokih igrača. U disciplinovanom i perimter-orijentisanom napadačkom sistemu trenera Hemiltona, mada su Noulsi po “sajzu” apsolutno najdominantniji NCAA tim, koristilo bi mu da skupi hrabrosti pa neki put proba da odigra i pik & pop, stisne i šutne koju loptu i sa distance, pa i za 3 poena.

Koprivicu će biti zanimljivo pratiti i u narednih nekoliko utakmica, već u subotu protiv najvećeg lokalnog FSU rivala Florida Gejtorsa, zatim i protiv jakog konferencijskog protivnika Džordžija Teka sa iskusnim Mozesom Rajtom pod košem, a nakon toga nasuprot centrima Klemsona, Djuka i Kerolajne, ako koronavirus ne pokvari planirani raspored.
Uz dobar temelj i očigledan prostor za napredak u Balšinoj igri držim da bismo iz Talahasija mogli čuti još mnogo dobrih vijesti ove sezone, a onda Koprivicu zajedno sa Petruševom nadam se vidjeti i na NBA draftu već narednog ljeta.
Photo: NCAA