

Ono što je Bora Stanković za nas, to je za Amerikance Džon Vuden. Naš čika Bora je autentični čovek-košarka, a Vuden – takođe. Nijedan od njih nije izumeo ovu igru, ali su je učinili ovakvom kakva je danas. Bez njihovog udela ko zna koliko bi još decenija prošlo da dočekamo sve ovo što danas imamo pod obručima. Obojica su nekako ubrzali vreme.
Na današnji dan, 13. avgusta, odata je počast Džonu Vudenu u – gde bi drugo – Springfildu. Naravno, u Kući slavnih Džona Nejsmita, čiji je on stanovnik postao čak dvaput – a da se nijednom nije “iseljavao” iz nje. Tog dana, pre nekoliko godina, prikazan je dokumentarni film pod naslovom “Najveći trener ikad”, što je bio i Vudenov pseudonim tokom decenija. “On je otelovljavao sve ono što jedan trener treba da ima i da bude. Predstavljao je sve najbolje što ova igra ima”, rekao je tom prilikom Džon Doleva, direktor Nejsmitove Kuće slavnih.
Možda je najbolje da brojke govore:
88: toliko uzastopnih pobeda je imao Univerzitet UCLA od 1971. do 1974. kad ih je trenirao Džon Vuden;
10: Toliko je titula šampiona NCAA lige osvojila UCLA tokom 12 godina kad ih je trenirao Vuden (1964-1975). Uključujući sedam uzastopnih između 1967. i 1973;
885-203: to je odnos pobeda i poraza univerzitetskih timova koje je Vuden vodio tokom svoje karijere koja je trajala 40 godina.
Ovom impresivnom nizu možda treba dodati broj 99. Toliko godina je imao kad je 4. juna 2010. umro u svom domu u Los Anđelesu. Četiri meseca pre stotog rođendana.
Ili je možda ipak prikladniji broj 1: Džon Vuden je bio prvi čovek u istoriji košarke koji je dvaput primljen u Nejsmitovu Kuću slavnih. Najpre 1961. kao igrač (na Univerzitetu Perdju stekao je nadimak “Čovek od gume iz Indijane”), a onda 1973. i kao trener. Mnogo kasnije su takva priznanja doživeli još samo Leni Vilkens i Bil Šarman.
“Čovek od gume” rođen je 14. oktobra 1910. u Holu, u državi Indijana. Nadimak mu je kompletiran na Univerzitetu Perdju u Lafajetu, u državi Indijana. Tu je predvodio ekipu koja je 1932. osvojila titulu u NCAA. Po završetku studija prešao je u profesionalni tim Indijanapolis Kotskis, potom u Vajning Sizar Ol Amerikans, pa u Hemond Sizar Ol Amerikans. Sve se to događalo mnogo pre osnivanja NBA lige, ovo su timovi koji bi povremeno igrali utakmice širom Amerike. Igračku karijeru prekinuo je rano i posvetio se treniranju srednjoškolskih ekipa, a i to je prekinuo Drugi svetski rat. Vuden je bio mobilisan, a 1944. vratio se kući sa činom poručnika. Međutim, suđeno mu je da bude general.
Posle dve godine treniranja Univerziteta Indijana Stejt, 1948. preuzima UCLA koledž. Tu je ukupno proveo 27 godina. Stvorio je niz najvećih košarkaških zvezda, među njima Karima Abdul-Džabara, Bila Voltona, Džamala Vilksa, Volta Hazarda…
Naslovna strana knjige Karima Abdul-Džabara o njegovom treneru Džonu Vudenu
Privatno, ceo život je bio uz jednu ženu – Neli Rajli. To je njegova srednjoškolska ljubav, venčali su se 1932. u Indijanapolisu, a umesto svadbenog veselja otišli su na koncert Mils Braders. Dobili su dvoje dece, a Neli je 21. marta 1985. umrla od raka. Od tada, Džon Vuden je svakog 21. u mesecu odlazio na njen grob i tamo ostavljao ljubavno pismo napisano specifičnim slovima koja su se nalazila i na jastuku na kome je Neli spavala. I tako punih 25 godina, jedino je propustio poslednjih nekoliko meseci svog života jer je bio skoro potpuno slep.
Pored košarkaških podviga, Džon Vuden je postao slavan i po svojim filozofskim mislima. Evo nekih, koje su u vezi sa košarkom:
Uspeh nikada nije konačan, neuspeh nikada nije fatalan. Hrabrost je ono što se računa.
Radite samo najbolje što možete. Niko ne može bolje od toga.
Ne odustajte od vaših snova ili će vaši snovi odustati od vas.
Ako ne pravite greške, onda ne radite ništa. Siguran sam da ljudi koji rade greše.
Talenat daje Bog. Budite skromni. Slavu vam daju ljudi. Budite zahvalni. Obmanu dajete sami sebi. Budite pažljivi.
Glavni sastojak zvezde je ostatak tima.
Najbolje okolnosti dešavaju se onima koji najbolje iskorišćavaju svaku okolnost.
Nije bitno ko započinje igru već ko je završava.
Za pobedu je potreban talenat, za ponavljanje rezultata potreban je karakter.
Mali detalji su od vitalnog značaja. Male stvari čine da se velike stvari dešavaju.
Photo: YouTube printscreen