
Koš magazin na U20: Srbija na dobrom putu
- July 18, 2018
- 0 comments
- Dušan Selaković
- Posted in EVROPA/SVET
Posle trodnevnog takmičenja po grupama i dana odmora Evropsko prvenstvo igrača do 20 godina ušlo je unokaut fazu. Srbija je, posle tri pobede i dobrog utiska, svstana u grupu favorita u meču sa Rumunijom (105-58) u osmini finala opravdala je tu ulogu. Pre priče o košarci, malo utisaka o organizaciji.
Domaćin ovogodišnjeg šampionata Evrope U-20 je nemački grad Hemnic koji se u vreme Nemačke DR zvao Karl Marks Štat. Ima 247.000 stanovnika i ove godine slavi 875 godina postojanja. Evidentna je želja Košarkaške federacije Nemačke (BBD) da afirmiše košarku u ovom delu teritorije jer i pored velikih gradova kakvi su Lajpcig i Drezden, Bundesligu igra jedino Miteldojčer iz omalenog Vajsenfelsa, dok lokalni Hemnic nastupa u Pro A ligi što je pandan našoj B Ligi.
Naći smeštaj u Hemnicu tokom ovog Evropskog prvenstva bila je prava lutrija jer se uporedo sa ovim događajem u istom mestu organizovao i moto skup bajkera iz čitave Nemačke koja, podsetiću. ima 83 miliona stanovnika. Ako posetilac reši problema smeštaja, čeka ga prinudni obilazak grada, odnosno vozanje između dve dvorane u kojima se igraju utakmice. Akreditacije se podižu u sajamskoj hali koja je bila domaćin i kvalifikacione utakmice za SP između Nemačke i Gruzije. Ako imate sreće da dočekati taksi na glavnoj stanici, stići ćete i do hale koja je na obodu grada. Zadovoljstvo košta 15 evra. Kad se sve to obavi ljubazni volonteri daće sve od sebe da vam objasne kako da stignete do “Ričard Hartman hale” koja uopšte nije saobraćajem povezana sa velikom sajamskom dvoranom. Počinje mala avantura, prvo autobusom do nekog brdovitog dela grada a potom tramvajem do centra pa onda još jedno 5 minuta peške tako da putešestvije između dve sale traje oko 45 minuta. Sve za košarku…
U samom gradu nema atmosfere koja upućuje da se ovde nešto dešava.U sali u kojoj je igrala naša reprezentacija novinari su imali besplatu kafu i vodu. Bar nešto… Ostalo se plaća, za jedan “bretzel” (perecu) morate izdvojiti 2,5 evra. Doduše, jeste punjena maslacom i vrlo je ukusna. Uz perecu obično ide i pivo a ono je 5 evra pa ko voli i može… Sve sam ovo napisao jer nas u avgustu očekuje kadetsko rvenstvo Evrope u Novom Sadu i znam kakav će Srbija biti domaćin . Za cene ne garantujem, ali bar se niko neće vozati od sale do sale..
A sad da pređem na košarku zbog koje sam i došao u Hemnic.Reprezentacije Srbije je takmičenje po grupama završila sa maksimalnih 3-0 u konkurenciji Italije, Islanda i Švedske. Evidentno je da su naši momci, čak i sao no malo minuta koje u svojim klubovima dobijaju u regionalnoj ili KLS Ligi, i fizički i taktički mnogo spremniji od svojih rivala. Takođe raduje i napredak Boriše Simanića koga sam gledao pre dve godine u Manhajmu. Napokon je počeo da pokazuje svoj veliki talenat. Više se ne libi da se spusti u reket i da tu igra “jedan na jedan” sa čuvarima i dobije duel. Pokazalo se da mu je puno značila sezona u kojoj je imao vrlo lepu minutažu u FMP-u. Njegov prosek poena bio je 11,7 uz 6 skokova po meču. U nekim momentima svoj ne mali potencijal demonstrirao je i Aleksa Radanov, ali se vidi da mu nedostaju minuti na parketu. Na mene je tokom prvog kruga odličan utisak ostavio Aleksandar Aranitović (12, 3 poena, 4,3 skoka, 2,7 asistencije). Treba pohvaliti tandem Vršca Stefan Đorđević -Stefan Momirov pogotovo za igru u odbrani, kao i zanimljivu plejmejkersu kombinaciju Novak Musić (4,3 asistencije) -Vuk Vulikić. Kapiten ovog tima je Miloš Glišić koji je odlaskom u Vršac napravio pravi potez jer je dobio priliku da igra. Sa 12,3 poena i 8 skokova po meču bio je, statistički gledano, naš prvi igrač u tri prve utakmice. Za mene lično vrlo prijatno iznenađenje je borbeni igrač Dinamika Dušan Beslać. Tim sa klupe predvodi Vlada Jovanović koji će od iduće sezone biti pomoćnik Saši Obradoviću u Lokomotivi iz Kubanja. Razgovarali smo malo tokom utakmica po grupama, rekao mi je da je vrlo zadovoljan ponašanjem i radom momaka, kao i pojedinim periodima igre, naročito u odbrani. Nema nekih velikih planova, bar ne javno, ide se od utakmice do utakmice, ali lično mislim da je naša reprezentacija, uz Nemačku i Litvaniju (dok nije ispala!!) , glavni kandidat za zlato. Odavno je jasno da u mlađim kategorijama nije toliko bitan rezultat koliko dobijanje nekog igrača za seniorski tim, ali mi se čini da bi ovim momcima medalja, a posebno zlato, na ovom prvenstvu mnogo značilo na psihološkom planu jer do sada u svom godištu nisu postigli neki veći uspeh.
Prijatno iznenađenje prve faze turnira je selekcija Hrvatske. Ove godine se vratila u A diviziju a takmičenje u prvoj fazi završila je bez poraza. Široj javnosti je najpoznatiji igrač Karlo Uljarević koji je u minuloj sezoni dobijao minute u prvom timu Cibone. Odličan utisak ostavio je Toni Perković iz Cedevite, kao i Mate Kalajdžić iz Splita.Hrvatska je u osmini finala lako izašla na kraj sa Velikom Britanijom i već je među osam. Od prijatnih iznenađenja treba pomenuti i Izrael. Već sam iz Manhajma pisao o perspektivnoj ekipi koja će biti domaćin narednog šampionta. U reprezentaciji nastupa i Deni Avdija (12,7 poena, 7,7 skokova) , koji je dve godine mlađi od ovih momaka, naravno pod budnim okom svog oca Zufera, nekadašnjeg igrača Crvene zvezde.
Od timova sa prostora Ex- Jugoslavije ovde nastupa i Crna Gora. Grupu je završila sa jednom pobedom (protv Velike Britanije) i dva poraza (od Litvanije i Turske). Čini mi se da će ostvariti svoj glavni cilj a to je opstanak u A diviziji. Iz njihovih redova dolazi i MVP prve faze Miloš Popović.Ovaj momak iz Tivta nije košarkaški građen, visok je svega 2,00 ali je kopija Karla Hajnca. U crnogorskom timu talenat je povremeno pokazao i Marko Simonović koji je tokom leta iz Sijene prešao u ljubljansku Olimpiju.
Litvanija izgleda jako ozbiljno, njihovi košarkaši imaju prostor u domaćoj Ligi i čini mi se da su posle prve faze bili prvi favorit za titulu ali su očajno odigrali završnicu sa Španijom i vođstvo 59-54 na manje od 5 minuta pre kraja petvorili u poraz 70-75. Domaća selekcija ima velime ambicije. Pre dve godine Nemci su osvojili titulu u Manhajmu i ovo prvenstvo je zamišljeno kao vrhunac generacije igrača rođenih 1998 i kasnije. Predvodi ih Kostija Mušidi, igrač Mege, a tu su još Luis Olindi iz Bamberga, Ričar Frojdberg i Bent Hund iz Albe. Trener je Alan Ibrahimagić a prvi asistent Demond Grin koji vodi mladi tim Bajerna. Takođe treba obratiti pažnju na Italijane, koji su prošle godine na jedvite jade izborili opstanak poslavši u B diviziju Sloveniju. Odličan im je centar Alesandro Level koji studira u Americi kao i još jedan momak iz NCAA Lige, Davide Moreti.
Najveće razočarenje su aktuelni prvaci Grci koji brane titulu. Pobedili su samo Rumuniju a izgubili od Nemačke i Izraela. Ne zaostaju ni Francuzi koji su na volšeban način u svoj grupi zauzeli drugo mesto. Izgubili su od Hrvatske i Španije a pobedili tesno Ukrajinu. Španija je loše počela, poražena je od Ukrajine i Hrvatske uz minimalnu pobedu nad Francuskom, ali je u osmini finala u “ludoj” utakmici izbacila Litaviju.
Najbolji strelci prve runde takmičenja su Šveđanin Elajdža Klarens i Crnogorac Miloš Popović sa po 22,0 poena u proseku.Popović je i prvi skakač sa 11 uhvaćenih lopti po utakmici. Najbolji asistent grupne faze bio je Španac Pol Figeras Lopez sa 7,7 dodavanja.
Posle dana pauze, u sredu je počeo trenutak istine-direktne eliminacije, bez prava na popravni što su najbolje osetili mladi Litvanci, koji su izgubili od Španije 70-75. Hrvati su takođe u četvrtfinalu, pobedili su slabašnu Veliku Britaniju 93-62.
Utakmica sa Rumunijom potvrdila je snagu našeg tima. Protiv Rumunije je bilo +47 (105-58) ali s obzirom na razliku u klasi utakmicu ne treba uziumati kao čvrsto merilo. Ipak, imponovala je angažovanost naših igrača. Svi su se “upisali” a najefikasniji je sa 18 poena bio Aleksandar Aranitović. Po 13 su dali Momirov i Simanić, 12 Glišić, 10 Radanov. Naš tim je izrazito dominirao u skoku (42-27) a razlika u asistencijama bila je 30-13. Srbija će u četvrtak u 18,00 igrati protiv Francuske koja je “demolirala” Crnu Goru,70-37.
U ostalim utakmicama osmine finala Izrael je pobedio Švedsku 72-63 (Deni Avdija 22 poena, 8 skokova), Italija je bila bolja od Grčke (76-70), Turska od Ukrajine (104-46), Nemačka od Islanda (77-63). U četvrtfinalu igraju Španija-Izrael (13,30), Hrvatska-Italija (15,45),Francuska- Srbija (18,00) i Turska-Nemačka (20,15).
Photo: FIBA