

Od 14. do 16. juna 1968. u Beogradu, na Tašmajdanu, održao se „Festival košarke“ na kome su učestvovali timovi Crvene zvezde, Reala iz Madrida i Selekcija Evrope. Tri dana je beogradska publika mogla da uživo posmatra majstorije domaćih i evropskih majstora košarke. Crvena zvezda, pojačana Koraćem, Ražnatovićem i Maroevićem, Evropljani sa Đerđom i Ćosićem, i Real u najboljem sastavu, bili su prava poslastica za košarkaške sladokusce. Prvog dana su se sastali Selekcija Evrope i Real iz Madrida. Pobedili su Evropljani sa 74:56. Govorili su različitim jezicima, sporazumevali se na terenu mimikom, ali im to nije smetalo da pred 3.000 gledaoca pokažu svoj rakošni repertoar.
Ćosić je oduševio sve gledaoce koji su mu tokom celog meča skandirali, a pored njega su još i Đerđa i Buskato bili najzapaženiji pojedinci susreta. I Evropljani, a i košarkaši Reala, su se prikazali u najboljem svetlu i opravdali naziv ove manifestacije – „Festival košarke“. Najefikasniji su bili Đerđa sa 24 i Ćosić sa 13 poena kod Evropljana, dok su kod Madriđana to bili Ejken sa 21 i Bradenber sa 13 poena.
Sledećeg dana su se sastali Zvezda i Real Madrid. Pobedila je ekipa Crvene zvezde sa 89:83. Pred 4.000 gledalaca košarkaši Zvezde su zabeležili sjajnu pobedu nad Realom. Veliki majstori jedni protiv drugih, pravo uživanje za gledaoce. Po prvi put u Zvezdinom dresu Korać, Ražnatović i Maroević, slika koja je samo tada mogla da se vidi. Tandem Korać-Cvetković delovao je kao sat, Madriđani nisu imali rešenje za taj dvojac. Korać je igrao kao da je godinama zajedno sa ostalim igračima. Svojski se zalagao, radovao se svakom košu. Profesor Nikolić, koji je bio tu kao mentor treneru Bjegojeviću, odlično je pročitao igru Reala i postavio taktiku za koju Španci nisu imali rešenja. Poslednjih pet minuta meča Zvezda je igrala svoju najlepšu kalemegdansku igru, pobeda je bila osigurana, a domaći su igrali za publiku koja ih je frenetično bodrila. Korać i Cvetković izvanredni, Vučinić odličan, Pavlović i Simonović nesređeni, Ražnatović mnogo zaposlen, ali još daleko od svoje optimalne forme, Todosijević siguran, a Maroević borben i koristan. Kod Reala – Luik i Bradenber na svom nivou. Dvojac Zvezdaša, da ih tako nazovemo, Korać i Cvetković su sami dali zajedno Realu 50 poena – Korać 24, Cvetković 26. Kod Reala najefikasniji su bili Bradenber 27, Luik 25 poena.
Poslednjeg dana je ostalo da se igra utakmica između Evrope i Crvene zvezde koji će odlučiti pobednika festivala. Reprezentacija Evrope je pobedila ekipu Crvene zvezde sa 96:79 i tako osvojila ovaj prestižan turnir. Pokazali su najviše i sasvim zasluženo trijumfovali na „Festivalu košarke“. Bio je to najlepši meč turnira koji se igrao u propagandne svrhe, a sve zarad popularizacije košarke. Bila je to atomska košarka, brza, jednostavna, muška, sa mnogo lepih poteza i koševa. Sa jedne strane, odlični Korać i Todosijević; Cvetković je sjajno počeo, ali je tokom utakmice padao, dok su kod Evropljana Đerđa, Buskato i Ćosić potvrdili svetsku klasu. Festivalu je prisustvo i predsednik FIBA Vilijem Džons, koji je svojim dolaskom uveličao ovaj praznik košarke.
Najefikasniji košarkaši u finalu su bili Korać sa 32 i Cvetković sa 17 poena za domaćina, a kod Evropljana Konvička sa 26 i Ćosić sa 24 poena.
Timovi koji su učestvovali na festivalu košarke igrali su u sledećim sastavima:
Reprezentacija Evrope: Đerđa, Ćosić, Konvička, Pištalek, Mazini, Veinio, Buskato, Kvjatkovski, Lucijen, Vodeničavski, Lisijen.
Crvena zvezda: Korać, Cvetković, Todosijević, Vučinić, Kapičić, Maroević, Ražnatović, Slavnić, Simonović, Pavlović, Stanimirović, Popović, Sarjanović.
Real Madrid – Ejken, Luik, Bradenber, E. Rodrigez, Ramos, K. Rodrigez, Moreno, Panjagva, Mava.
Hvala za divan text Dabi,,,