

Ako je verovati generalnim menadžerima klubova Evrolige, na Final Four turniru u Beogradu imaćemo CSKA (100%), Fenerbahče (100%), Olimpijakos (93,33%) i Real Madrid (53,33). To je rezultat tradicionalne ankete koju na pola sezone sprovodi Evroliga. Peti kandidat je Panatinaikos sa 46,67%.
Drugo pitanje bilo je koji je tim najnezgodniji rival, a rezultati su bili: CSKA (43,75%), Fenerbahče (25%) i Olimpijakos (12,50%). Tim koji igra najatraktivniju košarku je Real Madrid (31,25%), ispred CSKA (18,75), a najprijatije iznenađenje sezone je Žalgiris (75% glasova). Najbolji trener je Željko Obradović (56,25%), ispred Šarunasa Jasikevičijusa sa 25%.
Rekao bih da su prognoze realne. Menadžeri veruju u Fenerbahče iako je trenutno na deobi 4. mesta sa Realom i Žalgirisom. Turski tim je u sličnoj situaciji bio i prošle godine u ovo vreme, pa je na kraju završio sa titulom prvaka Evrope.Tako je to kad na klupi imaš najboljeg trenera.
Ako bi se ova prgnoza o četiri tima za F4 u Beogradu ostvarila, imali bismo vrlo atraktivan turnir, sa garantovanim kvalitetom. Sa druge strane, iskustvo kazuje da sa stanovišta dolaska navijača Real Madrid i CSKA nisu najpoželjniji timovi. Njih na završnim turnirima prati 300-500 ljudi, jedva napune 2-3 čarter leta. Doduše, bogati Rusi kupe one najskuplje karte uz teren, ali za ambijent, atmosferu i spektakl važniji su oni koji kupuju najjeftinije karte ali dolaze obučeni u dresove klubova za koje navijaju, ogrnuti nacionalnim zastavima, pevaju, navijaju, slave i tuguju na tribinama. Sa druge strane, ako bi među učesnicima završnog turnira u Beogradu bili Olimpijakos i Fenerbahče, to bi značilo bar po nekoliko hiljada navijača oba tima. Ni jednima ni drugima Beograd nije daleko, može da se stigne, osim avionom, i vozom, naravno i kolima.
Više puta sam pomenuo da je za organizatore uvek najpoželjniji Makabi, jer tradicionalno dovlači hiljade navijača, što iz Izraeala što iz evropskih zemalja. Vidim da menadžeri ne pominju Makabi, i slažem se da nije realno, ali da vidimo ko je koliko snage sačuvao za drugi krug, ko će se najbolje izboriti sa povredama i odsustvima igrača, ko će biti najsvežiji za plejof. Crvenu zvezdu niko ne sppminje, što je takođe realna prognoza, ali da li je blo realno da „crveno-beli“ imaju 7-9 posle 16 kola? Rekao bih da nije. Zvezda je prošle godine posle 30. kola bila 9. sa bilansom 16 pobeda i 14 poraza, plejof joj je izmakao zbog slabijeg bilansa sa Darušafakom koja je imala isti broj pobeda i poraza kao „crveno-beli“.
U plejof su tada ušli Real Madrid (23-7), CSKA (22-8), Olimpijakos i Panatinaikos (po 19-11), Fenerbahče 18-12, Anadolu Efes i Baskonija (po 17-13) i ponenuta Darušafaka (16-14). Da bi ponovila prošlogodišnji (sjajni) rezultat – koji nije bio dovoljan za plejof – Zvezda u preostalih 14 kola treba da dobije najmanje 9 utakmica. Ne vidim da je to to realno, ali nije ni nemoguće. Za početak, bilo bi idealno pobediti Anadolu Efes u Istanbulu, a onda u Beograd dolazi Himki. Teško, ali lakih rivala i nema.
Photo: Euroleague