

Ovih dana, tačnije 10. jula 2011, u finalu Svetskog šampionata za igrače do 19 godina Litvanija je pobedila Srbiju 85-67. Naši momci nisu imali nikakvu šansu, rival je jednostavno bio bolji. Litvance je predvodio Jonas Valančijunas koji nam je ubacio 36 poena i uhvatio 8 lopti. Izgubili smo sve 4 četvrtine (13-18, 19-21,15-23, 20-23) ali nismo bili nezadovoljni. Medalje u mlađim kategorijama su lepe, ali je još lepše ako u timu vidimo igrača za A selekciju.
Ideja ovog podsećanja je uvid u karijere igrača koji su nas pre 9 godina obradovali drugim mestom na svetu u juniorskoj konkurenciji. Počinjemo sa sastavom:
Aleksandar Cvetković, Bogić Bogićević, Petar Lambić, Nemanja Krstić, Bogdan Bogdanović, Luka Mitrović, Marko Gujanić, Nikola Silađi, Nemanja Bešović, Đorđe Drenovac, Luka Igrutinović, Nemanja Dangubić.
Svako ko iole prati košarku zna ko je od ovih igrača uspeo u seniorskoj konkurenciji. Najdalje, čak do NBA, stigao je Bogdan Bogdanović, danas član Sakramenta pošto je prethodno ostavio dubok trag u Partizanu i Fenerbahčeu. Zanimljivo, on je te 2011. bio tek treći strelac naše ekipe sa prosekom od 8,9 poena. Više od njega davali su Drenovac (10,0) i Cvetković (14,4). U finalnom meču naš najefikasniji igrač bio je Drenovac, dao je 14 poena. Priznajem da sam ga izgubio iz vida. Aleksandar Cvetković je do 2015. bio u Crvenoj zvezdi, igrao je za MZT iz Skoplja, Partizan, Manresu (u dva maha), Estudijantes, Breogan, Igokeu… U narednoj sezoni nosiće dres Mege.
Solidnu karijeru napravio je i Luka Mitrović, 2015. bio je 60. pik na draftu NBA. Posle Hemofarma (2011/12) igrao je u Crvenoj zvezdi (do 2017), zatim je obukao dres Brose Bamberga, usledila je selidba u Španiju, prvo u Mursiju pa u poslednjoj sezoni u Manresu. Sličan put imao je i Nemanja Dangubić. Te 2011. bio je član Hemofarma iz Vršca, potom je dve godine igrao za Mega Vizuru, 2014. bio je 54. pik na NBA draftu ali je potpisao za Crvenu zvezdu i tu ostao do 2018. U inostranstvu je igrao za Bajern i Estudijantes, sada ga sele u Partizan.Nemanja Krstić je bio seniorski reprezentaviac na EP 2013. u Sloveniji.
Sve u svemu, “žetva” te 2011. nije bila loša. Uz srebrnu medalju dobili smo Bogdanovića, Mitrovića, Dangubića i Cvetkovića.Ostali su karijere nastavili u klupskim okvirima, ali stručnjaci kažu da je odlično ako iz jedne generacije izraste samo jedan odličan igrač. Mi smo te 2011. dobili jednog “odlikaša” (Bogdanovića) i nekolicinu sa “vrlo dobar 4”.
A Litvanci? Najveću karijeru napravio je Valančijunas. Posle Lijetuvos Ritasa, već 2012. stigao je u NBA, do 2019. igrao je za Toronto a od tada je član Memfisa. Prosek na 470 mečeva u NBA mu je 11,8 poena i 8,4 skoka. Solidne karijere napravili su Edgaras Ulanovas, i Rokas Giedraitis, ostali su bili manje uspešni, uključujući Tautvidasa Sabonisa, jednog od sinovaca slavnog Arvidasa.
U drugim reprezentacijama pojavili su se Dario Šarić (Hrvatsmka), Dmitri Kulagin i Sergej Karašev (Rusija), Davis Bertans (Letonija), Mateuš Ponitka (Poljska), Kevin Pengos (Kanada), Hju Grenvud (Australija), Džeremi Lamb (SAD)… Potvrda “dobre žetve” te 2011.
Photo: FIBA