

Ako ste pomislili da je u naslovu neki rebus, godina rođenja istaknutih grčkih reprezentativaca, broj utakmica za državni tim ili nešto slično -ništa od toga. To je broj poena koje su njih dvojica postigli (!) 24.januara 1981. u meču Jonikos – Aris. Duel je završen pobedom gostiju 114-113, posle produžetka jer je u regularnom delu bilo 101-101, ali ceo meč ostaje u senci neverovatnog dostignuća dvojice majstora. Pamtim dugo, imam i popriličnu dokumentaciju, ali nikada nisam čuo za utakmicu u kojoj su dvojica igrača dala 135 poena. Do sada sam kao referncu za individualna dostignuća uzimao meč finala Kupa kupova 1989. Real Madrid-Juventus Kazerta (117-113), u kome je Dražen Petrović dao 62 poena a Oskar Šmit 44, ali 106 poena ipak je manje od 135….
Uz pomoć prijatelja i kolege Vasilisa Skuntisa, koji mi je poslao isečke iz grčke štampe, rekonstruišem utakmicu koja je igrana u kvartu Nikea, u Pireju. Mala dvorana bila je puna kao šipak dva sata pre meča, čak se sedelo i oko terena. Janakis i Galis igrali su prvi put jedan protiv drugog, ali su 1980. bili zajedno u timu Grčke na pre-olimpijskom turniru u Veveju, Švajcarska. Galis je došao u Grčku (iz SAD) 1979. ali u njegovoj prvoj sezoni klubovi iz Soluna i Atine bili su razdvoijeni u ligi pa nije došlo do duela Janakis-Galis.
Na klupi Arisa bio je Dušan-Duda Ivković koji, naravno, pamti meč. Za čitaoce Koš magazina je rekao:
– Bila je to neverovatna utakmica, Janakis je pogađao iz svih mogućih pozicija, niko nije mogao da ga čuva. On je bio na svom terenu, u dvorani u kojoj je poznavao svaki kutak, maestralno je koristio tablu. Bar polovinu koševa dao nam je od table… Sa druge strane, ta utakmica bila je, na neki način, prekretnica u karijeri Galisa. On je došao u Grčku sa oreolom odličnog odbrambenog igrača i u prvoj sezoni opravdao taj epitet, ali kada je u toj utakmici dao 62 poena nekako se “otkačio” i počeo da daje mnogo koševa.
Ivković iznosi i jedno žaljenje:
– Aris je ubrzo posle te utakmice doveo Janakisa i napravio svetski tandem. Zaista je šteta što taj Aris, sa Janakisom i Galisom, ali i ostalim u to vreme najboljim igračima Grčke, nije postao prvak Evrope kao prvi grčki tim. Imao je kvalitet za tako nešto, tri puta igrao na Final Four turniru… Na neki način, Galis i Janakis su to kompenzovali trijumfom sa reprezentacijom Grčke na Evropskom prvenstvu u Atini 1987.
Na poluvremenu meča u Nikei bilo 53-51 za Jonikos, a u individualnom duelu Galis je vodio sa 37-35. U periodu od pet minuta u prvom delu, od rezultata 26-17 do 40-31 sve poene, po 14, dali su su njih dvojica. Bila je to igra “jedan na jedan” u globalnom duelu “pet na pet”. Taktika je bila: daj loptu Janakisu/Galisu…
Kada su posle produžetka i spektakularnog “revolveraškog obračuna” skupljene čaure, ispostavilo se da je Janakis šutirao 29 /40 iz igre i 16/18 sa linije penala, uz 9 skokova, dok je Galis potpisao 23/35 iz polja, 16/18 slobodna bacanja i 7 skokova. I ne zaboravimo – nije bilo šuta za tri poena! Kakav meč, kakvi velemajstori… Zanimljivo je da je Galis u dodatnih pet minuta dao samo 5 poena, junak pobede ispao je Vasilis Paramandis sa 8 pogodaka. Kažu da je Paramandis u nekom trenutku rekao Ivkoviću:
– Coach, izvedi nas četvoricu, verujem da će isto uraditi trener Jonikosa, pa nek igraju ova dvojica sami, jedan na jedan a mi da gledamo…
Posle meča ni Janakis ni Galis nisu znali koliko su poena dali, obojica su mislili da su negde oko 35-40! Kažu da su ovacije Janakisu trajale cela tri minuta…
Danas će njih dvojica biti gosti Vasilisa Skuntisa u njegovoj TV emsiji a tema, naravno, nezaboravni meč igran 24. januara 1981.
Za istoriju su ostali zapisani svi protagonisti ove utakmice:
Jonikos Nikea ( trener Anastasatos): Nidriotis 12 Aleksandridis 10 Bezantakos 2 Kacafados, Petrides 2 Janakis 73, Jurgutis 14 Bolatoglu, Lazaris, Misas.
Aris ( trener Ivković): Skondras 8, Galis 62, Paramanidis 14, Ananiadis 2, Romanides 5, Stilijanu 21, Čačtanis, Vamvakudis 2, Nastos, Ikonomu.
Photo: Arhiva Koš magazina