

Na ovom sajtu pisali smo o Miloradu Sokoloviću, Kosti Stamenkoviću, Jovanu Kosijeru, Zoranu Petroviću… novinarima koji su svojim perom stvarali i čuvali istoriju naše košarke. Danas ćemo, naravno iz košarkškog ugla, o jednim novinama, Večernjim novostima koje ovog 16. oktobra pune 65 godina izlaženja.
Prvo malo o istoriji. Kažu da je ideja potekla od istoričara Vladimira Dedijera u vreme takozvane Tršćanske krize 1953. Radni naziv novog lista bio je Večernja Borba, jer je ideja o novom listu rođena u zgradi Borbe, tamo gde Novosti ove nedelje slave 65. rođendan. U pripremama za prvi broj Dušan-Duda Timotijević je predlogom da se novi list zove Večernje novosti postao kum lista koji je okrenuo novu stranicu u istoriji jugoslovenskog i srpskog žurnalizma.
Novosti su od prvog broja bile drugačije, od manjeg formata do drugačijeg tretmana vesti. Umesto trorednih naslova od po 20-ak reči, Novosti su uvele novi stil. Kraći a efektni naslovi, slobodniji izraz, velika slika, moderniji prelom… Vremenom se formirala škola Novosti pod devizom „Brzo, kratko, jasno“… Novosti su prve uvele foto-reportažu na srednjim stranama, a foto-reporteri su se utrkivali da donesu što bolju foto priču jer „duplerica“ je bila stvar prestiža. Neretko protagonosti su bili košarkaši.
Nije bila retkost da sportisti zasluže prvu stranu a Novosti su velikim naslovima, sa istančanim sluhom šta narod želi da pročita, bile rodonačelnik novog stila. Vremenom, kako je kvalitet našeg fudbala padao a košarkaški se dizao, basket je sve češće gostovao na naslovnim stranama lista koji je u svojim najboljim vremenima imao i preko 300.000 tiraža.
Ja sam Novosti kupovao još kao đak u Zaječaru 60-ih godina, posebno u vreme velikih sportskih događaja o kojima u Politici i Borbi, koje su se čitale u mojoj kući, nije bilo ni slova jer su utakmice igrane prethodne večeri ili noći, a u Zaječar su stizala takozvana provincijska izdanja novina. Kada je na relaciji Beograd-Zaječar uveden takozvani motorni voz, koji je išao direktno preko Bora i Majdanpeka, umesto zaobilaznog puta sa presedanjem u Nišu, Novosti su jutarnjim vozom koji je u Zaječar stizao oko podne slale svoje gradsko izdanje. Često smo išli na stanicu da čekamo voz i od kolportera kupimo gradsko izdaje Novosti sa pričom o nekom podvigu naših sportista…
Poslednja strana oduvek je bila rezervisana za udarnu sportsku vest. Fudbal je, kao i u drugim novinama, dugo bio miljenik i najčešće zauzimao poslednju stranu, ali rezultati košarkaša sve češće su terali urednike da im „ustupaju“ poslednju stranu. Jednom od legendarnih urednika sportske rubrike Vasi Stojkoviću, koji se proslavio kao fudbalski novinar i (kasnije) generalni sekretar FSJ, to nije padalo teško jer je u mladosti bio košarkaš Crvene zvezde i reprezentativac. Košarku je 60-ih godina u Novostima pratio Časlav-Cakan Jakovljević. Bio je majstor improvizacije, od dve-tri razmenjene rečenice sa nekim asom bio je u stanju da napravi celu stranu reportaže. Bio je autoritet u svetu košarke, ako su ispod neke vesti stajali inicijali Č.J. bilo je izvesno da je vest tačna. Imao sam čast da ga, kao mlad novinar upoznam, iako je njegov prerani odlazak sprečio da i od njega naučim nešto.
Kasnije je košarkašku štafetu preuzeo Srđan-Suki Popović, šmeker koji je svoj dorćolski duh znao da prenese na tekstove, da ih protka finim humorom ili tek prikrivenom ironijom. Sa Sukijem sam se mnogo više i duže viđao i družio, posebno kada sam 1979. došao u Borbu. Kada sam kao klinac maštao da postanem novinar, nisam mogao sanjati da ću jednog dana objavljivati tekstove u omiljenom listu, još manje da ću biti dopisnik ovog lista iz inostranstva. Uz Sukija je stasao Predrag Mrmak, moj ispisnik i prijatelj. Danas Đorđe Matić i Vlada Preradović nastavljaju tradiciju negovanja košarke na stranicama lista uz koji su mnogi od nas odrastali. Ako sam nekoga zaboravio, izvinjavam se, svakako nije namerno.
Slavljeniku srećan rođendan sa željom da košarka još mnogo puta zauzme naslovnu stranu.
Photo: Privatni album