

Ročesti, Gordić Musa, Veličković i Luković – to je najbolja petorka ABA lige koju su odabrali novinari, njih 41, u anketi Mozzart sporta. Naravno u ovoj anketi je učestvovao i Koš magazin, a naš izbor je bio sledeći:
Tejlor Ročesti (Crvena zvezda), Derek Nidam (Mornar), Dorel Rajt (Igokea), Novica Veličković (Partizan) i Luka Žorić (Cibona).
Glasali smo za Nidama kao MVP prvenstva, i za Džanana Musu kao igrača koji je najviše napredovao. Musu su većinom odabrale i ostale kolege (23 glasa), dok je najviše novinarskih glasova kao MVP dobio Ročesti (20).
Interesantno je bilo glasanje za igrača koji je najviše napredovao u ovoj sezoni, pa dajemo rezultate u celosti:
Džanan Musa 23
Uroš Luković 7
Goga Bitadze 3
Ognjen Dobrić 2
Dejan Davidovac 2
Luka Božić 1
Danilo Nikolić 1
Karlo Uljarević 1
Nemanja Gordić 1.
Kao što se vidi, dva bosanskohercegovačka reprezentativca (Musa i Gordić), dva hrvatska (Božić i Uljarević), jedan gruzijski (Bitadze), jedan crnogorski (Nikolić) i dva srpska (Davidovac i Dobrić). Čitaj: budućnost naše košarke trebalo bi da budu Davidovac i Dobrić, posle Olimpijskih igara u Tokiju oni bi trebalo da budu okosnica naše reprezentacije.
Ima sigurno onih koji se ne slažu sa ovakvim mišljenjem, ali posle 22 kola regularnog dela ABA lige stvari stoje baš tako.
Na rang listi sedam igrača koje su novinari spomenuli kao MVP figurira samo jedan potencijalni srpski reprezentatiac – Novica Veličković, na 5. mestu. Uz njega je i Uroš Luković na 2 mestu, ali teško da bi se on mogao nazvati reprezentativcem. Inače, po zvaničnoj statistici ABA lige, MVP prvenstva je Luka Žorić (Cibona). Luković je treći, Filip Čović petnaesti, a od igrača na koje Saša Đorđević eventualno računa Nikola Rebić je na 20. mestu. Od onih koji su igrali u reprezentaciji na poslednjim mečevima u FIBA prozorima tu je Đorđe Gagić – na 38. mestu. Velike nade naše košarke su ovako plasirane na MVP listi: Aleksandar Aranitović 77, Boriša Simanić 78, Aleksa Radanov 79, Ognjen Dobrić 83, Stefan Janković 94…
Iz svega ovoga nameće se samo jedan zaključak: ovogodišnja ABA liga nije lansirala nijednu novu srpsku košarkašku zvezdu. Nažalost, to je istina.
Uopšte, malo je mladih igrača koji zavređuju pažnju i iz drugih država. Možda samo Vlatko Čančar (Slovenija) i Goga Bitandze (Gruzija), ali teško da će i oni proći na sledećem NBA draftu . U ovom trenutku, prema predviđanjima američkih eksperata, na draftu u junu mogao bi proći Džanan Musa kao 13. pik, Kostja Mušidi (Mega Bemaks) kao 39,i – niko više! Iz regiona pominje se još jedino Slovenac Blaž Mesiček, ali on ne igra u ABA ligi.
Do juna se može dosta toga promeniti, ali pre svega što se tiče kotiranja američkih univerzitetskih igrača. Teško da će skauti iskopati neko ime u ABA ligi i lansirati ga na draftu. Dakle – godina za nama je daleko manje uspešna nego nekoliko prethodnih.
Očigledno da je fabrika talenata Mega u zastoju. Pretpostavljam kratkotrajnom, jer već dogodine bi trebalo očekivati Bitadzea na visokoj poziciji drafta. Međutim, u ovogodišnjoj sezoni malo ko se istakao u ovom timu koji je na kraju zauzeo 9. mesto na tabeli ABA lige.
Više se očekivalo od Simanića, Radanova i Lazarevića u FMP-u, pa i od Pecarskog u Partizanu (njemu je ipak tek 18 godina). Lično, očekivao sam da se Janković i Jovanović u dresu Crvene zvezde nametnu selektoru, ali se to nije desilo. Umesto njih, eksplodirao je Dejan Davidovac, a Dobrića su brojne povrede omele da potvrdi klasu koju je najavio prošle godine. Partizanov večiti talenat Vanja Marinković je to i dalje, Aranitović se vraća posle dve komplikovane operacije kolena i od njega se nije ni očekivalo ništa drugo nego da samo stabilizuje svoju igru i uhvati zalet za sledeću godinu.