

Drugo kolo kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2019. kompletiraće se u ponedeljak kada igra i Srbija (sa Gruzijom, 20,00, dvorana “Aleksandar Nikolić”) ali neki su ove već čuvene prozore zatvorili u nedelju. Drugo je pitanje kako. Od šest bivših jugoslovenskih republika pet, plus tzv. Kosovo, učestvuju u kvalifikacijama a za neke je ionako udaljena Kina posle dve runde još dalja. U najgoroj situaciji su Hrvati. Posle poraza od Holandije u gostima, izgubili su još ubedljivije kod kuće od Italije (64-80) i sada su u ozbiljnoj opasnosti da ne budu u prve tri selekcije koje nastavljaju takmičenje. Njihov glavni rival biće Rumunija, koja je došla do prvih bodova u duelu sa Holandijom (75-68) pošto je prethodno u Italiji pokazala da je napredovala (75-70 za Italijane).
Hrvati su bez ijednog evroligaškog igrača imali raspoloženog samo Darka Planinića (20 poena, 10 skokova), nedovoljno da se parira razigranim “azurima” (u belom) koje je predvodio Dela Vale sa 25 poena. Ukoliko za februarski nastavak kvalifikacija ne obezbede, kako znaju i umeju, kvalitetniji sastav, Hrvati rizikuju da ne prođu u naredni krug u kome će se za 12 mesta takmičiti 24 najbolje evropske reprezentacije. Ne bih bio u koži Ivice Skelina, selektora Hrvatske, a ni onih koji su ga postavili jer će se “tisak” sigurno obrušiti i na njih. Nevolja hrvatske košarke je što od penzionisanja Mirka Novosela nemaju stručnjaka sa autoritetom, oni koji znaju, poput Nevena Spahije, ne mogu zbog klupskih obaveza, Jasmin Repeša je taj posao već radio, večiti Aca Petrović ode u Brazil i tu se krug kandidata za selektorsku klupu završava…
Posle meča u Zagrebu odgledao sam duel Španije i Slovenije. Impresionirala me prepuna dvorana u Burgosu, bez obzira što je Španija igrala sa C timom. Slovenci su došli sa 7 igrača koji su osvojili Evropsko prvenstvo, ali bez trojice koja su vukla više od one devetorice – Gorana Dragića, Luke Dončića i “Tončeka” Rendolfa. Istina, Dončić je bio u Burgosu ali kao gledalac. Bila je to dobra utakmica u kojoj je Špance do druge pobede predvodio plej Hoakin Kolom, autor 25 poena i čak 9 asistencija. Nisam iznenađen, pratim ga u Uniksu, već nekoliko sezona igra dobro i zaslužio je da bude, bar na širem spisku, i kad Skariolo okuplja najbpolji tim. Serđi Vidal, veteran koji je poslednji put za reprezentaciju igrao 2005. na EP u Beogradu, bio je drugi strelac sa 21 poenom od kojih je 18 dao iz 6 trojki iz 7 pokušaja. Ostala tri dao je sa linije penala. Epizoda za “Oskara”. Treći strelac bio je Fran Vaskez sa 11 poena i 5 skokova.
Slovenci su se dugo dobro držali, malo ih je poremetila jedna tehnička greška posle, čini mi se, opravdanog protesta zbog nepriznavanja jednog koša zbog diranja mrežice od strane španskog igrača. Tada je bilo samo dva poena razlike. Sjajnu partiju pružili su Klemen Prepelič, akvizicija Real Madrida za iduću sezonu (27 poena, 5/10 trojke), Gaspar Vidmar (koga je Real hteo kao zamenu za Kuzmića i Ajona) koji je dao 24 koša i uhvatio 7 lopti, a Vlatko Čančar je ubacio 19, trojke 4/8.
U ovoj grupi sjajan posao odradila je Crna Gora. Posle bledog izdanja protiv (i u ovom sastavu) jake Španije, Crnogorci su sigurno slavili u Minsku (91-67) posle dominacije u tri od četiri četvrtine. Sve je bilo jasno već na poluvremenu, 55-31. Nemanja Radović je dao 19 poena uz 8 skokova, Blagota Sekulić je imao dabl-dabl učinak (11 poena, 10 skokova), Grin je ubacio 13. Milka Bjelicu nije služio šut (1/6) ali je pomogao sa 2 poena i 3 skoka. Čini se da je u ovoj grupi Belorusija autsajder. Tri rivala za odlučujuću fazu kvalifikacija stići će iz grupe B, u kojoj su Turska (dve pobede), Ukrajina i Letonija (1-1), dok je Švedska sa 0-2 apriori viđena za poslednje mesto. Sasvim prihvatljiva grupa, ali sa Vučevićem i Dubljevićem…
Što se Srbije tiče, nju u drugoj fazi očekuju Izrael, Grčka, Velika Britanija ili Estonija, odnosno tri od četiri učesnika te grupe. Takođe prihvatljivo, posebno sa jačim timom.
Neko nazire aerodrom u Pekingu, nekome se “magli” vidik…
U ostalim nedeljnim mečevima Litvanija je i bez evroligaških igrača lako nadigrala Poljsku (75-55), Mađari su dobili selekciju tzv. Kosova (84-76), dok je Turska slavija u Ukrajini (67-60) a Letonija u Švedskoj (82-73).
*U derbiju azijske zone Kina je pobedila Koreju u gostima (91-81), Novi Zeland je postavio rekord po efikasnosti (133-74 u gostima protiv Hong Konga), Sirija je pobedila u Indiji (74-57) a Jordan je kod kuće bio bolji od Libana (87-83).
Photo: FIBA