

Osamnaestogodišnji i 197 cm visoki Jan Vide velika je nada slovenačke košarke, a od Španije i tamošnjeg kraljevog kluba Reala posle četiri godine seli se preko okeana. Ali ne pravo u NBA, kao njegov najpoznatiji zemljak Luka Dončić, već će prvo skoknuti do NCAA lige. Tamo Vide vidi svoj sledeći potez i put do najbolje lige na svetu koja mu je oduvek bila cilj. Dokaz za to je da u njegovoj dečjoj sobi u Domžalama, nadomak Ljubljane, još visi znak NBA koji je svakodnevno gledao kada se budio pre odlaska na trening u njegovom matičnom Heliosu. A taj slovenački klub je upravo zbog uspeha Dončića zamenio Realom.
To što se Jan Vide posle titule MVP igrača evroligaškog omladinskog turnira u Kaunasu odlučio za univerzitet UCLA u američkoj studentskoj ligi NCAA dosta je neuobičajen potez. Jer mladi igrači njegovog kvaliteta nisu se baš često odlučivali za studije u Americi, nego bi odmah pokušali u NBA.
Njegov izbor, Univerzitet UCLA je apsolutni rekorder u NCAA ligi sa jedanaest titula. Hoće li sa mladim Slovencem do brojke 12, što je daleko najviše u SAD? Kalifornijski tim studenata poslednju titulu osvojio je još 1995. godine. Tamo su igrali brojni poznati igrači, kasnije NBA zvezde. Da pomenemo samo neke od njih: Karim Abdul-Džabar, Bil Volton, Redži Miler itd.
Janova tajna
A od 24. juna do 2. jula u mađarskom gradu Debrecinu Vide će predvoditi mladu reprezentaciju Slovenije na Svetskom šampionatu igrača do 19 godina. Najpre u grupi protiv vršnjaka iz Libana, Madagaskara i SAD, a posle u razigravanju za više ciljeve. Već sa Amerikancima, sa kojima će Slovenci igrati drugog dana (25. juna) videće se kakve su šanse supermena Jana i njegovih saigrača.
Na nedavnom Nekst Dženerejšn turniru, koji se održavao u isto vreme kad i seniorski fajnal four Evrolige u Kaunasu, Vide je bio najbolji strelac Real Madrida na tri od četiri utakmice. Barseloni je ubacio 27 poena, Panatinaikosu 20, Crvenoj zvezdi 19, a u finalu protiv mešovitog Nekst Dženerejšn tima (71:60) postigao je 19 poena. Znači prosek 20,8 poena, 5,6 skokova i 4,6 asistencija!
Jan Vide sa priznanjem za MVP finalnog turnira juniorske Evrolige
“Bilo je super, a znam, da su me sa tribina uz roditelje (ima i sestru za koju je jako vezan op.p.) gledali brojni skauti, ali i legende kakav je Huan Karlos Navaro. Zato je sigurno bio malo veći pritisak, ali kad igraš za klub poput Reala navikneš se na to. Sve vreme smo na oku, pod lupom i zato znam da treba da zaboravim na takve stvari i fokusiram se samo na svoju igru”, rekao je Jan. I tom prilikom odao tajnu da mu mnogo u psihičkom smislu savetima pomaže Sara Isaković, osvajačica srebrne olimpijske medalje za Sloveniju u plivanju na Igrama u Pekingu 2008.
Kopija oca
U Madrid je Vide krenuo sa nepunih 14 godina. Dakle, slično kao Luka Dončić iako igraju na potpuno drugi način plejmejkera, odnosno dvojke, Dok je Luka opasan trojkaš i šuter sa spoljnih pozicija, a naravno zna itekako da se bije i ispod koša sa centrima, igra Jana Videa je mnogo brža i eksplozivnija. U stvari, u tim godinama i jedan i drugi su prave kopije igara svojih očeva, ali na višem nivou. Dok je Lukin tata Saša svima poznat zbog sopstvene karijere koja je bila vrlo dobra, Janov otac Tomaž je široj košarkaškoj javnosti nepoznat. Ali da vam odmah kažem, da je bio jedan od top, ako ne i najbolji slovenački bek godišta ’68. Dok je bio kadet Slovana našao se i na spisku SFRJ reprezentancije, da bi već u ranom dobu pre prelaska u seniore prestao da se bavi košarkom. Mogao je postići baš mnogo da je nastavio, naročito ako bi se reaktivirao, kao na primer njegov vršnjak Valter Jeklin koji je takođe prestao da se bavi košarkom, ali se osamostaljenjem Slovenije vratio i postao seniorski reprezentativac.
Ako nije uspeo Tomaž, njegov naslednik će sigurno, samo je pitanje vremena! E, onda će možda Slovenija imati u jednom trenutku uz nenadmašnog Luku Dončića i Jana Videa, kao i još četvoricu bekova koji su prošli Realovu školu, a to su Dan Duščak, Žiga i Matija Samar kao i Urban Klavžar.
Photo: Euroleague