

Kako se i moglo očekivati, španska štampa od petka vidno je zabeležila odlazak košarkaške trenerske legende Ranka Žeravice. S obzirom na godine rada i življenja u Španiji, Žeravica je doživljavan kao neko svoj, neko veoma blizak, poštovan, drag i uvek cenjen. Žeravica je ostavio dubok trag (i) u španskoj košarci i još veći broj prijatelja i poštovalaca. Utakmica Evrolige Barselona-Panatinaikos počela je minutom ćutanja posle koga se razlegao dug aplauz dok je na semaforu stajala Rankova slika.
Redovi koji slede samo su deo iz opširnih nekrologa posvećenih velikom treneru.
MARKA: Pod naslovom “Adios velikom majstoru klupe” madridski sportski dnevnik konstatuje da “košarka plače zbog smrti Ranka Žeravice”. Sledi konstatacija da je Žeravica sa Aleksandrom Nikolićem i Mirkom Novoselom činio trenersko “sveto trojstvo” jugoslovenske košarke. Ovaj list je izbrojao 62 Rankove titule, a posebno ističe njegov nepogrešiv osećaj za otkrivanje mladih igrača ističući da je baš Žeravica doveo u Barselonu Huan Antonija San Epifanija, u Dominanskoj Republici našao Ćića Sibilija, pružio šansu Naću Solozabalu i Domingu de La Kruzu i postavio temelje velikoj Barseloni. “Marka” podseća da je Ranko iznenadio Špance treninzima dva puta dnevno, ali i slobodom u igri koju je davao igračima, insistiranju na brzini, kontra-napadu.
MUNDO DEPORTIVO: Katalonski dnevnik pod naslovom “Zbogom velikom pronalazaču talenata” podseća na grandioznu karijeru trenera, na njegove medalje sa Jugoslavijom ali i na otkrivanje velikih talenata. Osim onih u Španiji Rankova je zasluga što je svet video i više od decenije uživao u majstorijama tandema Kićanović-Dalipagić. Takodje se ističe da je njegova košarkaška filozofija bila zasnovana na brzini i odbrani iz koje je proizilazio kontranapad.
SPORT: Drugi katalonski dnevnik ispod naslova “Zbogom treneru koji je stvorio školu” piše o njegovim medaljama sa Jugoslavijom, ali takodje podseća da su Solozabal i Sibilio postali igrači pod njegovim vodjstvom, kao i Epi koji prve korake u Barseloni duguje Žeravici.
EL PAIS: Ugledni politički dnevnik, i dalje najtiražniji list u Španiji, Žeravicu naziva “katedratikom (profesorom) elitne košarke” podsećajući na izjavu koju je dao kada je 1974. došao u Barselonu: “Ako je fudbalski klub u prvim redovima u medjunarodnim razmerama, tamo mora biti i košarkaški”. Ovaj list citira Eduarda Portelu, čoveka koji je kao sportski direktopr Barselone doveo Žeravicu: “Ranko je bio jedan od najuticajnijih i najcenjenijih trenera u Evropi”.
EL MUNDO: Madridski politički dnevnik u naslov kaže da je “Žeravica jugoslovensku košarku učinio velikom” podsećajući na na njegopve najznačajnije titule, pre svih 1970. na Svetskom prvenstvu u Ljubljani i 10 godina kasnije na Olimpijadi u Moskvi.. I ovaj list ističe Rankove zasluge za karijere Epija, Sibilija, Solozabala…
LA VANGUARDIJA: Katalonski politički dnevnik na celoj strani pod naslovom “Napredni profesor” detaljno podseća na sve etape bogate karijere Ranka Žeravice. Ističe se njegov “napredni stil”, ispred vremena, i otuda naslov koji najbolje definiše Žeravicu kao trenera. Takodje se ističe njegova spremnost da maksimalno koristi najbolje igrače. Citiraju se Rankove reči: “Danas je neki igrač MVP sa 20 poena…U moje vreme trebalo je dati bar 30-40, oni sa 20 su razočarali. Treneri treba da podržavaju svoje zvezde”.
EL PERIODIKO: Drugi najveći politički dnevnik Katalonije kaže da je Ranko Žeravica bio “košarkaški mit” i citira Eduarda Portelu koji je rekao da je Žeravica “promenio naš mentalitet”.