

Basketaš Srbije 3×3 objedinili su titule, posle svetske na glavu su stavili i evropsku krunu. Prvi put su postali prvaci Erope poššto su u dramatičnom finalu u Bukureštu pobedili Letoniju sa 19-18. Bila je to treća pobeda u istom danu. Bravo za Buluta, Majstorovića, Savića i Ždera. Dušan Bulut je bio MVP turnira.
Kada sam tokom Svetskog prvenstva 2010. u Turskoj radio intervju sa Patrikom Baumanom, generalnim sekretarom FIBA, sa entuzijazmom mi je govorio o planovima za razvoj košarke 3×3. Doslovce mi je rekao da FIBA hoće da od igre na jedan koš napravi ono što je odbojka uradila sa bič-volejom. Osam godina kasnije ispostavlja se da je ta ideja jedna od (naj)boljih stvari koju je Bauman (pro)gurao tokom svog mandata. FIBA je uložila ozbiljan organizacioni i finansijski napor i stvorila takmičenje koje je zaživelo, koje ima publiku i perspektivu. Dokaz toga je i uvršćenje u olimpijski program za Igre u Tokiju 2020.
Zahvaljujući „Sport klubu“ koji je postao ozbiljan košarkaški kanal (iako masovno i dobro prati i ostale sportove) pratio sam put srpskih basketaša do finala na Evropskom kupu u Bukureštu. Prvo su u grupi pobedili Bosnu i Hercegovinu (20-10), zatim Španiju 21-10 pa u četvrtfinalu Mađarsku 19-10 i onda u polufinalu Rusiju 21-13. Tačku na „i“ stavio je Dejan Majstorović još jednim košem za kraj meča pre isteka vremena.
MVP Dušan Bulut
Ako niste gledali 3×3, a imate priliku, odvojte 20-ak minuta, videćete košarku u drugačijem izdanju. Na jedan koš, bez kontri, bez zonske odbrane, bez trojki, sa mnogo više kontakata i sa mnogo manjim uticajem sudija. Igra se brzo, zonske odbrane, bez „tri sekunde“ , bez uticaja trenera koji viču sa klupe, ali dovoljno dinamično da privuče pažnju. Nekoliko pravila je vrlo atraktivno: kad jedan tim stigne do 21 poena meč se prekida, ako se igra produžetak pobednik je ko prvi daš koš….
Srbija dominira u ovoj novoj disciplini i sa reprezentacijom i sa klubovima. FIBA ima rang-listu igrača, nešto kao ATP lista u tenisu, na kojoj su na prva tri mesta Dušan Bulut, Dejan Majstorović i Marko Savić koji čine , zajedno sa Markom Žderom (28. na toj listi), naš tim na takmičenju u Bukureštu. Ta superiornost naših igrača nije slučajna. Posledica je onoga što se u Americi zove „street-basket“. Ko nauči da igra košarku na ulici, svejedno da li na jedan ili dva koša, može uspešno da je igra i u pravom klubu. Uostalom, svi naši najbolji igrači igraju „veliku košarku“ za neki od naših klubova, ali sebe su našli u ovoj novoj, atraktivnoj disciplini koja je naš veliki adut za Olimpijske igre u Tokiju. Posle sjajnih rezultata poslednjih godina na turnirima i zvaničnim šampionita Srbija će u Tokio otići kao najveći favorit za zlato.
Pre 4 godine na prvom Evro-kupu u Bukureštu zlato je pripalo Rumuniji, srebro Sloveniji a bronza Litvaniji. Dve godine kasnije, 2016, na istom mestu Slovenija je bila prva, Srbija druga a Holandija treća. U Amsterdamu 2017. medalje su odneli Letonija, Slovenija i Ukrajina.
Disciplina se, definitivno, primila. Takmičenja i turniri se organizuju po celom svetu, FIBA veoma brine o svom čedu a i nacionalne federacije sve se bolje odnose prema ovoj sekciji košarke. Dobro je da je KS Srbije shvatio da to nije privatna stvar onih kojih je igraju, već prilika za afirmaciju zemlje, za nove medalje, uključujući i olimpijske. Srbija je ove godine osvojila Svetski kup pobedom nad Holandijom 16-13 u finalu, dok je u ženskoj konkurenciji najbolja bila Italija.U Bukureštu je u ženskoj konkurenciji najbolja bila Francuska a zajednička slika pobednika biće svima lepa uspomena.
Vidim veliki prostor za razvoj ove discipline. Kad se ustali moglo bi se razmišljati o kombinovanim muško-ženskim timovima. Recimo, dva igrača i jedna košarkašica, ili dve devojke i jedan igrač. Mešoviti parovi postoje u tenisu i stonom tenisu, čini mi se da je i plivanje uvelo mešovitu štafetu, ali nema mnogo sportova u kojima je moguća muško-ženska kombinacija. Basket 3×3 ima tu mogućnost i možda će je u dogledno vreme iskoristiti, ali za sada je dovoljno i ovo što imamo.
Od 12 timova koji su stigli u Bukurešt posle 3 kvalifikaciona turnira u Andori, Francuskoj i Rumuniji u finale su stigli Srbija i Letonija. Letonci su 20-ak sekundi pre kraja polufinala, kod 20-20, dali pobedonosni poen pa smo ostali bez reprize finala sa prošlogodišnjeg seniorskog finala Evropskog prvenstva u Turskoj.
Foto: FIBA