
Šta je Vlade Divac uradio u Sakramentu?
- November 18, 2015
- 1 comments
- Aleksandar Živić
- Posted in NBA
Na papiru, Sakramento Kingsi imaju velike šanse da se plasiraju u plejof Zapadne konferencije NBA lige. Njihov generalni menadžer Vlade Divac uradio je tokom proteklih nekoliko meseci odličan posao, dodajući iskusne igrače mladom rosteru, pa je tim lepo izbalansiran.
Uprkos tome, ostaje da se vidi kakva je zapravo stvarna filozofija Kingsa. NBA liga se stalno razvija i napreduje, ali jedna stvar koja ne podleže promenama jesu organizacioni principi. Gotovo uvek u prošlosti organizacioni uspeh je dolazio kad su ispoštovani neki drugi važni principi, a to je pre svega pronalaženje pravih igrača za određena mesta u timu. Poštujući ovaj princip dolazi se do sledećeg stepenika: filozofije u vezi stvaranja tima.
Ključno je pronalaženje igrača čije košarkaške mogućnosti i talenat, ali i lične karakteristike, odgovaraju onome što se želi postići, a to je timski identitet. Sve ovo što sam rekao posebno važi za Sakramento, grad sa možda najviše kulturoloških razlika u Sjedinjenim Američkim Državama.
Da ne širim dalje ovu temu, pođimo redom i analizirajmo šta je to Divac uradio u Kingsima:
CENTARSKA LINIJA
Demarkus Kazins je bez sumnje jedan od najtalentovanijih centara u celoj ligi. Poseduje sve što treba dominantnom igraču pod obručima. Prošle sezone je ostvario najbolji prosek datih poena u dosadašnjoj karijeri – 24,1. Takođe, imao je u proseku 12,7 skokova i skoro dve blokade po utakmici. Sve su to sjajni statistički podaci za igrača kao što je on, jer Kazinsov najveći doprinos timu je zapravo bio u fazi odbrane. On je u odbrani ostvario takozvani “plus-minus indeks” 4,71 (broj pokazuje doprinos igrača u odbrani u odnosu na 100 defanzivnih poseda lopte), što je četvrti najbolji rezultat u ligi. Najzad, njegov WAR (Wins Above Replacement), komplikovani način izračunavanja doprinosa svakog igrača u rezultatima tima koji su iznad prosečnih godišnjih vrednosti, je odličnih 10,86. To znači da, kad je Kazins u igri, on doprinese da Kingsi imaju skoro 11 pobeda više nego kad bi na njegovoj poziciji igrao centar sa ligaškim prosekom. Sve zajedno, Demarkusov doprinos je ogroman na oba kraja terena.
Kazinsov razvoj se takođe posmatra i iz ugla koliko on čini ostale igrače boljim. Prošle sezone on je napravio veliki korak napred na ovom planu, ali je ostao njegov problem sa brojnim izgubljenim loptama. Imao je čak 254 “turnovera” prošle sezone, što je mnogo i baca senku na njegov sjajni košgeterski i skakački učinak. Očigledno da još mora mnogo uraditi na ovom planu, kao i da ima prostora da poboljša svoju igru u fazi napada.
Generalni menadžer Vlade Divac pokušao je da pronađe lek za Kazinsove mane, i letos je potpisao slobodnog agenta Kostasa Kufosa. Grk je sjajna alternativa za Kazinsa u napadu, s obzirom da ima odličan šut za nekog ko je visok 213 centimetara, i ima veoma visok košarkaški IQ. Odličan je skakač i bloker. Kufos će sigurno pametno iskoristiti svoje minute dok je Kazins na klupi, a može čak biti i vrlo koristan starter po potrebi.
Centarskoj liniji letos je pridodat i 213 centimetara visoki Vili Koli-Stajn, momak sa Univerziteta Kentaki, koga su Kingsi draftovali kao šestog pika. Vili je jedan od atletski najkompletnijih centara koji su se poslednjih godina pojavili u NBA ligi. Na terenu trči poput jelena, a sa lakoćom čuva protivničke bekove. Itekako je upotrebljiv u odbrani od pikenrola, a takvi igrači su danas veoma traženi i na ceni su. Svakako neće biti zanemarljiv njegov doprinos u skokovima i blokadama. Energija kojom igra svakako će se dopasti fanovima Kingsa, i Vili će biti njihov novi ljubimac. Ipak, kao i svaki mlad igrač moraće da nauči da kontroliše svoje emocije kako na terenu, tako i van njega.
Dolaskom Kufosa i Koli-Stajna dobijena je čvrstina i dubina u centarskoj liniji. Oba igrača mogu podjednako dobro igrati i na četvorci i na petici, kao i braniti pikenrol. Trener Džordž Karl će ih koristiti naizmenično sa Kazinsom, a pravi izazov za njega biće kako rešiti napadačke akcije, odnosno stvoriti prostor za njih sa dva “seven footera” na parketu istovremeno. Takođe, jednim okom će sigurno pratiti razvoj rukija Duje Dukana, sina nekadašnjeg igrača splitske Jugoplastike a sada skauta Čikago Bulsa. Dukan mlađi je bio rezerva u ekipi Univerziteta Viskonsin, koji je igrao u nacionalnom NCAA finalu prošle godine. Radi se o sjajnom šuteru, njegov najveći doprinos mogao bi biti van linije 7,24 metara, a sa visinom 206 centimetara on igra na poziciji “rastegljive četvorke”, koja je vrlo trendi u savremenoj košarci. Ako se pokaže da Duje Dukan može dati konstantan šuterski doprinos, on će svakako dobiti minute od Karla. U ovom trenutku sigurno je da momak mora fizički ojačati, i igrati bolju odbranu.
Dakle, jedina dilema je ko će praviti društvo Demarkusu Kazinsu u reketu. Ako se pokaže da kombinacija sa Kufosom ili Koli-Stajnom ne funkcioniše, nije isključeno da se trener Karl opredeli za nižu varijantu u kojoj bi na četvorci bio Rudi Gej.
KRILA
Kingsi imaju odličan balans visine, atletskih sposobnosti i šuta sa distance. A sve ove karakteristike objedinjuje nisko krilo Rudi Gej, koji je jedan od boljih u ligi na toj poziciji i ima mogućnost da nosi tim svojim ofanzivnim oružjima. Vrlo slično kao kod Demarkusa Kazinsa, njegove statistike su izvanredne. Prosek mu je 21 poena, 3,7 asistencija i 6 skokova po utakmici. Uz to, sa visinom od 203 on je odličan defanzivac, pre svega u odbrani šuteva sa distance. Prošle sezone njegova minutaža je rasla iz utakmice u utakmicu, baš kao i broj šuteva i pogodaka iz igre – na kraju 45 odsto. To dovoljno govori o kakvom se ofanzivcu radi. Ako Kingsi ciljaju ove sezone plejof, Gej će morati da nastavi istim tempom u ofanzivi. Njemu će ipak najveći izazov biti da izraste u lidera koji gura svoje saigrače i čini ih boljim. U ovom trenutku on bi svakako mogao biti kompletan igrač na oba kraja terena, onaj koji podiže saigrače.
Imaju Kingsi lepu podršku za Geja na klupi. Keron Batler donosi iskustvo i čvrstinu u odbrani, kao i u šutu. U karijeri je šutirao trojke sa 35 odsto uspešnosti i sazreo je da postane neka vrsta veterana-lidera. Batler ima 35 godina, promenio je mnogo timova i ima iskustvo igranja u plejofu. Dragocen je u odbrani od šuta iz daljine, i to pre svega u završnicama utakmica. Ima relativno težak zadatak: da dokaže da sa 35 godina još ima snage u nogama da odigra na najvišem nivou minute koje zasluži. Batler ima dvogodišnji ugovor, a tim ima opciju da produži saradnju sa njim u toj drugoj godini. Tako će biti plaćen ligaški minimum za igrača sa ogromnim iskustvom. Uz njega su još dva igrača koja imaju sjajan šut za tri poena – Marko Belineli i Omri Kaspi. Belineli je stigao iz San Antonija, gde je proveo poslednje dve godine. U karijeri je pogađao trojke 39 odsto, veoma je inteligentan igrač. Nikad on nije bio sjajan defanzivac ali je zato njegovo iskustvo igranja u plejofu neprocenjivo, baš kao i šutiranje trojki. I pored svega, Kingsi su ga preplatili. On je igrač koji nikad nije imao u sezoni viši prosek od 11 poena po utakmici, boriće se za minute sa još tri igrača na poziciji niskog krila, a ima garantovani trogodišnji ugovor sa platom od 6,3 miliona dolara po sezoni. To je skoro 19 miliona dolara za rezervnog igrača. Kingsi već sada moraju razmišljati kako dogodine prodati Belinelija sa takvim ugovrom. Na drugoj strani, zaradili su na Omriju Kaspiju koji je mlađi, jeftiniji, snažniji i prošle sezone čak je bio bolji šuter trojki od Belinelija. Kaspi ih ubacuje sa 40 odsto uspešnosti, a odličan je i u odbrani. Moraće još da poradi na efikasnosti u napadu ako želi da se nađe u rotaciji trenera Džordža Karla.
BEKOVI
Upravo na bekovima počivaju nade Sakramenta da se nađe u plejofu prvi put u ovoj deceniji. U stvari, mnogo toga zavisi od igre i liderske uloge Radžona Rondoa. On je NBA zvezda i bivši ol-star koji u svojoj igri objedinjuje ofanzivnu dinamiku i odličnu odbranu. Snažan je i igra sa onom posvećenošću kakvu Kingsi tako dugo priželjkuju. Poznat je i kao temperamentan igrač, i često emocije čine da iz sebe izbaci ono najbolje što poseduje. Sakramento će biti uspešan samo ako Rondo bude fokusiran u svojoj liderskoj ulozi, i ako u napadu bude sarađivao sa Demarkusom Kazinsom. Ima on i slabosti, a najveća je šut, zbog čega nikad nije bio neki jak pikenrol igrač. Uz to, mora biti koncentrisan da smanji broj izgubljenih lopti, i da češće dodaje niskim krilima kad su na pozicijama da šutnu trojku.
Dobra stvar za Sakramento je što Rondo ima samo jednogodišnji ugovor, tako da ako razočara može biti trejdovan na pola sezone. Ako se to dogodi, zamena mu je veteran Daren Kolison. Letos je ostao u Kingsima, i to se smatra mudrim potezom jer je reč o igraču koji sjajno asistira (5,6 asistencija u proseku prošle sezone). Kolison je i efikasan, šutira sa 47 odsto uspešnosti, sjajno trči i njegovim ulaskom u igru podiže se tempo u ofanzivi.
Treba pažljivo pratiti Bena Meklemora koji je prošle sezone napredovao kao nijedan drugi mladi igrač u ligi. U svojoj drugoj profesionalnoj godini poboljšao je prosek poena (12), procenat ubačaja dvojki (43) kao i trojki (35 odsto). Reč je o neverovatnom “run and jump” atleti koji ima sjajan defanzivni potencijal. Ako želi da nastavi da napreduje, pre svega mora smanjiti broj izgubljenih lopti i podići procenat ubačenih trojki. Sa Demarkusom Kazinsom u reketu, i Radživom Rondom kao dodavačem, Meklemor ima mnogo otvorenih šuteva za tri poena, i baš zato mora unaprediti svoja ofanzivna rešenja. Mora se osloboditi straha prilikom selekcije šuta i u potpunosti iskoristiti mogućnosti koje mu pružaju Kazins i Rondo. Ako uspe u tome, on je istinska budućnost Sakramento Kingsa.
REZIME
Vlade Divac, kao generalni menadžer, odradio je odličan posao sjedinjujući iskustvo i talenat u rosteru Kingsa. Trenutno su prekoračili seleri kep za tri i po miliona dolara (ove sezone seleri kep iznosi 70 miliona), ali lako se može dogoditi da sledeće godine imaju čitavih 20 miliona na raspolaganju. Naime, očekuje se da će seleri kep značajno porasti posle potpisivanja novih ugovora o TV pravima.
U godinama koje dolaze ključ uspeha ovog tima biće razvoj mladih talenata, kao što su Demarkus Kazins i Ben Meklemor. Njihov napredak mora biti i na terenu, ali i van njega gde će morati da dokažu svoju zrelost kako bi maksimalno razvili talenat koji poseduju. Moraju postati kompletni igrači i kompletne ličnosti, a samo takvi danas imaju uspeha u NBA.
Divac će posebno morati da se posveti sazrevanju Kazinsa koji ima potencijal da izraste u najbpoljeg centra lige i najveću zvezdu Kingsa. Čak i ako Kazins ne bude napredovao kako se očekuje, ili ako nastavi da ima probleme sa Džordžom Karlom, on i dalje ostaje skupocena roba kojom se može trgovati. Ako tim zaređa sa neuspesima uprava će svakako vrlo pažljivo razmotriti ponude koje bude dobila za njega.
Rukovodstvo Kingsa mora ostati aktivno na tržištu, jer uprkos tome što imaju Kazinsa i Ronda, za kontinuitet im je neophodan jedan mlađi plejmejker. Divac svakako zna da draft 2016. neće biti baš bogat plejmejkerima, dok bi 2017. situacija mogla biti potpuno drugačija. Zato bi morao imati na umu da, ako odluči da trejduje nekog od svojih startera ove sezone, tek za dve godine imaće na raspolaganju dobre plejmejkere na draftu. Uz to, Sakramento nikad nije bio sigurna kuća za slobodne agente, i trebalo bi razmisliti kako pametno birati među njima, kao i kako dovesti sve ono što valja van Amerike. Mora se koristiti svaka mogućnost da se poboljša tim.
Džordž Karl i Vlade Divac moraju nastaviti da zajednički rade na razvoju organizacione filozofije i timskog identiteta. Nije nimalo jednostavno pronaći i okupiti grupu talentovanih igrača. To je veliki izazov za svakog generalnog menadžera ili trenera, jer momcima treba preneti viziju cilja, a to je nekad vrlo teško. Igrači koji su odabrani za tu misiju moraju se i kulturološki uklopiti ne samo u tim, nego i u gradski milje. A tu već dolazimo do problema identifikacije grada sa svojim timom, što je neuporedivo teže nego jednostavno okupiti talentovane igrače. NBA je muška igra. Da bi se uspelo u njoj neophodno je da tim poseduje podjednako kako fizičku, tako i mentalnu snagu. Ostaje da vidimo da li će Kingsi imati ove sezone oba ova atributa na svojoj strani.
By: Aleksandar Zivic
Zivic lives and works in Washington, D.C. He maintains relationships with multiple NBA executives. He was recently accepted to the Master’s program at Johns Hopkins University and is a second-generation Serb.
Photo: NBA
Sjajan tekst. Samo napred!