

Trener Partizana je sigurno pre svih opazio najveću manu svog tima, svakako da je najkompetentniji da je otkloni, ali izgleda da su igrači odlučili da svog učitelja iznerviraju do maksimuma. Kad pogledamo samo plej-of ABA lige, pet utakmica koje je Partizan dosad odigrao, na svakoj je nezadovoljni Željko Obradović skakao sa svoje klupe, ali šta to vredi kad njegovi puleni nisu skakali na parketu.
Brojke govore dovoljno. U tri utakmice protiv Derbija, nekadašnjeg podgoričkog Studentskog centra i filijale Budućnosti, Partizan je ostvario dve pobede i poraz, ali je u sva tri meča nadskakan: bilo je 42-23, pa 39-23, zatim i 29-25. Sve u korist Derbija!
Međutim,najgore je tek sledilo. U polufinalu do sada su odigrana dva meča protiv Cedevita Olimpije, rezultat je 1-1, a što se skokova tiče – prava havarija Partizana!
U prvoj utakmici u Beogradu gosti iz Ljubljane su prosto ponizili Partizanove centre, odnos skokova je bio 50-28 u korist Cedevita Olimpije!
U šoku od ovakve statistike, odmah posle meča Željko Obradović je novinarima rekao da se takav odnos ne viđa ni u prijateljskim utakmicama, i da je gotovo nemoguće dobiti bilo koju utakmicu sa takvom skakačkom inferiornošću.
Kao da ga igrači nisu čuli, u drugoj utakmici u Ljubljani bili su podjednako loši pod koševima. Cedevita Olimpija je uhvatila 39 lopti, a Partizan 23. Kao što je Željko lepo rekao dva dana ranije – da se ne može dobiti utakmica kad te protivnik toliko naskoči – Cedevita Olimpija je ubedljivo pobedila. Zaista porazno izgleda staistika u toj kategoriji posle dve polufinalne utakmice: 89-51 u korist protivnika!
Kao i ona iz tri meča sa Derbijem: 110-71 za filijalu Budućnosti iz Podgorice.
NIGDE CENTRA: Alibegović poentira, pomaže mu Omić (Cedevita Olimpija), to gledaju Panter i Egzum
Istina je da je Partizan u pomenutih pet utakmica izborio tri pobede, ali isključivo zahvaljujući napadačkim sposobnostima svojih igrača. Zagrađivanje u odbrani i dalje je rak rana ovog tima.
Nije ovo novi problem. Provlačio se cele sezone kroz takmičenje u ABA ligi. Prema zvaničnoj statistici, među sto igrača sa najboljim prosecima uhvaćenih lopti po utakmici ABA lige, šestorica su iz prvoplasiranog Partizana. Ali prilično nisko su rangorani:
23. Matijas Lesor – 4,96 skokova prosečno
37. Balša Koprivica – 4,0
42. Zek Ledej – 3,86
66. Alen Smailagić – 3,35
74. Tristan Vukčević – 3,18
91. Dante Egzum – 2,75.
Poređenja radi, najbolji skakač ABA lige je Luka Božić (Zadar) sa prosekom 9,5, a drugi je Alen Omić (Cedevita Olimpija) – 8,7. Očigledno je da su to proseci duplo veći od najboljih Partizanovih skakača.
Neće Željko Obradović ovaj problem rešiti preko noći, odnosno do treće utakmice sa Cedevita Olimpijom koja je na programu u utorak 6. juna. Na 31 utakmici ove sezone Partizan je imao prosek 28,52 skokova, a Ljubljančani nešto preko 34. Ova dva tima su u regularnom delu prvenstva ABA lige odigrali dve utakmice, u obe je Cedevita Olimpija nadskakala tim iz Beograda.
Šta je uzrok?
Odavno su Amerikanci podelili košarkaše na takozvane “bele” i “plave kragne”. Ovi sa “belima” su atraktivni, uživaju u majstorijama kojima se publika divi. Dok “plave kragne” obavljaju nedovoljno vidljive, često i pomalo prljave poslove pod oba koša. Publika im se ne divi, ali treneri ih itekako vole i cene. Po mom mišljenju,u Partizanu je previše “belih kragni”, što raduje publiku na tribinama, ali trenera Željka Obradovića dovodi do očajanja.
Photo: ABA