

Pitanje od milion dolara glasi: da li će Crvena zvezda u sezoni pred nama biti bolja, ista ili slabija nego prošle godine? Tačnije, ovo je pitanje za “oko pet miliona evra”, koliki će biti budžet crveno-belih, a to je potvrdio i predsednik kluba Nebojša Čović.
Najlakše poređenje je između onih koji su otišli, i onih koji su (dosad) došli. Idemo redom:
Jović – trenutno nema zamenu, čeka se plejmejker stranac;
Dženkins – Feldin. Priznajem da sam dominikanskog beka, dok je prošle godine igrao u Panatinaikosu, više puta stavljao u svoj tim u Evroliginoj igrici Fantasy Challenge. I – svaki put je omanuo i “prodao” me. A kad god ga nisam uzimao u sastav – bio je najbolji! Toliko o meni kao menadžeru, i Feldinu kao stabilnom igraču. Ko se seća, i Čarls Dženkins je veći deo sezone igrao po sistemu vruće-hladno, tako da je Zvezda na ovoj poziciji otprilike tamo gde je i bila.
Gudurić – Dobrić. Mislim da je Dobrić, sjajan talenat, sada otprilike tamo gde je Gudura bio pre dve godine. Da li će tokom sezone biti dostojna zamena potencijalnom reprezentativcu zavisi podjednako od Dobrića kao i od minutaže koju dobije od trenera. U ovom trenutku Zvezda je u minusu u odnosu na ono što je imala.
Simonović – Kešelj. Tu nema poređenja. Simonović je uspešno pokrivao pozicije tri i četiri i bio možda i najmoćnije Zvezdino ofanzivno oružje. Kešelj nije adekvatna zamena.
Mitrović – Janković i Jovanović. Povratak tri godine unazad. U vreme kad je Mitrović došao u Zvezdu iz Hemofarma. Janković i Jovanović su sada u sličnoj situaciji, dokazani su potencijali ali tek treba da pokažu pravo lice u jednom velikom klubu. Ono što je u ovom trenutku nepobitno jeste da je njihov zajednički broj utakmica u Evroligi – nula, broj utakmica u Areni pred 20.000 gledalaca – nula, kao i da skoro uopšte ne poznaju evropsku košarku, uključujući i FIBA pravila. Zaključak: Zvezda je na ovoj poziciji bila jača.
Kuzmić – čeka se zamena za njega, sigurno će to biti stranac.
Novi igrač u crveno-belom dresu je i plejmejker Nikola Radićević, ali on bi eventualno mogao biti zamena za back-up beka Nejta Voltersa. I to uspešna.
Ne verujem da bi nešto bitno na kantaru kvaliteta mogli doprineti Davidovac, Apić, Lazarević i Rakićević, najverovatnije je da će dobiti minutažu u FMP-u, što bi bilo preporučljivo i za Simanića i Aranitovića. Ali zato verujem u trenera Alimpijevića i njegov “nos” da namiriše budućeg asa, a baš takav je Aleksa Radanov. Ovom devetnaestogodišnjaku vredi dati šansu, i to u Evroligi, on je budućnost srpske košarke.
Zaključak je da je u ovom trenutku Crvena zvezda daleko slabija od onog tima koji je završio prethodnu sezonu. Pre svega zato jer je prošlog leta sačuvana kičma tima koji je izneo ranije sezone, i jer je vraćen Dženkins koji se odmah uklopio u timsku hemiju na kojoj je insistirao trener Dejan Radonjić. Možda se smena trenera pokaže i kao najveći problem s kojim će se Zvezda suočiti u narednim mesecima. Naravno, ne treba zaboraviti da će klub sigurno dovesti pojačanja na pozicijama jedan, tri i pet, bilo bi neozbiljno da to ne uradi. Verujem da će ta pojačanja stići na vreme da se pripreme za sezonu, i da se neće čekati neki “Voltersi i Tompsoni” koji bi došli u decembru ili januaru. Nažalost, svaki novi igrač je velika lutrija, u prošlosti je bilo i punih pogodaka (Vilijams, Dženkins) ali i potpunih promašaja (Mekel, Skorcanitis, Šilb ili Markus Vilijams u svom drugom mandatu).
Za kraj, treba podsetiti na ambicije Crvene zvezde koje je obelodanio njen predsednik Čović: domaće prvenstvo i Kup, kao i trijumf u ABA ligi. Nije pominjao Evroligu, nikakav Top 8 a pogotovo nije Fajnal four, koji je dogodine u Beogradu. Po svemu sudeći, tim za tako visoke domete nećemo gledati naredne sezone.
Photo: kkcrvenazvezda.rs