
Zvezda „kupila domaće“
- December 31, 2020
- 0 comments
- Vladimir Stanković
- Posted in EUROLEAGUE
Vest br. 1: Crvena zvezda pobedila u Evroligi. Nema ironije, samo konstatacija vredna pažnje zbog činjenice da je od 10. kola, a ovo je bilo 17, izgubila šest utakmica a dobila dve. Ne bih pobedu pripisiavo novom-starom treneru Dejanu Radonjiću, nije on došao sa čarobnim štapićem, ali nešto je promenio.
Zvezda je u 17 kola dala 1.274 poena, prosek 74,94, gotovo u poen kao protiv Panatinaikosa (74). Od tog broja stranci su dali 849, što je je 66,3%. Najbolji strelac je Lojd sa 280, slede Volden sa 194, O’Brajant sa 128, i tako sve do novodošlog Kina Koloma sa 18. U meču sa grčkim timom, bez bolesnog Lojda, stranci su dali 42 od 74 poena, što je 56,7%, dakle 10% manje od globalnog proseka. Doprinos naših igrača bio je evidentno veći, šut za 2 i 3 poena bio je jednak, po 40%, Dobrić je sa 11 poena bio blizu sezonskog maksimuma od 13, koliko je ubacio u porazu od Albe. Važnije od svega, čini mi se, jeste psihološka stabilnost u završnici, što do sada baš nije krasilo igrače Zvezde. Kada je Joanis Papapetru trojkom izjednačio na 68-68 na početku poslednje deonice pomislio sam da ćemo gledati već viđeno, ali umesto reprize videli smo „premijeru“.
Sa skorom 6-11 Zvezda je ispod sopstvenih očekivanja, nije realno da se pominje plej-of, ali ako formula „kupujmo domaće“, uz povratak i doprinos Džordana Lojda, funkcioniše – u drugom krugu ništa nije nemoguće.
Druga vest je slična prvoj: pobedio i Fenerbahče. Od 8. kola imao je sedam poraza i tri pobede.Sada dve vezane, prvo Olimnpijakos pa Asvel. Ne treba preterivati pa tvrditi da je povratak Marka Gudurića „preporodio“ tim, ali njegovih 16 poena protiv francuskog rivala svakako su dobar nagoveštaj. Šutirao je 4/8 dvojke, 2/4 trojke, 2/2 slobodna bacanja, podelio 4 asistencije za 25 minuta.
Milutinov, kralj skoka
– Da bismo dali koš moramo da osvojimo loptu – bila je jedna od omiljenih rečenica profesora Aleksandra-Ace Nikolića.
A lopta se, zna se, osvaja dobrom odbranom u kojoj je dominantan skok. CSKA je u Milanu uhvatio 60 lopti, po 30 u odbrani i napadu. Važni su skokovi pod oba koša, ali nekako su oni u napadu vidljiviji. Ispravljaju se tako promašaji, postižu poeni, utire put ka pobedi… Od tih 60 uhvaćenih lopti moskovskog tima 19 otpada na Nikolu Milutinova, čak 16 u napadu. Oborio je za čitavih 6 skokova dosadašnji ofanzivni rekord Evrolige koji su držali Majkl Lolis iz Ulkera (2001) i Gregor Fućka (Barselona, 2005). Naš centar je dao i 17 poena, što mu je bio peti sezonski dabl-dabl učinak. Milutinov je sa prosečnim indeksom 17,6 drugi igrač CSKA, iza Majka Džejmsa sa 21,4. Naravno, Milutinov je prvi skakač tima, a zanimljivo je da podjednako uspešno skače u odbrani (4,5) i napadu (4,3). Sa prosekom 8,8 najboloji je skakač Evrolige, ali zvanično je prvi Edi Tavarez iz Reala iako mu je prosek 7,8 ali u zbiru ima 10 više uhvaćenih lopti zato što je odigrao svih 17 utakmica, tri više od Milutinova čiji je indeks bio 30, ali to nije bilo dovoljno da bude igrač kola.

Ta počast pripala je relativno nepoznatom Amerikancu Vejdu Boldvinu iz Bajerna (1,94, 24 godine) koji je sa 29 poena „ubio“ Barselonu. Prethodni rekord sezone bio mu je 18 poena protiv Asvela, ovosezonski prosek Boldvina je 14,2. Posle studija protrčao je kroz NBA (Memfis, Portland), u Evropi je igrao za Olimpijakos, i od ove sezone Bajern.
Iz meča u Milanu i detalj o neobičnom proimašaju najboljeg strelca Majka Džejmsa. Na 2,2 sekunde pre kraja stao je na liniju penala, pogodio prvo a onda namerno promašio drugo kako bi krenulo vreme ali promašio je i – ceo obruč. Lopta je pripala domaćem timu koji je preko Higinsa, sa penala iznudio produžetak u kome je ipak izgubio.
Barselona je u Minhenu doživela treći uzastopni poraz (Makabi kod kuće, Efes i Bajern u gostima), iako je Bajern bio bez Vladimira Lučića. Alarm još nije upaljen, ali tri poraza su opomena. Bajern je na „sedmom nebu“, Andrea Trinkijeri nastavlja da pravi čuda. Bajer je trenutno četvrti sa skorom 11-6, koliko ima i Barselona. Trenutno su u plej-ofu, od onih kojima nije predviđan tako visok plasman tu si i Zenit (peti sa 10-5), Valensija (sedma sa 10-7), a isti bilans ima i Žalgiris koji opet igra na pogon neuništivog litvanskog talenta.
Larkin – sedam poena
Kao što nije vest da je pas ujeo čoveka, nego obrnuto, nije zanimljivo kad Šejn Larkin postigne 40-ak poena, ali jeste kad ostane na sedam. To mu se desilo kod kuće protiv Reala, trojke je šutirao 0-6 i to je tek drugi put u sezoni da nije pogodio nijednu trojku. Prethodno je protiv Asvela imao 0/2. Vasa Micić je sa 16 poena bio najefikasniji u timu Efesa, ali Real je imao više raspoloženih igrača, a svojih pet minuta, posle odlaska Kampasa, dočekao je Fabijen Kozer. Sa 15 poena bio je najefikasniji u Istanbulu, mada je čovek odluke bio veteran Džejsi Kerol sa dve trojke u presudnim momentima, za 63-68, i potom za 65-71.
Baskonija je kod kuće protiv Valensije gubila 17-30 posle deset minuta, ali se oporavila i na kraju pobedila sa poenom razlike. Junak meča bio je Ahile Polonara sa 18 poena i 7 skokova. Ivanovićev tim je na granici plej-ofa, sa 8-8 trenutno je deveti, ali ima meč manje i formu u usponu.
Gosti su opet bili uspešniji, „pobedili“ su sa 5-4 a domaćini imaju šansu za revanš 7. i 8. januara kada u Beograd stiže Fenerbahče.
Photo: Euroleague