

U Atini je početkom juna 1991, povodom 100 godina košarke, organizovan tradicionalni „Akropolis kup“ na kome su učestvovale Francuska, Grčka, Sovjetski Savez, Italija, Jugoslavija i Španija. Obeležavanje prvog veka basketa uveličano je spektakularnom utakmicom u kojoj su se 8.juna 1991. sastale selekcije Balkana i Evrope, sastavljene od igrača koji su uglavnom već bili u Atini sa svojim nacionalnim selekcijama. Tim Balkana sa klupe je predvodio grčki stručnjak Kostas Politis. S obzirtom na dominaciju Jugoslavije tih godina (olimpijski vicešampion 1988, evropski prvak 1989, svetski prvak 1990), bilo je logično da najveći broj igrača bude iz naše (tadašnje) zemlje. Dres Balkana obukli su Toni Kukoč, Žarko Paspalj, Dino Rađa, Zoran Savić i Jure Zdovc, sa grčke strane bili su Nikos Galis, Panajotis Janakis, Fanis Hristodulu i Panajotis Fasulas dok su Bugarska (Glučkov), Rumunija (Ardelan) i Turska (Čakirgil) imale po jednog predstavnika.
Na drugoj strani italijanski stručnjak Sandro Gamba oslonio se na špansko-francusko-sovjetsku kombinaciju. Te večeri u dvorani “Mira i prijateljstva” u Pireju, pred 15.000 gledalaca, sudili su Koralevski (Poljska) i Erman (Švedska). Bilo je puno lepih poteza, posebno između naših i grčkih igrača koji su se najbolje poznavali. Evropa je vodila tokom većeg dela meča, u jednom trenutku i sa 16 poena razlike (62-46) a u finiš je ušla se prednošću od 5 poena (93-88, 95-90). Na 1,50 pre kraja, posle trojke Dakurija, Evropa je vodila 98-92 i činilo se da joj pobeda ne može izmaći.
Tada su se probudili naši asovi u timu Balkana. Kukoč je, posle faula Viljakampe pri šutu za tri poena, pogodio sva tri slobodna bacanja za 95-98, ali je Antonio Martin, iz drugog pokušaja, dao koš za 100-95. Janakisova trojka vratila je nadu Balkancima a Bazarevič je sa dva pogođena penala (važilo je pravilo da nema drugog ako se promaši prvo) opet doveo Evropu pred pobedu, 102-98. Usledila je trojka Kukoča za 101-102 i dug napad Evropljana, okončan faulom nad Manjifikom. Italijanski centar nije pogodio a poslednji napad selekcije Balkana bio je u režiji Kukoča i Zdovca. Kukoč se sa leve strane zabio pod koš protivnika, ali kada je video da nema prostora za šut izbacio je loptu ka Zdovcu koji je stajao na desnoj strani. Usledio je siguran šut i pogodak sekund pre kraja, 103-102 za Balkan.
Evo kompletnih sastava:
BALKAN: Galis (Grčka, 22), Čakirgil (Turska, 2), Janakis (Grčka, 10), Kukoč (Jugoslavija,14), Paspalj (Jugoslavija,15), Zdovc (Jugoslavija,17), Glučkov (Bugarska), Ardelkan (Rumunija), Savić (Jugoslavija, 2), Fasulas (Grčka,12), Rađa (Jugoslavija,9), Hristodulu (Grčka). Selektor: Kostas Politis (Grčka).
EVROPA: Brunamonti (Italija, 8), Bazarevič (SSSR, 9), Manjifiko (Italija, 2), Dakuri (Francuska,11), Viljakampa (Španija,17), Ostrovski (Francuska, 8), Miglinieks (SSSR, 7), Bondarenko (SSSR, 5), Riva (Italija, 10), Sanijel (Francuska), A. Martin (Španija,14), San Emeterio (Španija,11). Selektor: Sandro Gamba (Italija).
Jugoslavija je na turniru pobedila Španiju 90-88 (Rađa 30, Perasović 15, Paspalj 11, Savić 8), a izgubila od Italije 83-85 (Paspalj 2, Rađa 12, Perasović 11). Uzrok poraza bilo je mnogo promašenih slobodnih bacanja, 17/35! U borbi za 3. mesto pobeđena je Francuska 82-81 (Paspalj 15, Kukoč 13, Đorđević 12). U meču za peto mesto SSSR – koji se nije plasirao za Evropsko prvenstvo tog meseca u Rimu – izgubio je od Španije (85-86), dok su se u finalu sastali Grčka i Italija uz neočekivano ubedljiv trijumf „azura“, 78-102.
Turnir je bio prva ozbiljna priprema za Evropsko prvenstvo, ali nije otkrio sve karte. Naprotiv, Italijani su se posle pobede nad Jugoslavijom i pravog trijumfa nad Grčkom „napalili“ da bi kod kuće mogli da napadnu i titulu prvaka Evrope, ali koju nedelju kasnije shvatili su sopstvenu zabludu. Prvo su na turniru u Trevizu poraženi od Jugoslavije 101-109, a onda je došlo Evropsko prvenstvo i lekcija u finalu, 88-73.
Za našu reprezentaciju igrali su Sretenović, Perasović, Đorđević, Kukoč, Paspalj, Zdovc, Danilović, Pecarski, Jovanović, Koprivica, Rađa i Savić. Selektor je bio Dušan Ivković. Za Evropsko prvenstvo u Rimu, na kome je Jugoslavija odbranila zlatnu medalju, u tim su ušli Komazec i Divac, a ispali Pecarski i Koprivica.
Photo: Twitter