
Istorija: Sirakjuz, pobeda sa 40 poena „fore“
- September 30, 2018
- 0 comments
- Vladimir Stanković
- Posted in ISTORIJA
Sve ima prvi put… Tokom 50 godina novinarske karijere gledao sam svakakve utakmice, slušao ili čitao o raznim kuriozitetima, rekordima, preokretima, velikim pobedama ili tragičnim porazima, ali sve do pre neki dan nisam znao da je igrana takozvana „hendikep“ utakmica, meč u kome je jedna ekipa davala drugoj takozvanu „foru“. Bio sam u poseti Fondaciji košarkaške federacije Katalonije i bio impresioniran onim što sam tamo video: na hiljade dragocenih fotografija, knjiga, revija, plakata, zastavica, značaka, dresova, lopti… Nije muzej, ali kao da jeste. Rekoše mi da traže prostor za muzej jer to istorijsko blago treba izložiti da bude dostupno svim ljubiteljima košarke. Ljuis Pujalto, čovek koji vodi fondaciju, pokazao mi je šta sve imaju, kako čuvaju, kako se šta može (pre)tražiti preko registra u kompjuteru. Za nekoliko sati koje sam tamo proveo našao sam niz dragocenih slika (od kojih će neke biti reprodukovane na ovom sajtu) a listajući arhiv naleteh na plakat kojim je za 19. maj1956. u Barseloni bila najavljena utakmica između selekcije Katalonije i NBA tima Sirakjuz Nešenel.
– To je ona utakmica u kojoj je američki tim dao 40 poena fore i pobedio – reče mi Ljuis Pujada.
Bio sam zbunjen, priznajem da nikada nisam čuo za „foru“ na košarkaškoj utakmici, makar bila i prijateljska. Ljuis mi je ljubazno ispričao da je ekipa Sirakjuz bila na turneji, obišla više zemalja uključujući i Španiju. Sve utakmice dobijene su sa velikom razlikom, i verovatno je zato nekome pala na pamet ideja da se poslednji meč igra sa „forom“ od 40 poena. Pošto sam znao datum, u fantastičnom arhivu „Mundo deportiva“ (digitalizovani svi brojevi lista od 1906!) pod datumom 20. maj 1956. nađoh izveštaj o ovom „hendikep“ meču.
Plakat koji je najavio ovu utakmicu
Pre nego što pređem na samu utakmicu, malo o ekipi Sirakjuz koja je prethodne 1955. osvojila šampionat NBA pobedivši u finalu Fort Vejn sa 4-3. Odlučujući 7. meč dobili su 92-91. Prethodno su u polufinalu eliminisali Boston sa 3-1, a u svojoj grupi bili su prvi sa 43-29 (59,7% pobeda). U proleće 1956. ekipa Sirakjuz Nešenels, poznatija i kao „Nats“, krenula je na turneju, i posle egzibicija u Pragu, Beču, Bejrutu, Rimu, Milanu i Štutgartu, stigla u Španiju. Sve utakmice američki tim je dobijao sa po četrdesetak poena razlike.
U to vreme u Španiji o NBA se nije znalo gotovo ništa, jedina kopča bila je neko gostovanje Harlem Globtrotersa, ali Sirakjuz je došao kao prvak NBA i u štampi predstavlje kao „prvak sveta“. Pre utakmica američka delegacija je imala neku malu misionarsku ulogu: držali su kurseve, konferencije za štampu, prikazivali filmove, objašnjavali sistem rada i takmičenja u američkoj košarci….
Ulaznica za meč Sirakjuz-Selekcija Katalonije
Prvu utakmicu u Španiji prvaci NBA igrali su u Barseloni protiv selekcije regiona 14. maja 1956. i pobedili 105-63. Dan kasnije su igrali protiv rivala koji se u novinama vodi kao Španija, a rezultat je bio 95-65. Treća utakmica bila je u Madridu protiv selekcije Kastilje 17. maja, a rezultat 86-61. Dan kasnije usledio je novi meč protiv Španije, a semafor je na kraju pokazao 100-51 za “svetske prvake. Poslednji meč bio je predviđen opet u Barseloni i opet protiv selekcije Katalonije.
Nisam uspeo da pronađem kome je pala na pamet ideja da se igra „hendikep meč“, ali u novinama lepo piše da je utakmica počela sa 20-0 za domaći tim, a na početku drugog poluvremena domaćinu je pripisano još 20 poena! I sa tom „forom“ domaća selekcija nije mogla da igra ravnopravno, iako je prvu četvrtinu „dobila“ sa 36-31, mada je stvarni rezultat bio 16-31. U svakom pogledu nadmoćniji rival dobio je poluvreme sa 61-48 (28 bez „fore), ali je nastavak počeo sa 68-61 za domaću selekciju pošto je dopisano drugih 20 poena. Sjajnim američkim igračima trebalo je samo 6 minuta da stignu i prestignu „vođstvo“ domaćina, poveli su 75-74 a meč završili sa 111-58. Zvezda večeri bio je Adolf Šejs, poznatiji kao Dolf, jer u tim godinama, sa svežim sećanjem na Drugi svetski rat, ime Adolf nije baš bilo popularno. Dao je 35 poena i uhvatio mnogo lopti. U timu Sirakjuz igrao je i Erl Lojd, prvi crni igrač koji je zaigrao u NBA (u dresu Vašington Kapitolsa u sezoni 1950/51, ali je 1952. prešao u Sirakjuz i ostao u timu do 1958).
Detalj sa utakmice u Barseloni
U Evropi se igralo po mešovitim pravilima. Igrane su su 4 četvrtine po 12 minuta, u prvom poluvremenu sa plastičnom loptom, u drugom sa kožnom.Španska štampa bila je oduševljena košarkom koju su prikazali američki igrači, i tamosu su, kao i naši igrači na Olimpijskim igrama u Rimu kada su prvi put na delu videli američke majstore među obručima, shvatili da postoji i drugačija košarka, da može da se igra drugačije i da, pre svega, mora mnogo da se uči.
Ta turneja bila je jedan od prvih, ako ne i prvi kontakt između NBA košarke i one koja se igra u „ostatku sveta“. Tada verovatno niko nije pretpostavio da će, recimo, sezonu 2017/18 u NBA početi 108 stranih igrača iz 42 zemlje…
Za meč je štampan specijalni program
Evo i „glave“ istorijske „hendikep utakmice“ igrane 19. maja 1956. u Barseloni:
Katalonija-Sirakjuz 98-111 (68-61).
Palata sportova. Sudije: Valjeho i Aznar.
Katalonija: Hose Luis 4, Brunet 4, Bonareu 13, Alfonso 12, Ernandez 15, Tobijas, Masige, Para 4, Kanals, Ljoret 4, Riera 2.
Sirakjuz: Dolf Šejs 35, Bil Kenvil, Erl Lojd 18, Red Roča, Džordž King 4, Džim Taker 4, Ed Konlin 24, Dik Farli , Džon Ker 24, Bili Kenvil 2. Nije igrao jedan od najboljih igrača Pol Sejmur. Trener: Al Servi.
Photo: Fondacija Košarkaške federacije Katalonije