
Slovenija: Mladost protiv iskustva
- February 23, 2016
- 0 comments
- Miha Penko
- Posted in REGION, EX-YU
Slovenački košarkaški klubovi u poslednjih nekoliko godina smanjuju budžete. Tim povodom često čujemo izgovore da će time biti na dobitku uglavnom mladi košarkaši. Njihov razvoj trebalo bi, navodno, da bude tako lakši i brži, jer će ih treneri češće slati u igru. Ima li istine u tome?
Moja prva dilema je određivanje starosne granice. Ko je mlad igrač, ko spada među već “izrađene”, kome se isplati dati šansu a ko je propustio poslednji voz za razvoj? U reprezentaciji je merilo selekcija U20, koja je sastavljena od mladih igrača, i u toj kategoriji smo u prošlosti imali velike uspehe. Koristim ovu priliku da ovu kategoriju proširim sa igračima iz selekcije U22, ili 1994. godište i mlađe. Među starije košarkaše sam uključio sve rođene 1986. ili ranije, ukratko, 30+.
Malo sam se poigravao odnosom između starih i mladih igrača, onih koji u klubovima dobijaju bar neku šansu da igraju, a nisu samo korisnici takozvanog “garbage time-a” (minuta kad je utakmica već uveliko odlučena). U analizi sam pokušao da pokrijem samo košarkaše koji su igrali u najmanje šest mečeva bilo u slovenačkoj Ligi Telemach, bilo u ABA ligi, znači nešto manje od polovine dosad odigranih 13 kola u domaćoj konkurenciji. Uključeni su statistički podaci samo iz Lige Telemach i ABA lige, podaci iz drugih evropskih takmičenja nisu uzeti u obzir, jer mi se nije učinilo razumnim da uzmem u obzir podatke iz takmičenja, na primer, za domaći za Kup pošto su oni, naročito u ranim fazama, nesrazmerni u korist dominantnog tima, pa samim tim nisu relevantni za ovo istraživanje. U zbirnim rezultatima nisu uzeti ni učinci igrača iz ekipe Elektra Šoštanj, zbog poznatih problema u vezi sa nastupom mladih košarkaša.
Kriterijumi:
• do U22 (rođeni 1994. i mlađi)
• preko 30 (rođeni 1986. i stariji)
• Najmanje 6 utakmica u Ligi Telemach ili ABA ligi
• * izuzetak: Dejvis Darvin (CV Rogaška) koji je igrao samo 4 utakmice
• * Matić Rebec igra na dvojnu registraciju za ekipe Rogaške i Krke, isto važi i za Jureta Močnika (Portorož i Helios Suns)
• Uključeni su i danas već “bivši” igrači pojedinih klubova ako su zadovoljili navedene kriterijume
Prema ovim kriterijumima, u Ligi Telemach i ABA priliku da se pokaže imalo je 28 mladih igrača (Matić Rebec podjednako u Rogaškoj i Krki).
Najveću minutažu među mladima imao je upravo Rebec igrajući za Rogašku. Slede Čančar (Škofja Loka), Rizman (Hopsi), Darvin (Rogaška) i Barbarić (Portorož), svi oko 30 minuta po utakmici. Do sada najbolji strelac među mladim košarkašima je Barbarić sa prosekom 18 poena po utakmici. Sa samo četiri odigrane utakmice na drugom mestu je Darvin, dok je njegov klupski kolega Rebec svoj prosek od 15,4 u dresu Rogaške sveo na 6,4 u dresu Krke. Visoko na listi je Rizman. Dvocifren je još i Čančar, a blizu je Bolčina (Tajfun).
Interesantno je da je najbolji skakač među mladima bek Portoroža Barbarić (5,4 skokova), slede Čančar, Bolčina, Peskerel, Darvin i Vršnik (Škofja Loka).
Dok je igrao za Rogašku, Rebec je bio apsolutno najbolji bek u Ligi Telemach sa 9 asistencija, a otkad je u Krki i dalje je na vrhu (5,3). Slede ga Darvin i Akodo (Škofja Loka).
Najbolji statistički indeks uspešnosti ima Barbarić – 21,4, zatim Rebec (Rogaška) Čančar, Darvin, i Rizman.
Među igračima starije generacije u skladu sa gore navedenim kriterijumima obradio sam 25 veterana (Jure Močnik igrao i za Portorož i za Helios Suns).
Najveću minutažu među starijima imao je Vjekoslav Petrović (Portorož), a slede ga Jure Močnik (Portorož), Julevič (Lastovka), Ivanov (Krka) i Čebular (Tajfun), svi su igrali u proseku više od 30 minuta.
Najviše poena ima Smiljan Pavić (Šenčur), a dvocifreni su i Jarak (Laško), Čebular, Lalić (Krka), Julevič, Jure Močnik (Portorož), Pušić (Lastovka), Rajt (Olimpija).
Čak je i najbolji skakač “zimzeleni” Pavić, slede Julevič, Jurak, Ivanov Zimić (Tajfun) i Lalić.
Najbolji dodavač u prvim kolima bio je Jure Močnik, ali je prosek od sedam asistencija, koliko je imao u Portorožu, kasnije prepolovio. Blizu njega su Petrović, Rajt, Čebular i Jeršin (Šenčur).
Najveći indeks uspešnosti trenutno imaju Pavić, Lalić, Močnik (Portorož), Jurak, Miljković, Julevič i Čebular.
Najviše mladih igrača koriste treneri Aleksandar Sekulić (Škofja Loka) i Konstantin Subotić (Portorož). U ekipi Helios Suns košarkaši U22 nemaju nijednog predstavnika.
Treneri u slovenačkim klubovima su na parket slali više mladih košarkaša koji imaju manju minutažo od starijih. Mladi su više prilika dobijali u Ligi Telemach, dok se klubovi u ABA ligi oslanjaju na provereni igrački kadar. I svi ostali parametri pokazuju da su stariji igrači statistički uspešniji. Nakon ovog poređenja ispada da je – 0: 1 za Pavića, Juraka, Petrovića, Čebulara & co.
… Nastaviće se.