
Sve o Raselu Vestbruku
- February 16, 2016
- 0 comments
- Aleksandar Ostojić
- Posted in NBA
Moram priznati da me nije iznenadila odluka žirija da po drugi put za MVP utakmice svih NBA zvezda proglasi beka Oklahome – Rasela Vestbruka. Momak ima sve: šut, dribling, skok, igra odbranu… Jedino nema sreće u klađenju.
– Pre deset godina, na koledžu mi je cimer bio srpski igrač Nikola Dragović. Gledali smo tvoje mečeve i predložio mi je opkladu. Rekao je da ćeš biti najbolji teniser na svetu. Priznajem, ja sam tvrdio da nećeš biti. Sada ti duguješ meni, jer sam zbog tebe izgubio opkladu – rekao je prošle jeseni Vestbruk u šali Novaku Đokoviću.
Nikola Dragović nije jedina srpska veza NBA superstara. U Oklahomi mu je pomoćni trener Čačanin Darko Rajaković, momak koji za koji dan puni 37 godina. Trenersku karijeru počeo je u čačanskom Borcu, gde je radio sa mlađim kategorijama. Potom je isti posao nastavio u beogradskoj Crvenoj zvezdi, pa se preselio u Madrid, gde je preuzeo treniranje trećeligaša Torelodonesa. Za vreme leta je bio na usavršavanju u Teksasu, tu je na punih sedam letnjih liga pekao zanat učeći od slavnog Grega Popovića i njegovih pomoćnika u San Antoniju. Pre Oklahome bio je na klupi NBDL ligaša Tulsa 66.
A-ha, dakle čačanska veza. Sad je mnogo toga jasnije. Rajaković, naravno, mnogo radi sa Raselom Vestbrukom, najviše na tome da košarkaš koji piše i jede desnom rukom nepogrešivo pogađa koš levicom, ali nešto nije mogao da ga nauči. Ono što je Vestbruku u genima, nešto što je urođeno i ne stiče se iskustvom. A to je čovečnost.
Prošle godine je u Njujorku, kao MVP ol-star meča, na poklon dobio automobil “SUV Kia sorento”. Nije sedao u njega, odmah ga je poklonio Kerstini Gonzales, samohranoj majci dvoje dece.
– Kada mi je pokazao ključeve pitala sam se da li je ovo stvarno. Počela sam da plačem jer je bilo veoma teško vreme. Neverovatno je kad znate da postoje ljudi koji su spremni da pomognu onima kojima je to potrebno. Vestbruk je neverovatan, sjajna je osoba. Pravi je džentlmen – rekla je radosna Kerstina.
A samo četiri dana pre ovog poslednjeg ol-star mača u Torontu, na kome je Vestbruk drugi put zaredom prglašen za MVP, potresla ga je smrt 44-godišnje Ingrid, supruge pomoćnog trenera Oklahome, Montija Vilijamsa. Poginula je u saobraćajnoj nesreći, a vest je stigla pred utakmicu Oklahoma-Nju Orleans. Rasel je bio skrhan bolom, pogotovo kad je saznao da su u nesreći povređena i deca, troje od petoro klinaca Montija i pokojne Ingrid. Ipak, sabrao se i u nedelju uveče pokazao svetu da pored Stefa Karija i Lebrona Džejmsa u NBA postoji i treća velika zvezda.
Rodio se 12. novembra 1988. u Long Biču, u Kaliforniji. Prve košarkaške korake učio je od oca Rasela Seniora, koji je bio lokalna basketaška zvezda. Sa 14 godina upisao je srednju školu Lojcinger, u kalifornijskom gradiću Laundejlu, ali taj period pamti po jednom tragičnom događaju. Njegov najbolji drug Kelsi Bars posle jednog treninga dobio je srčani udar i preminuo je. Od tada Rasel nosi oznaku “KB3” na svojim znojnicama i patikama.
Rasel je nastavio da radi ono što najviše voli – da igra košarku, i sa 18 godina je prvi put zakucao, i imao prosek 25 poena u srednjoškolskom takmičenju. Zapao je za oko skautima Univerziteta UCLA, koji su lako prepoznali njegovu atletiku i eksplozivnost. Dve godine je studirao i obe te godine je predvodio UCLA do Fajnal four turnira u okviru “martovskog ludila”, usput je i izabran za koledž-defanzivca 2008. Te iste godine ga je sa 4. pozicije drafta uzeo Sijetl, a samo par dana potom ovaj tim je promenio sedište i ime, i postao Oklahoma Siti Tander.
Već u prvoj NBA sezoni zabeležio je jedan tripl-dabl, što će mu vremenom postati uža specijalnost. Postao je tek treći ruki u istoriji Sijetla (Oklahome) kome je to pošlo za rukom, posle Arta Harisa i Gerija Pejtona. U toj prvoj sezoni beležio je u proseku 15,3 poena, 5,3 asistencije i 4,9 skokova, što mu je bilo dovoljno da bude rangiran tek kao četvrti najbolji debitant godine – posle Derika Rouza (Čikago) i O. Džej Meja (Memfis) i Bruka Lopeza (Nju Džersi). Ko se još seća ove dvojice?
U Oklahomi su Vestbruka uparili sa sjajnim Kevinom Durantom, što i nije bilo preterano teško jer su se ova dvojica od početka sjajno “kapirali”, i dobijen je jedan od najubojitijih tandema u celokupnoj NBA istoriji. Vestbrukovi brojevi poena su iz sezone u sezonu rasli, uprkos tome što je pored sebe imao takvog potrošača lopti kao što je Durant. Sa debitantskih 15,3 došao je u prošlogodišnjoj sezoni na fenomenalnih 28,1 poena. To mu je omogućilo titulu najboljeg strelca lige u 2015. Malo potom, prošlog leta, oženio se Ninom, devojkom s kojom je počeo da se zabavlja na fakultetu.
Nekako u vreme kad se još upoznavao sa Ninom, bio je u prilici da upozna i košarkaše iz jedne daleke zemlje – iz Srbije. Rasel Vestbruk je bio član američke reprezentacije na Svetskom prvenstvu u Turskoj 2010. To je onaj šampionat koji je ostao upamćen po sudijskom previdu posle koga je Turska u polufinalu savladala Srbiju. Da je bilo pravde, u finalu bi se našla naša reprezentacija nasuprot američkoj, i ko zna šta bi se desilo. Američki roster sada deluje zastrašujuće, ali pre pet i po godina to su bili mlađi i neiskusniji igrači. Uostalom, evo sastava tog tima koji je na kraju osvojio zlatnu medalju:
Čonsi Bilaps, Kevin Durant, Derik Rouz, Rasel Vestbruk, Rudi Gej, Andre Igoudala, Deni Grejndžer, Erik Gordon, Kevin Lav, Lamar Odom i Tajson Čendler. Dva veterana (Odom i Bilaps), i uglavnom mladići od 22-23 godine. U finalu su zgromili Tursku (81-64).
Dve godine kasnije Vestrbuk se okitio još jednom zlatnom medaljom. Ovaj put je u pitanju mnogo cenjenije odličje, sa Olimpijskih igara 2012. u Londonu. Da se podsetimo i tog američkog šampionskog tima:
Kevin Durant, Lebron Džejms, Tajson Čendler, Kobi Brajant, Kris Pol, Rasel Vestbruk, Deron Vilijams, Andre Igoudala, Kevin Lav, Džejms Harden, Antonio Dejvis i Karmelo Entoni.
Tokom 2013. i 2014. kuburio je sa meniskusom, i čak triput je operisao koleno. Vraćao se uvek još bolji, a ove sezone ima prosek 24,1 poen, 7,6 skokova i čak 10 asistencija po utakmici. Kad se pogledaju ove cifre ne čudi da Vestbruka mnogi zovu novim Oskarom Robertsonom.
Zadivljuje na terenu, ali i van njega. Godinama je poznat kao autentična modna ikona NBA lige. Ima svoju liniju sportske opreme Westbrook XO Barneys, kao i liniju načoara Frames. Promoter je modnog brenda muškog veša Kings and Jaxs Boxer Briefs, a od 2015. je čak kreativni direktor modne kuće True Religion.
Košarkaški stručnjaci ga ovako opisuju: sa visinom 191 centimetar igra beka-šutera koji u sebi objedinjuje atletske sposobnosti kakve su retko viđene u celokupnoj NBA istoriji. Napada koš direktno, najčešće ide na polaganje, ili proigrava saigrače. Završava napade i skok-šutem sa poludistance, jedina mana su mu trojke, koje šutira prilično mizernih 30 odsto. Dosad je u karijeri postigao čak 31 put tripl-dabl, 27 puta u regularnom delu sezone i 4 puta u plejofu. To je razlog što ga nazivaju “hodajućim tripl-dablom”. Sa 28 godina tek je na pragu zenita karijere. Amerikanci umeju za nekog takvog da kažu “nebo je granica” (Sky is the limit). U Vestbrukovom slučaju to je sigurno tačno.
Photo: NBA