
“Hjustone, ovde San Dijego, šaljemo raketu”
- January 11, 2016
- 2 comments
- Aleksandar Ostojić
- Posted in NBA
Ima tome evo već 38 godina kako postoji jedan od stubova NBA lige – Hjuston Rokets. Asocijacija je jasna: Hjuston, NASA, rakete poleću, čuveno odbrojavanje, svemirski program… Ma pogrešno! Ta ekipa kao dan svog rođenja slavi 11. januar 1967, a mesto gde je ugledala svet zove se – San Dijego. Pošto je taj deo istorije Raketa manje poznat, na njemu ćemo se detaljnije zadržati u predstavljanju tima koji ima zavidan broj navijača i u Srbiji.
Robert Brajtbard, to ime treba dobro zapamtiti, bio je prvi vlasnik Raketa. Ovaj čovek, koji je 2010. umro u 91. godini, smatra se ikonom sporta u San Dijegu. Najpre se okušao kao trener u američkom fudbalu, a potom se okrenuo organizaciji u sportu. On je 1946. osnovao Udruženje Brajtbard, koje je objedinjavalo amaterske i profesionalne sportiste. Sedam godina kasnije u svojoj kući u San Dijegu osnovao je muzej nazvan Kuća šampiona, a 18. novembra 1965. jedan Brajtbardov san postavo je java: izgradio je San Dijego sportsku arenu na zemljuštu koje je kupio, i u kojoj su se mogli takmičiti hokejaši i košarkaši. To je i bio razlog da Brajtbard 11. januara 1967. kupi tek osnovani klub San Dijego Rokets za 1,75 miliona dolara.
Rakete su iste godine priključene NBA ligi u okviru širenja, a tom prilikom članovi elitonog košarkaškog društva postali su i Sijetl Supersoniksi. Ime Rakete je bilo posledica toga da je San Dijego u to vreme bio poznat kao “grad u pokretu”, a tu su se proizvodili i motori za svemirske rakete Atlas. Gazda Barjtbard je za novi klub iz Sinsinati Rojalsa doveo trenera Džeka Mekmehona, a na takozvanom proširenom draftu 1967. San Dijego je prvi birao. Izbor je pao na – Peta Rajlija, kasnije mitskog trenera Lejkersa. Prvu NBA utakmicu tim je oktobra 1967. pred 8.000 gledalaca odigrao u svojoj dvorani protiv Sent Luis Houksa, i tesno izgubio 98-99. Lider tima u prvoj sezoni bio je krilo Don Kojiš, koji je igrao tako dobro da je pozvan na All-star meć 1968.
Elvin Hejs blokira Volta Frejzera
Na draft lutriji u proleće 1968. novčić je bačen između Baltimor Buletsa i San Dijego Roketsa, i pao je na stranu Raketa. To je značilo samo jedno: kao prvog pika uzeli su Elvina Hejsa, koji je tim već sledeće godine uveo u plejof. A 1970. draftovani su Kelvin Marfi i Rudi Tomjanović, još jedna potonja trenerska legenda. Na klupi raketa tada je sedeo Aleks Hanum, kasnije član Kuće slavnih u Springfildu, ali je u dve sezone imao skor 57-97, bez plasmana u plejof. Kao rezultat slabijih igara i poseta u San Dijego areni bila je sve slabija, pa je vlasnik Brajtbard 1971. bio prinuđen da proda tim. Kupac je bio investicioni fond Teksas Sports, na čelu sa trgovcem nekretninama Vejnom Dadlstonom i bankarom Bilijem Goldbergom. Oni su iskeširali 5,6 miliona dolara i odveli Rakete u Hjuston.
Robert Bratbard ostao je očajan. Išao je gradom i govorio: “Nisam hteo da prodam tim!”, i optuživao gradske vlasti što nisu pomogle da franšiza ostane tamo gde je nastala, a umesto toga su je ugušile povećanjem poreza. Razočaran, ponudio je gradu da mu pokloni dvoranu, ali su vlasti to odbile jer su već započele gradnju nove. Zato je Brajtbard mesec dana posle prodaje Roketsa prodao i San Dijego arenu kanadskom milioneru Piteru Grejemu.
A Rakete su u Hjustonu dočekane veličanstveno, jer je to bio prvi NBA tim sa sedištem u Teksasu. Dalja njihova istorija je relativno poznata, pa ću zato samo u kratkim crtama:
Posle trejda Elvina Hejsa doveden je Mozis Meloun, koji je dvaput bio MVP lige, a 1978. je vodio tim do konferencijskog finala. Bio je u sastavu i 1981. kad je Hjuston igrao veliko NBA finale, i izgubio od Boston Seltiksa. A 1985. počinje za Rakete era Hakima Olajdžuvona, koji je stigao posle drafta. On je ostao više od decenije simbol ekipe, 1994. je bio član tima koji je osvojio prvu titulu šampiona. Godinu dana docnije ponovili su podvig. Od 1999. do 2003. nisu uspevali da se plasiraju u plejof, sve do dolaska gigantskog Kineza Jao Minga. U prvenstvu 2007-08 imali su najbolji učinak u trećem milenijumu – 55 pobeda i 22 poraza. Međutim, ispali su u prvom kolu plejofa, za razliku od 2009. kad su ostvarili prvu plejof pobedu u seriji još od 1997.
U narednoj dekadi Rakete su izrasle u moćan tim koji redovno konkuriše za titulu šampiona. U sezoni 2014-15 osvojili su prvi divizijsku titulu posle pune 21 godine, a pod vođstvom trenera Kevina Mekhejla i prve zvezde tima Džejmsa Hardena.
I još samo nešto: u januaru 2015. magazin Forbes procenio je da Hjuston Roketsi vrede 1,25 milijardi dolara. Ispred njih je u NBA ligi samo sedam timova: LA Lejkersi, Njujork Niksi, Čikago Bulsi, LA Klipersi, Bruklin Netsi i Golden Stejt Voriorsi. Šta li bi tek na ovo rekao pokojni Robert Brajtbard, koji je prodao franšizu za 5,6 miliona dolara?
Photo: NBA, YouTube
houstonu je dobro doslo ime jluba rakete jer u houstonu je space nasa centar
vlasnik san diega rocketsa moze samo zaliti stasu izgubili klub